Plani Mesimor MATEMATIKA 2
Plani Mesimor MATEMATIKA 2
Plani Mesimor MATEMATIKA 2
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
matematika<br />
2<br />
3<br />
LIBRI I MËSUESIT
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
PËRMBAJTJA<br />
I. Objektivat e MASH sipas linjave dhe nënlinjave<br />
II. Përmbajtja e lëndës sipas temave të tekstit të nxënësit<br />
III. Modele të ditarëve për këto tema mësimi:<br />
I. Objektivat sipas linjave e nënlinjave<br />
Objektivat themelore të janë programit të matematikës për<br />
klasën e dytë të arsimit të detyruar, janë përcaktuar sipas<br />
linjave apo nënlinjave të caktuara nga MASH. Ato përmbajnë<br />
edhe konceptet dhe aftësitë bazë që do Të fitojnë nxënësit<br />
hap pas hapi.<br />
�� Objektivat për linjën “Numri dhe kuptimi i numrit“:<br />
Pas mësimit të këtyre grup temave, nxënësit do të jenë të<br />
aftë:<br />
Të përdorin, të lexojnë të shkruajnë e të numërojnë numra<br />
natyrorë deri në 100 duke kuptuar lidhjen e vendit që zë çdo<br />
shifër, me vlerën e saj.<br />
Të përdorin kuptimin e numrit natyror për të krahasuar<br />
numrat natyrorë deri në 1000.<br />
Të lexojnë e të shkruajnë thyesa të thjeshta duke u bazuar<br />
në modele konkrete.<br />
Të krahasojnë thyesat e thjeshta, duke përdorur interpretime<br />
konkrete<br />
Të bëjnë interpretime të ndryshme të numrit (diagram i<br />
Venit); numri dhe numërori; vargu numerik dhe boshti numerik;<br />
shkrimi i numrave deri në 1000; koncepti i numrit rreshtor;<br />
numërimi nga 2, 5, 10, 20 etj.; krahasimi dhe radhitja e<br />
numrave; mosbarazimet dhe përdorimi i simbolikës përkatëse;<br />
4
thyesa të thjeshta dhe krahasimi i tyre nëpërmjet interpretimeve<br />
konkrete (për shembull, boshti numerik).<br />
Të mbledhin e të zbresin me mend deri në 20.<br />
Të mbledhin me shkrim dy numra natyrorë me shumën deri<br />
në 1000, me kalim të dhjetëshes ose të qindëshes.<br />
Të zbresin me shkrim, me prishje të dhjetëshes ose të<br />
qindëshes, numra natyrorë deri në 1000.<br />
Të shumëzojnë dy numra natyrorë njëshifrorë deri në 10 x<br />
10 (duke përfshirë shumëzimin me 10).<br />
Të gjejnë njërin faktor kur dihet prodhimi dhe faktori tjetër.<br />
Të zbatojnë mënyra të ndryshme njehsimi.<br />
Të përdorin kuptimin e mbledhjes, të zbritjes e të shumëzimit<br />
(në bashkësinë përkatëse të numrave) në situata<br />
problemore të jetës së përditshme por që zgjidhen me jo më<br />
shumë se dy veprime të njëpasnjëshme.<br />
Të mbledhin dhe zbresin numra me mend deri në 20 (p.sh.,<br />
9 + 7, 14 + 5, 13 - 5); mbledhja dhe zbritja me shkrim e numrave<br />
deri në 100 (p.sh.,56 + 35, 82 - 24); mbledhja dhe zbritja me<br />
shkrim e numrave deri në 1000 me kalim e prishje të dhjetëshes<br />
ose të qindëshes (p.sh., 356 + 549, 739 - 345); shumëzimi i dy<br />
numrave njëshifrorë dhe shumëzimi me 10; pjesëtimi si veprim<br />
i kundërt i shumëzimit; zgjidhje problemash me jo më shumë se<br />
dy veprime me situate reale nga mjedise të njohura për nxënësit<br />
�� Objektivat për linjën “Matja dhe Kuptimi i matjes“<br />
Pas mësimit të këtyre grup temave, nxënësit do të jenë të<br />
aftë:<br />
Të matin me njësi jo standarde gjatësinë.<br />
Të matin me përafërsi gjatësi duke përdorur si njësi standarde<br />
cm, m.<br />
Të vizatojnë segmente duke përdorur si njësi matëse cm.<br />
5<br />
LIBRI I MËSUESIT
Të krahasojnë gjatësitë e sendeve apo të segmenteve, duke<br />
përdorur terminologjinë përkatëse: më i gjatë, më i shkurtë,<br />
po aq<br />
Të matin kohën duke përdorur njësitë orë, gjysmë orë, çerek<br />
orë, minutë, ditë, muaj, vit.<br />
Të përdorin monedhat, kartëmonedhat duke kryer këmbime<br />
të thjeshta me to.<br />
Të zgjidhin problem të thjeshta me matje në situate të jetës<br />
së tyre.<br />
Të përdorin njësitë jo standarde rrethanore, njësitë standarde:<br />
cm, m, ora, minuta, dita, muaji, viti, monedhat. Zgjidhje<br />
problemash me matje të drejtpërdrejta ose të imagjinuara.<br />
��Objektivat për linjën “ Gjeometria në plan dhe në hapësirë“:<br />
Pas mësimit të këtyre grup temave ,nxënësit do të jenë të<br />
aftë:<br />
Të dallojnë e të emërtojnë figurat gjeometrike: katror, trekëndësh,<br />
rreth, drejtkëndësh, trapez.<br />
Të dallojnë elemente të figurave gjeometrike: brinjë, kulme<br />
dhe të përcaktojnë numrin e tyre në figurat gjeometrike.<br />
Të vizatojnë katrorin, trekëndëshin, drejtkëndëshin, trapezin<br />
në rrjet katrorësh<br />
Të dallojnë e të emërtojnë trupat gjeometrikë: kubi, kuboidi,<br />
piramida, cilindri, sfera, koni.<br />
Të dallojnë elemente të trupave gjeometrikë: brinjë, faqe,<br />
kulme.<br />
�� Objektivat për linjën “ Shndërrimet gjeometrike“:<br />
Pas mësimit të këtyre grup temave ,nxënësit do të jenë të<br />
aftë:<br />
Të gjejnë e të vizatojnë drejtëzat e simetrisë të figurave të<br />
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
6
thjeshta nëpërmjet palosjes së tyre.<br />
Të dallojnë figurat simetrike në lidhje me drejtëzën e dhënë<br />
të simetrisë, me anë të palosjes sipas kësaj drejtëze.<br />
Të plotësojnë simetriken e një modeli gjysmë të gatshëm<br />
sipas një drejtëze, në rrjetin e katrorëve.<br />
Të përshkruajnë vendndodhjen në situatë reale duke<br />
përdorur fjalë të jetës së përditshme.<br />
Të zmadhojnë ose të zvogëlojnë një figurë të thjeshtë në<br />
rrjetin katror.<br />
�� Objektivat për linjën “ Algjebra dhe funksioni “:<br />
Pas mësimit të këtyre grup temave ,nxënësit do të jenë të<br />
