<strong>KATALOG</strong> 68. AUKCE – BRNO – 21. 2. 2010<br />
254 Stříbrná miska s tolarem Marie Terezie ........................................................................................................ 1 500 Kč<br />
z roku 1870, novoražba pro LEVANTU, třicátá léta 20. století, dar vysokému vládnímu činiteli<br />
ryzost stříbra 800, hmotnost 72,20g, průměr 9 cm<br />
255 Hlava koně ................................................................................................................................................................... 2 900 Kč<br />
bronz patinovaný, nesignováno, práce z konce minulého století, lze použít jako solitér respektive těžítko na psací stůl, rovněž může<br />
sloužit jako symbol šachu, výška 20 cm, šířka 21 cm<br />
256 Vázička .......................................................................................................................................................................... 1 900 Kč<br />
sklo alabastrové, z přední strany zdobené medailonem s motivem děvčátka ve zlatém rámečku, ze zadní strany motivem růží, zlaté<br />
linky, ruční malba, biedermeier, střední Evropa, 19. století, luxusní provedení i stav, výška 19cm<br />
257 Dekorativní talíř v bronzové montáži ............................................................................................................. 1 300 Kč<br />
montáž z přední strany zlacená, keramika barevná s motivem čápů, signováno monogramem JH, značeno EXCLUSIVE by<br />
Berendsohn AG, na zadní straně další upřesňující informace, průměr 23 cm<br />
258 Dekorativní talíř v bronzové montáži ............................................................................................................. 1 300 Kč<br />
montáž z přední strany zlacená, keramika barevná s motivem ledňáčka, signováno monogramem, značeno EXCLUSIVE by<br />
259 Luxusní čajová konvice s víkem .......................................................................................................................... 2 900 Kč<br />
porcelán bílý ručně malovaný zlatem, motiv vinné révy, značeno vtlačovanou značkou P&S (Dolní Chodov), Čechy<br />
kolem roku 1850, výborný stav, mimořádný solitér do sbírky i na používání, výška 24cm, průměr 16cm<br />
260 Muzeální terina na nízké noze ............................................................................................................................ 3 900 Kč<br />
keramika glazovaná, ručně malovaná, Čechy, kolem roku 1830, značeno vtlačovanou značkou DALWITZ, luxusní provedení<br />
v empírovém stylu, velmi dobrý stav, pouze vlasová prasklina v délce cca 8cm, výška s víkem 23cm, šířka 31cm<br />
_ 47 _<br />
OBRAZOVÁ ČÁST položky 261 - 290<br />
261 nesignováno<br />
"Ležení ve městě" ............................................................................................................................................................. 59 000 Kč<br />
tempera, signum nenalezeno, kolem roku 1720, v dolní části rozvinuta figurální kompozice, pozadí vyplňují mohutné rozvaliny,<br />
UNIKÁTNÍ práce galerijní úrovně, současná umělecká adjustace, 35 x 41,5 (47,5 x 54,5)<br />
262 Dominguez Oscar (1906-1957)<br />
"Paridův soud" ................................................................................................................................................................. 68 000 Kč<br />
štětcová malba tuší, signováno monogramem OD, nedatováno, patrně čtyřicátá léta minulého století, majitel přivezl obraz<br />
při stěhování ze Španělska, mistrovská práce, ve výřezu 48 x 31 (71 x 53)<br />
Dominguez Oscar plným jménem Dominguez Oscar Manuel Palazon, španělský kubistický a surrealistický malíř, otec<br />
byl amatérským malířem, narodil se ve Španělsku, dětství prožil u babičky, která podporovala jeho zájem o malířství.<br />
Následkem těžkého onemocnění v mládí měl zdeformovaný obličej a omezený tělesný vzrůst, proto se věnoval malířství,<br />
ve kterém hledal osobní uznání. V jednadvaceti letech odešel do Paříže, přes den pracoval pro otce, po nocích navštěvoval<br />
kabarety a hledal vhodné náměty pro malířství, navštěvoval také některé malířské školy, galerie a muzea, kde se seznámil<br />
s pracemi významných malířů, počínaje Pablo Picassem, jehož vliv na Dominguezovu tvorbu byl patrný. V roce 1934 se<br />
stal členem oficiální skupiny surrealistů, zúčastnil se surrealistických výstav v Kodani 1935, Londýně, Ténériffe a New<br />
Yorku 1936. Koncem čtyřicátých let navštívil se skupinou španělských umělců Československo, několika krásnými díly<br />
z let 1946 - 1948 je zastoupen ve sbírkách Galerie výtvarného umění v Ostravě. V pětadvaceti namaloval autoportrét se<br />
svým zdevastovaným tělem, z pořezaných žil na ruce mu tekla krev, o 27 let později si žíly podřezal. Jeho olej na plátně<br />
„Pekelný stroj“ z roku 1937 byl v roce 2000 prodán v Paříži za 404,375 USD<br />
(web: Registr sbírek výtvarného umění, wikipedia, <strong>art</strong>net)