24.12.2012 Views

KATALOG - antikvity art aukce vstup

<strong>KATALOG</strong> 68. AUKCE – BRNO – 21. 2. 2010<br />

146 Fritz<br />

"Práce o žních" .................................................................................................................................................................... 2 500 Kč<br />

olej na k<strong>art</strong>onu, signováno, datováno 1930 (1910?), 38,5 x 30 (46 x 37,3)<br />

Přes masivní reklamní kampaně na americkém kontinentě na konci 19. století, prudký nástup obilních žacích strojů v Americe<br />

a šíření těchto strojů i v Evropě, mohli jsme podobné obrázky na našem venkově běžně vidět ještě začátkem padesátých let, jen<br />

ženy měly poněkud kratší sukně. Náhodně nalezená internetová kronika obce Týnec z Podluží uvádí rok 1926 jako rok používání<br />

prvního obilního žacího stroje a dalších zemědělských strojů v Týnci<br />

147 monogramista R.J.<br />

"Hronská Voznica" ............................................................................................................................................................... 700 Kč<br />

akvarel, signováno monogramem, datováno 24.VII.1935, u signatury uvedeno místo, 26,5 x 33,3 (33,5 x 39,5)<br />

148 Slatina J.H.<br />

"Kytice lučních květů v hnědém džbáně" ................................................................................................................ 1 200 Kč<br />

olej na plátně, signováno, datováno 1951, vzadu věnování: Své milé švagrové Štefance k narozeninám věnuje….1957<br />

40,5 x 32,5 (46 x 39)<br />

149 Přeček František (1893-)<br />

"Pavilon v zimě" .................................................................................................................................................................. 1 800 Kč<br />

olej na k<strong>art</strong>onu, signováno, datováno 1930, vzadu evidenční štítek, 57 x 43 (70,5 x 55,5)<br />

Přeček František malíř, pedagog, narozen v Kroměříži,studoval architekturu a profesuru kreslení na ČVUT v Praze<br />

a malbu u profesora V. Nechleby a J. Preislera na AVU v Praze, působil jako středoškolský profesor kreslení ve Znojmě<br />

a Brně, věnoval se především krajinomalbě (Toman, Slovník Chagall)<br />

150 Kotrba Emil (1912-1983)<br />

"V rokokovém salonu" ........................................................................................................................................................ 500 Kč<br />

litografie, signováno tužkou, datováno 1975, číslováno 109/200, 13,5 x 19,5 (29,5 x 34,5)<br />

Kotrba Emil malíř, grafik, ilustrátor, studia na ŠUŘ v Brně u Dillingera a na pražské akademii v grafické speciálce<br />

u profesora T.F. Šimona, známý v Evropě jako vynikající malíř, grafik a kreslíř koní a námětů z dostihového prostředí<br />

(Toman, Slovník Chagall)<br />

151 Kotrba Emil (1912-1983)<br />

"Sedící dívka s růží" ............................................................................................................................................................. 600 Kč<br />

dřevoryt, signováno tužkou, datováno 1975, 17 x 12 (32 x 26)<br />

152 Bílkovský František (1909-1998)<br />

"Hlava foxteriéra" ................................................................................................................................................................. 450 Kč<br />

lept, signováno tužkou, vzadu datace 1968, 14,5 x 8,5 (30 x 23,2)<br />

Bílkovský František malíř, grafik, soukromá studia u A.V. Slavíčka v Telči, člen spolku výtvarných umělců Aleš, Bloku<br />

a Spolku sběratelů a přátel ex libris (Slovník Chagall)<br />

153 Bílkovský František (1909-1998)<br />

"Dvě žabky" .......................................................................................................................................................................... 1 500 Kč<br />

lavírovaná kresba tuší, signováno, druhá polovina minulého století, 11 x 16 (28 x 32)<br />

154 Jiřincová Ludmila (1912-1994)<br />

"Hlava kočky" ......................................................................................................................................................................... 750 Kč<br />

barevná litografie, signováno tužkou, kolem poloviny minulého století, 10 x 8 (29,5 x 23)<br />

Jiřincová Ludmila skvělá malířka, kreslířka, grafička a ilustrátorka, narozena v Praze, studia na soukromé škole Rudolfa<br />

Vejrycha, na keramické škole v Bechyni a na AVU v Praze u T.F. Šimona, členka SČUG Hollar, kolem sta výstav<br />

po celém světě, řada ocenění (Toman, Slovník Chagall)<br />

_ 34 _