aftë:<br />
Të realizojnë çiftime të thjeshta ndërmjet bashkësive me<br />
diagram shigjetor apo me tabelë.<br />
Të shënojnë elementin e ri (numër natyror) sipas një ligjësie<br />
të dhënë.<br />
Të përdorin kutizën si vendmbajtëse e numrave natyrorë<br />
për të vendosur vlerën numerike në shprehje të thjeshta me<br />
mbledhje e zbritje deri në 100 ose shumëzim me numra<br />
njëshifrorë deri në 10 x 10.<br />
Të zgjidhin ekuacione dhe inekuacione të thjeshta me mbledhje,<br />
zbritje ose shumëzim.<br />
�� Objektivat për linjën “ Probabiliteti dhe statistika “<br />
Pas mësimit të këtyre grup temave ,nxënësit do të jenë të<br />
aftë:<br />
Të klasifikojnë një bashkësi sendesh, figurash apo trupash<br />
gjeometrikë në bazë të jo më shumë se dy cilësish të tyre.<br />
Të interpretojnë tabela të gatshme ose diagrama me të<br />
dhëna të jetës së përditshme duke përdorur gjuhën joformale.<br />
7<br />
LIBRI I MËSUESIT
Të hetojnë situate të thjeshta probabilitare.<br />
Të përdorin gjuhën matematike në situate joformale për të<br />
përshkruar probabilitetin.<br />
Të zbulojnë cilësinë së përbashkët të një grupi sendesh,<br />
klasifikimin i një grupi objektesh sipas cilësive të përbashkëta<br />
(jo më shumë se dy), mbledhjen e të dhënave nga mjedise të<br />
njohura dhe klasifikimi e diskutimi rreth tyre, interpretimi i<br />
tabelave e diagramave të gatshme.<br />
Të gjykojnë nëse një ngjarje mund të ndodhë ose jo;<br />
përdorimi i shprehjeve: ka mundësi, nuk ka mundësi, mbase,<br />
ose i shprehjeve të tjera të ngjashme me to.<br />
Objektivat e orës së mësimit<br />
Me objektiva kuptojmë të përcaktuarit e metodës së mësimdhënies,<br />
si dhe qëndrimin që do të mbajnë nxënësit për<br />
atë që kanë përfituar në orën e mësimit.<br />
Elementi i parë: Qëndrimi ndaj zbatimit të vendimit.<br />
Elementi i parë i objektivit të sjelljes është specifikimi i<br />
një foljeje që tregon se si po vepron nxënësi, çfarë po bën ai<br />
dhe çfarë është në gjendje të japë.<br />
Specifikimi i këtyre foljeve ka rëndësi të madhe , sepse pa<br />
specifikuar foljen dhe kundrinën e saj të drejtë, çdo veprim, i<br />
cilësdo natyre qoftë, do të ishte pa kuptim. Elementi i parë<br />
dhe më i rëndësishëm në çdo objektiv të zbatimit është zgjedhja<br />
e foljeve kalimtare dhe kundrinave të drejta. (objektivi i saj i<br />
drejtpërdrejtë)<br />
Disa folje të veprimit që përshkruajnë sjelljen e vëzhguar<br />
SHTO ZBATO NJË RREGULL<br />
PLANIFIKO CAKTO VLERËN<br />
THUR NDANI NË DY PJESË TË BARABARTA<br />
LLOGARIT ETIKETO<br />
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
8
REGJISTRO SHKRUAJ ME GERMA TË MËDHA<br />
HARTO RRETHO<br />
KLASIFIKO KOMBINO<br />
NDËRTO KORRIGJO<br />
NUMËRO PËRCAKTO<br />
PORTRETIZO PËRSHKRUAJ<br />
SKICO POZICIONO<br />
MANIPULO VLERËSO MBI BAZËN E FAKTEVE TË NJOHURA<br />
VENDOS GJEJ FAKTORËT<br />
IMAGJINO PLOTËSO<br />
GJEJ GRUPO<br />
FORMULO KRYEJ<br />
PARAQIT NË FORMË GRAFIKE<br />
BASHKO GODIT<br />
MBAJ SHËNO<br />
DETAJO PËRZJE<br />
MBLIDH KOMBINO<br />
THUAJ PËRMENDËSH<br />
EMËRO MAT<br />
SHUMËZO VENDOS NË RREGULL<br />
SHTYP SKICO<br />
TREGO VENDOS NJË RREGULL<br />
RADHIT SAKTËSO<br />
CILËSO VENDOS NË TABELË<br />
VLERËSO KUJTO<br />
RIPRODHO SHPREH ME FJALË<br />
SPECIFIKO PËRZGJIDH<br />
ZBRIT NËNVIZO<br />
PËRKTHE PALOS<br />
ZËVENDËSO SHKRUAJ<br />
HAP MBYLL NDAJ<br />
9<br />
LIBRI I MËSUESIT
Elementi i dytë: përpunimi i kushteve<br />
Elementi i dytë plotëson një objektiv të zbatimit në kushtet<br />
në të cilat duhet të veprojë nxënësi, si:<br />
1. Materialet që mund të përdoren për të zbatuar detyrën,<br />
2. Si mund të zbatohen detyrat, për shembull, me mend,<br />
nga teksti, apo material të tjera plotësuese.<br />
3. Koha,<br />
4. Lokalizimi i vendit ku do të zbatohet objektivi (klasë, oborr,<br />
bibliotekë . . . .)<br />
Disa kushte në të cilat nxënësi duhet të realizojë zbatimin<br />
e objektivave.<br />
1. Nga memoria . . . . . . .<br />
2. Përdorimi i një harte . . . . . . .<br />
3. Material plotësuese të cilat përshkruajmë . . . . . . .<br />
4. Brenda një intervali kohor . . . . . . .<br />
5. Me një kompas, vizore, raportor . . . . . .<br />
6. Duke parë filmin . . . . . .<br />
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
10
II. Përmbajtja e lëndës sipas temave të tekstit të nxënësit<br />
KAPITULLI I PARË – BASHKËSIA .NUMRI RRESHTORE (9 orë)<br />
1.1 KËSHTJELLA (kujtojmë nga klasa e parë)<br />
1.2 Bashkësia – Brenda - Jashtë<br />
1.3-1.4 Relacioni. Me shumë se …,me pak se…, aq sa<br />
1.5 Me shumë se …,me pak se…, aq sa<br />
1.6 Numërorët rreshtorë<br />
1.7-1.8 Kuptimi para-pas<br />
1.9 Punë e pavarur 1<br />
KAPITULLI I DYTË – NUMRAT 0-10 (7 orë)<br />
2.1 Kuptimi i numrit deri në 10<br />
2.2 Mbledhja me plotësim dhe veçim të 5<br />
2.3 Mbledhja me mbledhorë të barabartë<br />
2.4 Emërtime te ndryshme të numrave 1-5<br />
2.5 Emërtime te ndryshme të numrave 6-10<br />
2.6 Problema (me numrat nga 0-10)<br />
2.7 Punë e pavarur 2<br />
KAPITULLI I TRETË- NUMRAT DERI NE 20 . MBLEDHJA E TYRE (11 orë)<br />
3.1 Kuptimi i numrit deri në 20<br />
3.2 Emërtime te ndryshme te numrave 11-15<br />
3.3 Emërtime te ndryshme te numrave 16-20<br />
3.4 Emërtime te ndryshme te numrit 20<br />
3.5 Mbledhorë dhe shumë<br />
3.6 Numrat tek<br />
3.7 Numrat çift<br />
3.8-3.9 Mbledhja me plotësim e veçim t të 10-ës<br />
3.10 Vetitë e mbledhjes<br />
3.11 Punë e pavarur 3<br />
KAPITULLI I KATËRT- ZBRITJA E NUMRAVE DERI NE 20 (9 orë)<br />
