<strong>KATALOG</strong> 68. AUKCE – BRNO – 21. 2. 2010<br />
_ 38 _<br />
NEOBRAZOVÁ ČÁST položky 181 - 200<br />
181 Vizner František (1936-)<br />
Váza ........................................................................................................................................................................................... 2 700 Kč<br />
sklo obalové lisované, barva zelená, OBAS, sklárna Heřmanova Huť, návrh z roku 1962, oklep, výška 19,5cm<br />
Vizner František sklářský výtvarník a akademický sochař, narozen v Praze, studoval ve Sklářské škole v Železném Brodě<br />
u profesorů J. Černého, J. Brichty, A. Háska, O. Žáka a na VŠUP v Praze u profesora K. Štipla, člen Klubu výtvarných<br />
umělců Horácka, od roku 1967 působil ve sklárně ve Škrdlovicích na Žďársku, mnoho jeho známých <strong>art</strong>efaktů je spojeno<br />
s výrobou v této sklárně, od roku 1977 pracuje ve vlastním ateliéru ve Žďáru nad Sázavou, zastoupen v řadě galerií doma<br />
i v zahraničí, mimo jiné v Horáckém muzeu v oddělení sklářských výrobků dokumentujících výrobu škrdlovické sklárny,<br />
dlouhá řada výstav, široký výčet literatury o umělci, světově uznávaném sklářském výtvarníkovi (Slovník Chagall)<br />
182 Cukřenka a kleště na cukr ................................................................................................................................... 2 500 Kč<br />
alpaka, cukřenka zdobená dvěma vážkami, kleště rostlinným ornamentem, konce ve tvaru lvích tlap, konec 19. století, původní<br />
etue, výška cukřenky 5cm, průměr 10cm, délka kleští 13,5cm<br />
183 Vázička ve tvaru amfory ........................................................................................................................................... 950 Kč<br />
keramika barevně glazovaná, zdobená motivem líbající se dvojice v medailonu tvaru srdce, přelom 19. a 20. století, výška 14cm<br />
184 Maska dvou tváří...................................................................................................................................................... 9 000 Kč<br />
řezba ve dřevě, patrné zbytky povrchové barevné úpravy, Afrika, původ neurčen, dvacátá - třicátá léta minulého století, výška 37cm<br />
185 Závěsná textilie ........................................................................................................................................................... 3 800 Kč<br />
zdobená malbou muže - poustevníka, zvířat a ptáků, Asie, první polovina minulého století, výška 57cm, šířka 35<br />
186 Dóza ve tvaru želvy.................................................................................................................................................. 1 500 Kč<br />
sklo malachitové, Čechy, kolem poloviny minulého století, drobné oklepy, výška 7cm, délka 19,5cm<br />
187 Plastika "Fotbalista" .............................................................................................................................................. 7 500 Kč<br />
bronz na mramorovém podstavci, třicátá léta minulého století, výška 28,5cm<br />
188 Plastika "Muž hrající na troubu" ................................................................................................................... 13 000 Kč<br />
bronz, Afrika (Benin ?), první polovina minulého století, výška 41cm<br />
189 Svícen sedmiramenný ................................................................................................................................................ 900 Kč<br />
řezba ve dřevě, druhá polovina minulého století, výška 22cm, délka 60,5cm<br />
190 Destička "Výjev z paláce" .................................................................................................................................... 2 900 Kč<br />
kombinace malovaného lakovaného dřeva, kosti a perleti, Asie (Čína ?), první polovina minulého století, 18 x 22 (22 x 26)<br />
191 Dřevěná tenisová raketa ........................................................................................................................................ 3 900 Kč<br />
v původním napínacím rámu, značeno DONNAY JACKY BRICHANT, padesátá léta minulého století,<br />
JACKY BRICHANT, Belgičan narozený 28.3.1930, vyhrál v roce 1957 profesionální tenisový turnaj Monte Carlo Masters<br />
v Roquebrune Cap M<strong>art</strong>in ve Francii. V dobách dřevěných raket byla belgická společnost Donnay nejúspěšnějším výrobcem<br />
a prodejcem tenisových raket na světovém trhu, vlajkovým hráčem firmy byl Bjorn Borg, s raketami Donnay hrál<br />
v letech 1975 – 1980