4.1-4.2 Zbritja si veprimi kundërt i mbledhjes<br />
4.3 Zbritja e numrave deri në 10<br />
4.4 Zbritja e numave deri në 20<br />
4.5-4.6 Krahasimi i numrave nga 0-20<br />
11<br />
LIBRI I MËSUESIT
4.7 Ushtrime e problema me zbritje<br />
4.8 Problema me mbledhje e zbritje brenda 20-s<br />
4.9 Punë e pavarur 4<br />
KAPITULLI I PESTË - ALGJEBËR. GJEOMETRI. MATJE (12 orë)<br />
5.1-5.2 Kutiza dhe shkronja si vendmbajtëse numrash. Ekuacioni<br />
5.3-5.4 Inekuacioni – Mosbarazimi<br />
5.5 Leximi orës<br />
5.6 Leximi orës<br />
5.7 Kalendari<br />
5.8 Llojet e vijave<br />
5.9 Drejtëza<br />
5.10 Figurat gjeometrike<br />
5.11 Katërkëndëshat<br />
5.12 Punë e pavarur 5<br />
KAPITULLI I GJASHTË - NUMRAT DERI NË 100 (6 orë)<br />
6.1 Numrat nga 20 deri në 60<br />
6.2 Numrat nga 60 deri në 100<br />
6.3 Renditja e numrave deri në 100<br />
6.4 - 6.5 Krahasimi i numrave deri në 100<br />
6.6 Punë e pavarur 6<br />
KAPITULLI I SHTATË - MBLEDHJA E NUMRAVE DYSHIFRORË (9 orë)<br />
7.1 Mbledhja e numrave dyshifrorë me 10-she të plota<br />
7.2 - 7.3 Mbledhja e numrave dyshifrorë pa kalim të 10<br />
7.4 Mbledhja e numrave dyshifrorë në boshtin numerik<br />
7.5 Mbledhja e numrave dyshifrorë me kalim të 10<br />
7.6 Mbledhja e numrave dyshifrorë me kalim të 10<br />
7.7 Ushtrime me mbledhje me numrat dyshifrorë<br />
7.8 Problema me numrat dyshifrore<br />
7.9 Punë e pavarur 7<br />
KAPITULLI I TETË - ZBRITJA E NUMRAVE DYSHIFRORË (10 orë)<br />
8.1 - 8.2 Zbritja e numrave dyshifrorë me dhjetësheve të plota dhe ne<br />
boshtin numerik<br />
8.3 Zbritja e numrave dyshifrorë pa prishje të 10<br />
8.4 - 8.5 Zbritja e numrave dyshifrorë me prishje të 10<br />
8.6 - 8.7 Zbatime të mbledhjes e zbritjes me numra dyshifrorë<br />
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
12
8.8 - 8.9 Problema me mbledhje dhe zbritje<br />
8.10 Punë e pavarur 8<br />
KAPITULLI I NËNTË - GJEOMETRI (10 orë)<br />
9.1-9.2 Trupat gjeometrikë<br />
9.3-9.4 Simetria<br />
9.5-9.6 Drejtëza e simetrisë. Vizatimi i figurave gjeometrike në rrjetin e<br />
katrorëve<br />
9.7 Vendndodhja e trupave në rrjetin e katrorëve<br />
9.8 Punë e pavarur 9<br />
9.9-9.10 Diagrami.Tabela<br />
KAPITULLI I DHJETË - NUMRAT TRESHIFRORË DHE MBLEDHJA E TYRE (14 orë)<br />
10.1 Numrat treshifrorë<br />
10.2 Numrat treshifrorë<br />
10.3 Shkrimi i numrave treshifrorë<br />
10.4 Krahasimi i numrave treshifrorë<br />
10.5 Mbledhja me qindëshe të plota<br />
10.6 Mbledhja në rresht e numrave treshifrorë<br />
10.7 Mbledhja në shtyllë e numrave treshifrorë pa kalim të 10 e të 100<br />
10.8 Mbledhja në shtyllë e numrave treshifrorë me kalim të 10<br />
10.9 Mbledhja në shtyllë e numrave treshifrorë me kalim të 100<br />
10.10-10.11 Ushtrime e problema me mbledhje me numrat treshifrorë<br />
10.12-10.13 Monedhat. Kartëmonedhat. Zbatime të mbledhjes me<br />
monedha e kartëmonedha<br />
10.14 Punë e pavarur 10<br />
KAPITULLI I NJËMBËDHJETË - ZBRITJA E NUMRAVE TRESHIFRORË (10 orë)<br />
11.1 Zbritja me qindëshe të plota<br />
11.2-11.3 Zbritja në shtyllë dhe ne rresht e numrave treshifrorë pa prishje<br />
të 10 e të 100<br />
11.4-11.5 Zbritja në shtyllë e numrave treshifrorë me prishje të 10<br />
11.6-11.7 Zbritja në shtyllë e numrave treshifrorë me prishje të 100<br />
11.8-11.9 Zbatime të zbritjes me numra treshifrorë ne ushtrime e problema<br />
11.10 Punë e pavarur 11<br />
KAPITULLI I DYMBËDHJETË - MATJA (6 orë)<br />
12.1 Njësitë e matjes jo standarde<br />
12.2-12.3 Metri. Centimetri. Përdorimi i vizores<br />
13<br />
LIBRI I MËSUESIT
12.4-12.5 Zbatime të mbledhjes e të zbritjes me njësitë e matjes<br />
12.6 Punë e pavarur 12<br />
KAPITULLI I TREMBËDHJETË - THYESAT (5 orë)<br />
13.1 Kuptimi për thyesën<br />
13.2 Thyesat ½, 1/4, 3/4, 4/4<br />
13.3 Thyesat e barabarta<br />
13.4 Krahasimi i thyesave<br />
13.5 Punë e pavarur 13<br />
KAPITULLI I KATËRMBËDHJETË - SHUMËZIMI BRENDA TABELES 10X10 (14 orë)<br />
14.1 Shumëzimi si mbledhje mbledhorësh të barabartë<br />
14.2 Shumëzimi me anë të rreshtimit<br />
14.3 Shumëzimi me 2 dhe 3<br />
14.4 Shumëzimi me 4 dhe 5<br />
14.5 Luajmë me numrat(shumëzimi 1-5)<br />
14.6 Vetitë e shumëzimit<br />
14.7 Shumëzimi me 6 dhe 7<br />
14.8 Shumëzimi me 8 dhe 9<br />
14.9 Shumëzimi me 10<br />
14.10 Shumëzimi me anë të copëtimit(në rreshta)<br />
14.11 Shumëzimi me anë të copëtimit(në shtylla)<br />
14.12-14.13 Shumëfishi i një numri. Tabela e shumëzimit 10 x 10<br />
14.14-14.15 Ushtrime. Zbatime të shumëzimit në problema<br />
14.16 Punë e pavarur 14<br />
KAPITULLI I PESËMBËDHJETË - PJESËTIMI. USHTRIME. ALGJEBËR (6 orë)<br />
15.1-15.2 Pjesëtimi si veprim i kundërt i shumëzimit<br />
15.3-15.4 Ushtrime me shumëzim e pjesëtim<br />
15.5-15.6 Diagrami.Tabela<br />
KAPITULLI I GJASHTËMBËDHJETË- PROPABILITET.STATISTIKE (8 orë)<br />
16.1 Propabiliteti. Statistikë<br />
16.2 Propabiliteti. Statistikë<br />
16.3-16.4 Propabiliteti. Statistikë<br />
16.5-16.6 Tabela e mbledhjes. Tabela e shumëzimit<br />
16.7 Luaj me katër veprimet<br />
16.8 Ushtrime e problema zbavitëse<br />
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
14
Tema 1.2: BASHKËSIA BRENDA DHE JASHTË<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
��të vendosë elementë Brenda dhe Jashtë bashkësisë sipas<br />
situatës së dhënë,<br />
��të dallojë elementet brenda dhe jashtë bashkësisë së dhënë,<br />
��të listojë grup objektesh apo sendesh që ndodhen brenda<br />
dhe jashtë një objekti të caktuar.<br />
Mjetet: Objekte të ndryshme brenda dhe jashtë klasës.<br />
Fjalët kyç: Brenda, Jashtë<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
Nxjerrim 5 nxënës në korridor. Diskutojmë për klasën që<br />
ndodheni ju (brenda në klasë).<br />
Po Mirela dhe Sokoli ku ndodhen? (Jashtë klasës.)<br />
Prezantimi:<br />
Vizatoj në tabelë një pjatancë me mollë të kuqe dhe jashtë<br />
saj dy mollë të verdha.<br />
Diskutojmë mbi vizatimin.<br />
Brenda në pjatancë kemi 3 mollë të kuqe dhe jashtë saj<br />
kemi 2 mollë të verdha.<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së<br />
përfunduar dhe vlerësimi.<br />
15<br />
LIBRI I MËSUESIT
Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />
dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 1.5: MË SHUMË, MË PAK, AQ SA<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
��të përdorë ku duhet shprehjet “më shumë…”, “më pak…”<br />
,”aq sa”.. ,<br />
�� të formojë bashkësi sipas etiketës së dhënë, duke bërë<br />
krahasimin përkatës,<br />
��të zgjidhë situate problemore duke përdorur në situatën<br />
e duhur shprehjen e duhur.<br />
Mjetet: Petëza, kapëse, tabela ilustruese.<br />
Fjalët kyç: Më pak, më shumë, aq sa.<br />
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
Nxjerr para klasës një grup me dy nxënës dhe një grup me<br />
tri nxënës. Cili grup ka më shumë nxënës? Grupi A Cili grup ka<br />
më pak nxënës? Grupi B. Pra vajza ka më pak se djem.<br />
Po kështu veproj dhe për temat e tjera.<br />
Prezantimi:<br />
Vizatoj në tabelë një bashkësi A me 6 mollë dhe një<br />
bashkësi B me 5 mollë të gjelbra.<br />
Diskutojmë: Cila bashkësi ka më shumë mollë? (A) Cila<br />
16
ashkësi ka më pak mollë se bashkësia A? Bashkësia B ka më<br />
pak mollë se bashkësia A.<br />
Po kështu veprohet për termin “aq sa”.<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së<br />
përfunduar dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />
dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 2.1: KUPTIMI I NUMRIT DERI NË 10<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimitnxënësi të jetë i aftë:<br />
��të rendisë numrat 0-10 në vargje rritës dhe zbritës,<br />
��të vendosë në etiketa numrin sa elemente tregon bashkësia,<br />
��të vizatojë elemente brenda bashkësisë sipas etiketës.<br />
Mjetet: Petësa, lapsa, fasule, gurë të vegjël.<br />
Fjalët kyç: Përbërje, numrat 1-10.<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
Nxirrni 1 petëz, shtoni dhe një petëz. Sa u bënë?<br />
1 + 1 = 2<br />
Nxirrni 2 petëza, shtoni dhe 2 të tjera. Sa u bënë?<br />
2 + 2 = 4<br />
17<br />
LIBRI I MËSUESIT
Nxirrni 5 petëza,shtoni dhe 3 të tjera. Sa u bënë?<br />
5 + 3 = 8<br />
Prezantimi:<br />
Vizatohet në tabelë një flamur. Sa flamurë kemi vizatuar? (1)<br />
Vizatoj 2 qenushë, 1 + 1 . Sa qenushë kemi? (2)<br />
Vizatoj 3 mollë, 2+1. Sa mollë kemi? (3)<br />
Vizatoj 5 yje, 2 + 3 Sa yje kemi? (5)<br />
Po kështu veproj për numrat deri në 10.<br />
Çfarë treguam nëpërmjet vizatimeve?(Përbërjen e numrit<br />
nga 1 – 10)<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, detyra dhe udhëzime:Caktohet detyra e shtëpisë<br />
dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 2.2: MBLEDHJA ME PLOTËSIM DHE VEÇIM TË 5<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
��të zbatojë mbledhjen e numrave me plotësim e veçim<br />
të 5 sipas modeleve të dhëna,<br />
�� të gjejë shumën e numrave 1-10 duke përdorur mbledhjen<br />
me plotësim ose veçim të 5.<br />
Mjetet: Teksti i nxënësit, Fletë Pune, petëz.<br />
Fjalët kyç: Plotësim, veçim.<br />
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
18
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
Gjejmë shumat me mjete rrethanore (lapsa, petëza)<br />
2+3 = 1+3 =<br />
0+2 = 1+1 =<br />
2+2= 4+1=<br />
3+0= 1+4=<br />
Prezantimi:<br />
Vizatoj në tabelë 4lule + 2lule. Zbërthejmë mbledhorin e<br />
dytë për të plotësuar 5.Sa lule qarkuam?(5) Sa lule mbetën pa<br />
qarkuar? (1)<br />
Pra: 4+2 = 5+1. Duke plotësuar 5 shkruajmë barazimet në<br />
tabelë. 4 + 2 = 4 +(1 + 1) =(4 +1)+ 1 =5 6 1 =6.<br />
E njëjta procedurë ndiqet dhe për veçim të 5.<br />
Praktikim: Pune e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />
dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 2.4: EMËRTIME TË NDRYSHME TË NUMRAVE 1-5<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
��të përcaktojë numrin e elementeve në bashkësitë e dhëna,<br />
19<br />
LIBRI I MËSUESIT
��të vizatojë elemente aq sa tregon numri në etiketë- Të<br />
kryejë veprime me numrat 1-5.<br />
Mjetet: Petëza, kopsa, teksti, tabela.<br />
Fjalët kyç: Emërtimet e numrave 1-5.<br />
Veprimtari gojore:<br />
1+1 =2 4+1 =5<br />
0+2 =2 2+3 =5<br />
2+1 =3 1+3 =4<br />
3+1 =4 3+2 =5<br />
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Prezantimi:<br />
Tabela e paraqitur në figurat.<br />
Nxënësit lexojnë numërorët poshtë figurës:<br />
Mollë njerëz muskultierët mikimouse lepurusha<br />
(1) (2) (3) (4) (5)<br />
Radhitim numrat 1,2,3,4,5.<br />
Shkruhen në tabelë.<br />
Praktikim:Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />
dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />
20
Tema 2.5: EMËRTIME TË NDRYSHME TË NUMRIT<br />
NGA 6-10<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
��të vendosë numrat 6-10 në shembujt e dhënë.<br />
��të emërtojë numrat 6-10 me një mbledhor 5,<br />
��të kryejë veprime me numrat 1-10.<br />
Mjetet: Petëza, lapsa, tabela, teksti.<br />
Fjalët kyç: Emërtimet e numrave 6-10.<br />
Veprimtari gojore:<br />
1+3 = 5+1 =<br />
1+1 = 5+5 =<br />
4+2 = 7+2 =<br />
3+0 = 7+3 =<br />
3+3 = 3+4 =<br />
6+2 = 8+2 =<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Prezantimi:<br />
Shkruaj numërorin 5 në tabelë.<br />
Nxirrni 5 petëza. Shtoni dhe një petëz. Sa petëza u bënë?<br />
5+1 =6<br />
Shtoni 2 , 3 , 4 ,5 petëza. Shkruhen shifrat në tabelë.<br />
5+2 =7, 5+3 =8, 5+4 =9, 5+5 =10.<br />
21<br />
LIBRI I MËSUESIT
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />
dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 3.1: KUPTIMI I NUMRIT DERI NË 20<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
��të rendisë numrat deri në 20 në vargje rritës dhe zbritës,<br />
��të emërtojë në mënyra të ndryshme të numrave deri në 20,<br />
��të krahasojë numrat deri në 20.<br />
Mjetet: Numëratorë, teksti, shufra, kube, tabela.<br />
Fjalët kyç: Rende, dhjetëshe, njëshe.<br />
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
10+1 = 10+4=<br />
10+10 = 10+2 =<br />
10+6 = 10+8 =<br />
10+5 = 10+9 = 10+7=<br />
Prezantimi:<br />
Punojmë me numëratorë bashkë më nxënësit.<br />
Njihen nxënësit me rendet dhjetëshet dhe njëshet.<br />
Kryhen veprimet me numëratorin. Formoni numrin 14.a<br />
22
njëshe kemi? (4)Sa dhjetëshe kemi? (1)<br />
Po kështu punojmë edhe me shufra dhe kube<br />
1 shufër është = 10 kube + 4 kube të vegjël = 14<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />
dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 3.2: EMËRTIME TË NDRYSHME<br />
TË NUMRAVE NGA 11 DERI NË 15<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë<br />
��të shkruajë numrat 11-15 në mënyra të ndryshme,<br />
��të emërtojë numrat 11-15 me një mbledhor 10,<br />
��të gjejë mbledhorin e panjohur në barazimet.<br />
Mjetet: Kapëse,teksti,tabela.<br />
Fjalët kyç: Emërtimet e numrave 11-15.<br />
Veprimtari gojore:<br />
10+1 = 10+3 =<br />
10+5 = 10+2 =<br />
10+4 = 1+10 =<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
23<br />
LIBRI I MËSUESIT
Prezantimi:<br />
Vizatoj në tabelë:<br />
10+3=13 (trembëdhjetë)<br />
10+2 =12 (dymbëdhjetë)<br />
10+1=11 (njëmbëdhjetë) Po kështu diskutohet për të gjitha.<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />
dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 3.4: EMËRTIME TË NDRYSHME TË NUMRIT 20<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë të:<br />
��të emërtojë numrat deri në 20 në mënyra të ndryshme<br />
(si shumë mbledhorësh),<br />
��të tregojë përbërjen e numrit 20 në sa më shumë mënyra,<br />
��të paraqesë në boshtin numerik shuma deri në 20.<br />
Mjetet: Teksti i nxënësit, Fletë Pune, tabela, bosht numerik.<br />
Fjalët kyç: Emërtime, përbërje, numrat 11-20.<br />
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
11+3= 7+7= 5+4= 11+1= 12+5= 9+8=<br />
15+2= 12+3= 6+4= 10+7= 13+1= 14+4=<br />
24
Prezantim:<br />
Mësuesi vizaton në tabelë boshtin numerik nga 10 deri në<br />
20. Lexojmë numërorët dhe anasjelltas ??????.<br />
Mësuesja shkruan në tabelë numrin 20. Paraqet përbërjen<br />
e tij.<br />
10+10=20 18+2=20 16+4=20<br />
11+9=20 17+3=20 10+5=20<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Punë e pavarur ushtrimet<br />
1, 2, 3. Vlerësohen nxënësit në libër.<br />
Mbyllja, udhëzime dhe detyra: Caktohet detyra e shtëpisë<br />
dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 3.8-3.9: MBLEDHJA ME PLOTËSIM E VEÇIM<br />
TË 10-ËS<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
�� të mbledhë sipas modeleve të dhëna numrat deri në<br />
20,<br />
�� të zbatojë mbledhjen me plotësim e veçim të 10,<br />
�� të mbledhë duke zbatuar mbledhjen me plotësim e<br />
veçim të 10 në situata të ndryshme.<br />
Mjetet: Kopsa, gurë të vegjël, fasule, tabela, teksti.<br />
Fjalët kyç: Plotësim, copëtim, rigrupim.<br />
25<br />
LIBRI I MËSUESIT
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
Kryejmë plotësimin dhe veçimin e 5 me vizatime të ndryshme<br />
në tabelë.<br />
Prezantimi:<br />
8+6 1) Plotësoj 10 (8+2) 2) Kjo bëhet duke zbërthyer<br />
mbledhorin e dytë 6 = 4+2.<br />
Atëherë kemi: 8 + 6 = 8 + (2+4) =(8+2)+4 =10 + 4 =14<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />
dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 3.10: VETITË E MBLEDHJES<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orë së mësimit, nxënësi të jetë i aftë:<br />
��të njohë vetitë e mbledhjes,<br />
��të mbledhë duke zbatuar vetitë e mbledhjes.<br />
Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, kompleti me petëza<br />
ose shufra.<br />
Fjalë kyç: Mbledhorë, shumë.<br />
26
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
Ushtrime gojore:<br />
6+5, 7+4, 8+8, 12+2, 15+3, 13+3.<br />
Prezantimi:<br />
Vizaton në tabelë grupin e parë me 6 rrethorë 6 dhe grupin<br />
e dytë me 7 rrethorë, gjej shumën 6+7 duke përdorur vetinë e<br />
ndërrimit të shumëzimit.<br />
Përsëritet veprimtaria por me 3 grupe rrethorësh për të<br />
paraqitur vetinë e shoqërimit.<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrave të bëra.<br />
Diskutimi i rezultateve të tyre.<br />
Mbyllja, detyra: Caktohet detyra e shtëpisë dhe jepen<br />
udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 4.5-4.6: KRAHASIMI I NUMRAVE DERI NË 20<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë<br />
�� të rendisë numrat nga me i vogli te me i madhi dhe<br />
anasjelltas, deri në 20.<br />
�� të krahasojë bashkësitë e formuara pas plotësimeve<br />
sipas etiketave,<br />
��të krahasojë numrat dhe shumat e gjetura deri në 20.<br />
27<br />
LIBRI I MËSUESIT
Mjetet: Teksti, tabela.<br />
Fjalët kyç: Më e madhe, më e vogël, e barabartë.<br />
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
Krahasojmë rreshtat në klasë.<br />
Sa nxënës ka rreshti i parë? Po i dyti? Cili rresht ka më<br />
shumë nxënës? Po më pak? Krahasoji.<br />
Shkruhen numrat në tabelë.<br />
Prezantimi:<br />
Vizatoj në tabelë. Plotësojmë etiketatBëhet krahasimi dhe<br />
themi : Rrethore me ngjyrë të kuqe kemi më shumë se blu.<br />
Pra 13>10 > më e madhe < më e vogël = e barabartë.<br />
Po kështu jepet dhe për barazimin.<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />
dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 5.3-5.4: INEKUACIONI. MOSBARAZIMI<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orë së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
��të dallojë mosbarazimin nga barazimi duke dhënë shpjegimin<br />
përkatës,<br />
28
��të tregojë numrat që vërtetojnë mosbarazimin me anë të<br />
provës,<br />
��të zgjidhë inekuacionet e dhëna duke argumentuar gjetjen.<br />
Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, tabela.<br />
Fjalë kyç: Inekuacion, mosbarazim.<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
5+..=8 ..+3=10<br />
..+6=9 2+..=9<br />
..-2=9 8-..=7 (..= )<br />
Prezantimi:<br />
Si e gjetëm numrin e panjohur xx dhe ..?<br />
Do të mësojmë mbi inekuacionet. Këto që gjetëm ishin<br />
ekuacione.<br />
Sot do të flasim për inekuacionet. Inekuacioni ose mosbarazimi<br />
përmban një shkronjë x ose një kutizë n dhe shenjën<br />
> ose
Tema 5.8: LLOJET E VIJAVE<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orë së mësimit, nxënësi të jetë i aftë:<br />
��të njihet me lloje të ndryshme të vijave,<br />
��të emërtojë vijat,<br />
��të vizatojë lloje të ndryshme të vijave.<br />
Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, vizore, laps, gomë,<br />
tabela.<br />
Fjalë kyç: Vijë e drejtë, vijë e ndërprerë, vijë e thyer, vijë e<br />
lakuar, vijë e mbyllur.<br />
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
Çfarë vije ka maja e malit?<br />
Po dallgët e detit?<br />
Çfarë vije ka kur luan me litar?<br />
Prezantimi:<br />
Të gjitha këto përbëjnë lloje të ndryshme të vijave.<br />
Vizatoj në tabelë një vijë të drejtë dhe e emërtoj.<br />
Vizatoj në tabelë një vijë të lakuar dhe e emërtoj.<br />
Vizatoj në tabelë një vijë të drejtë dhe e emërtoj.<br />
Vizatoj në tabelë një vijë të ndërprerë dhe e emërtoj.<br />
Kështu vazhdon për të gjitha llojet e vijave.<br />
P.sh. , - - - - - - - - - -, etj.<br />
30
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, detyra: Caktohet detyra e shtëpisë dhe jepen<br />
udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 5.10: FIGURAT GJEOMETRIKE<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orë së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
�� të njohë figurat gjeometrike si: drejtkëndësh, katror,<br />
trekëndësh,<br />
��të emërtojë figurat gjeometrike,<br />
��të vizatojë figurat gjeometrike.<br />
Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, poster me figura<br />
gjeometrike, petëzat, tabela, vizore.<br />
Fjalë kyç: Trekëndësh, katror, drejtkëndësh, rreth, trapez.<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
Mësuesi cakton në tabelë 3 pika. I bashkon ato me vizore.<br />
Formohet trekëndëshi i cili ka 3 brinjë, 3 kënde.<br />
Prezantimi:<br />
Cakton 4 pika të tjera të baraslarguara dhe të vendosura<br />
në mënyrë të tillë që të formohet katrori.<br />
I bashkon dhe këto me vizore. Formohet një katërkëndësh i<br />
31<br />
LIBRI I MËSUESIT
cili ka 4 brinjë dhe 4 kënde të barabartë. Kjo figurë quhet katror.<br />
Në të njëjtën mënyrë veprohet dhe për figurat e tjera.<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, detyra: Caktohet detyra e shtëpisë dhe jepen<br />
udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 6.1: NUMRAT NGA 20-60<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
��të renditë numrat nga 20-60 në boshtin numerik,<br />
��të vendosë në tabelë sipas rendeve numërorin e duhur,<br />
��të shkruajë si numëror të zbërthyer numrat nga 20-60.<br />
Mjetet: Teksti i nxënësit, Fletë Pune, tabela.<br />
Fjalët kyç: Rendet, dhjetëshe, njëshe.<br />
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
Numëro me nga 10 që nga 0 dhe anasjelltas deri në 60.<br />
Numëro nga 20 deri në 60.<br />
Trego 10.<br />
32
Prezantim:<br />
Vizatoj në tabelë boshtin numerik 0-60.<br />
Lexohen numrat nga 10 e lëvizim deri te 60.<br />
Numat dyshifrorë formohen nga dy rende. Dh Nj<br />
Rendi i 52 -> pesëdhjetë e dy. 5 2<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, udhëzime e detyra: Caktohet detyra e shtëpisë<br />
dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 7.1: MBLEDHJA E NUMRAVE ME DHJETËSHE<br />
TË PLOTA<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë të:<br />
��të mbledhë me dhjetëshe të plota numrat deri në 100,<br />
��të paraqitë mbledhjen në boshtin numerik të numrave<br />
deri në 100,<br />
��të mbledhë sipas operatorëve të dhënë numrat deri në<br />
100.<br />
Mjetet: Teksti i nxënësit, Fletë Pune, Shufra, tabela.<br />
Fjalët kyç: Varg numerik, operator.<br />
33<br />
LIBRI I MËSUESIT
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
Nxirren 3 shufra. Pastaj dhe 2 të tjera. Sa shufra u bënë?<br />
3+2=5<br />
Sa dhjetëshe? 3+2=5 dhjetëshe 30+20=50<br />
Nxirrni 3 shufra. Tani nxirrni dhe 4 shufra të tjera. Sa kube<br />
keni?<br />
30+40=70 kube Sa dhjetëshe? 3+4=7 Dh<br />
Prezantim:<br />
Vizatojmë boshtin numerik. Plotësojmë vargun deri në 100.<br />
Me nga sa hapa kemi lëvizur nga 0 në 10? Nga 10 në 20<br />
etj? (me nga 10) Numërojmë me nga 10 nga 10 deri në 100.<br />
Të gjithë këta numra tregojnë 10 të plota<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, udhëzime detyra: Caktohet detyra e shtëpisë dhe<br />
jepen udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 7.2-7.3: MBLEDHJA E NUMRAVE<br />
DYSHIFRORË PA KALIM TË 10-ËS<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
��të mbledhë numrat dyshifrorë pa kalim të 10 në shtyllë<br />
34
sipas modelit,<br />
��të mbledhë në shtyllë dhe në rresht numrat dyshifrorë<br />
pa kalim te 10,<br />
��të paraqesë mbledhjen e numrave dyshifrorë pa kalim<br />
të 10 në boshtin numerik, duke dhënë interpretimin përkatës.<br />
Mjetet: Teksti i nxënësit, Fletë Pune, shifra, kube, tabela.<br />
Fjalët kye: Mblidh, zbërthejmë, grupojmë.<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
40 + 20 = 60 + 20 = 35 + 5 =30 + 10 = 50 + 50 = 24 + 4 =<br />
Prezantim:<br />
Nxirrni 4 shufra dhe 2 kube. Nxirrni 2 shufra dhe 5 kube.<br />
Gruponi kubet 2+5 = 7 . Grupojmë shufra 4 + 2 = 6 .<br />
Shkruajmë barazimin në tabelë42 + 25 = (40 + 2) + (20 + 5)<br />
Zbërthejmë. Mbledhim =(40 + 20) + (2 + 5)<br />
Grupojmë 10-shet e plota =60 + 7. Kryejmë veprimet = 67<br />
Gjejmë shumën.<br />
Gjatë Shkurt<br />
42 + 25 42 + 25 = 67<br />
7 (2 + 5)<br />
+ 60 (40 + 20) = 67.<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, udhëzime detyra: Caktohet detyra e shtëpisë dhe<br />
jepen udhëzimet përkatëse.<br />
35<br />
LIBRI I MËSUESIT
Tema 7.5: MBLEDHJA NË SHTYLLË ME KALIM<br />
TË DHJETËS<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
��të mbledhë në shtyllë numrat dyshifrorë me kalim të 10<br />
sipas modeleve të dhëna,<br />
��të mbledhë në shtyllë numrat dyshifrore me kalim të 10<br />
duke treguar radhën e veprimeve,<br />
��të shpjegojë mbledhjen në shtyllë të numrave dyshifrorë<br />
me kalim të 10, duke përdorur fjalorin përkatës.<br />
Mjetet: Teksti i nxënësit, Fletë Pune, shufra, kube, tabela.<br />
Fjalët kyç: Mbledhja, shndërrim, kalim i 10.<br />
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
Dh Nj<br />
2 2<br />
3 2 22 + 32, 32 + 20, 20 + 30, 42 + 24, 70 + 11.<br />
Prezantim:<br />
Nxjerrim 3 shufra dhe 6 kube. Nxirrni veç 2 shufra dhe 7<br />
kube. Gruponi 6 kube + 7 kube = 13kube<br />
Dh Nj 13kube = +shufër 3kube, pra 10kubet këmbehen<br />
3 6 në 1 shufër.<br />
+2 7 Shkruhet shuma në tabelë, në shtyllë.<br />
6 3 Pra 13 = 1 Dh + 3 Nj 36 + 27 = 63<br />
36
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi<br />
Mbyllja, udhëzime e detyra: Caktohet detyra e shtëpisë<br />
dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 8.8-8.9: PROBLEMA ME DY VEPRIME<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
��të tregojë në problemat përkatëse “të dhënat”,<br />
��të zgjidhë problemat me dy veprime, duke respektuar<br />
hapat e problemës,<br />
�� të japë arsyetimin përkatës për zgjidhjen e situatave<br />
dhe problemave.<br />
Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, tabela.<br />
Fjalë kyç: Problemë, të dhëna, kërkesë, veprime, skemë,<br />
përgjigje.<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
20+20= 50+60= 15+15= 30+40= 25+5= 20+10=<br />
Prezantimi:<br />
Shkruaj në tabelë problemën. Diskutojmë rreth të dhënave<br />
të problemit dhe i shkruajmë ato.<br />
Të dhënat: Rafti I = 46 libra, Rafti II = 12 më pak.<br />
37<br />
LIBRI I MËSUESIT
Kërkesa: Sa libra ka rafti II?<br />
36-12=34<br />
Përgjigje: Rafti II ka gjithsej 34 libra. Skema:<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, udhëzime e detyra: Caktohet detyra e shtëpisë<br />
dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 9.1-9.2: TRUPAT GJEOMETRIKË<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
��të emërtojë trupat gjeometrikë,<br />
��të dallojnë brinjët, faqet, kulmet në trupat gjeometrikë,<br />
��të sjellë shembuj trupash nga mjedisi që ngjasojnë me<br />
trupat gjeometrikë.<br />
Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, kuti shkrepëse, topi,<br />
globi, shishe, trupa të ndryshëm prej kartoni.<br />
Fjalë kyç: Trupa gjeometrikë, brinjë, faqe, kulme.<br />
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
Mësuesi u kërkon nxënësve që së bashku të grupojnë trupat<br />
gjeometrikë që kanë sjellë sipas formave të njëjta.<br />
38
Prezantimi:<br />
Paraqitet kubi.. mësuesi u thotë nxënësve që të gjithë trupat<br />
që kanë këtë formë quhen kuba.Kubi ka brinjë, kulme dhe faqe.<br />
Faqet e kubit janë të bararabarta. Kubi ka12 brinjë, ka dhe 6<br />
kulme si dhe 6 faqe.<br />
Po kështu veprohet dhe për trupat e tjerë. Tregohen faqet,<br />
brinjët dhe kulmet. Mësuesi u thekson nxënësve se në dallim<br />
nga këta trupa, që i kanë faqet të sheshta, koni, sfera dhe<br />
cilindri, kanë faqe të përkulura.<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, detyra: Caktohet detyra e shtëpisë dhe jepen<br />
udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 10.3: SHKRIMI I NUMRAVE TRESHIFRORË<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
��të shkruaje numrin treshifrorë me fjale,<br />
��të zbërthejë numrin treshifrorë si shume mbledhorësh<br />
dhe sipas vlerës së çdo shifre,<br />
��të paraqesë numrin treshifrorë në numëratorë dhe ne<br />
boshtin numerik.<br />
Mjetet: Teksti i nxënësit, tabela.<br />
Fjalët kyç: Numëror i rregullt, i zbërthyer.<br />
39<br />
LIBRI I MËSUESIT
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
Shkruajmë në tabelë numrat 534, 236, 645 dhe lexohen nga<br />
nxënësit.<br />
Nga fillohet të lexohet numri? Leximi i numrit fillohet nga e<br />
majta në të djathtë.<br />
Prezantimi:<br />
Shkruaj numrin 234 në tabelë duke e diskutuar zbërthimin e<br />
tij bashkë me nxënësit<br />
234 = 200 + 30 +4 (e paraqitëm si shumë mbledhorësh)<br />
234 = 2 Q + 3 Dh + 4 Nj (e paraqitëm si vlerë të çdo shifre)<br />
234 = Dyqind e tridhjetë e katër (e paraqitur në fjalë)<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />
dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 10.6: MBLEDHJA NË RRESHT E NUMRAVE<br />
TRESHIFRORË<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë të:<br />
��të paraqesë mbledhjen e numrave treshifrorë në rresht<br />
sipas modelit,<br />
40
��të zbërthejë numrat treshifrorë si shumë mbledhorësh<br />
dhe sipas vlerës në rend,<br />
�� të shkruajë numrin treshifrorë, duke dalluar më parë<br />
vlerën e shifrave.<br />
Mjetet: Teksti i nxënësit, Fletë Pune, tabela.<br />
Fjalët kyç: Zbërthim, grupim, numëror i rregullt.<br />
Veprimtari gojore:<br />
100+100= 500+200=<br />
150+50= 300+400=<br />
100+600= 3Q+4Q=<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Prezantim:<br />
Shkruajmë në tabelë:<br />
235+412=(200+30+5)+(400+10+4)<br />
(Zbërthejmë numërorët si shumë mbledhorësh.)<br />
=(200+400)+(30+10)+(5+4)<br />
Grupoj Q me Q ; Dh me Dh ; Nj me Nj.<br />
=600+40+7 kryej veprimet<br />
=647 Numëror i rregullt.<br />
Kjo quhet mbledhje në rresht e numërorëve treshifrorë.<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, udhëzime e detyra: Caktohet detyra e shtëpisë<br />
dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />
41<br />
LIBRI I MËSUESIT
Tema 10.12-10.13: MONEDHAT, KARTËMONEDHAT<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
të tregojë monedhat metalike e kartëmonedhat,<br />
të këmbejnë monedha e kartëmonedha,<br />
të kryejnë veprime të këmbimit të monedhave në blerje.<br />
Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, monedha metalike,<br />
kartëmonedha.<br />
Fjalë kyç: Monedha, kartëmonedha.<br />
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
Mësuesja u kërkon nxënësve të grupojnë monedhat metalike<br />
dhekartëmonedhat që kanë sjellë.<br />
Prezantimi:<br />
Mësuesja tregon monedha 10 lekëshe, 20 lekëshe, 50<br />
lekëshe, 100 lekëshe.<br />
Gruponi monedhat që kanë vlerën 100 lekë.<br />
Gruponi kartëmonedhat që kanë vlerën 500 lekë.<br />
Këmbeni 100 lekë me monedha 20 lekë, 20 lekë,10 lekë, 50<br />
lekë.Këmbeni 500 lekë me monedha 200 lekë, 200 lekë,100<br />
lekë.<br />
Kështu veprojmë edhe për rastet e tjera.<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
42
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, detyra: Caktohet detyra e shtëpisë dhe jepen<br />
udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 11.4-11.5: ZBRITJA E NUMRAVE TRESHIFRO-<br />
RË ME PRISHJE TË 10<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orë së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
��të zbresë ne shtylle numrat treshëfrore sipas modelit të<br />
dhënë,<br />
��të paraqesë në numërator veprimin e zbritjes,<br />
��të kryejë zbritjen shkurt në shtyllë, duke treguar radhën<br />
e veprimeve.<br />
Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, tabela, numërator.<br />
Fjalë kyç: Zbritje, ndryshesa, prishje.<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
300 500 120 457 524<br />
-200 -400 -110 -223 -121<br />
Prezantimi:<br />
Paraqesim në numërator numrin 453.<br />
Kryejmë zbritjen e numrit 216.3 minus 6 nuk mundem.<br />
Këmbej 1 dhjetëshe =10 njëshe.<br />
43<br />
LIBRI I MËSUESIT
Pra 13 – 6 = 7. Nga 5 Dh kanë mbetur 4 Dh.<br />
Zbresim dhjetëshet : 4Dh – 1Dh = 3Dh.<br />
Zbresim qindëshet: 4Q-2Q=2Q<br />
Gjejmë ndryshesën: 453 - 216 = 237<br />
Si ky ushtrim kryej dhe ushtrime të tjera.<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, detyra: Caktohet detyra e shtëpisë dhe jepen<br />
udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 11.6-11.7: ZBRITJA E NUMRAVE TRESHIFRO-<br />
RË ME PRISHJE TË 100-ËS<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
��të zbresë numrat treshifrorë në shtyllë sipas modelit të<br />
dhënë,<br />
�� të tregojë radhën e veprimeve në zbritjen e numrave<br />
treshifrorë,<br />
��të shpjegojë zbritjen e numrave treshifrorë me prishje<br />
të 100.<br />
Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, tabelë.<br />
Fjalë kyç: Zbritje, ndryshesë, kalim i 100.<br />
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
44
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
544 326 778 659<br />
-103 - 222 - 234 - 327<br />
Prezantimi:<br />
Paraqesim në numërator numrin 324.<br />
Zbresim numrin 158.4-8 nuk bëhet.<br />
Marrim 1 dhjetëshe hua: 10+4=14<br />
14-8=6 Nga 2 dhjetëshe, mbetet 1 dhjetëshe.<br />
Zbresim dhjetëshet: 1Dh-5Dh nuk bëhet. Këmbejmë 1<br />
qindëshe me 10 dhjetëshe dhe kemi:<br />
10 Dh+1Dh=11Dh.11Dh-5Dh=6Dh<br />
Nga 3 qindëshe mbetën 2 qindëshe.<br />
Zbresim qindëshet:<br />
2Q-1Q=1Q<br />
Pra 324-158=166<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, udhëzime e detyra: Caktohet detyra e shtëpisë<br />
dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />
45<br />
LIBRI I MËSUESIT
Tema 13.2: THYESAT 1/2 1/4 3 /4 4/4<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
�� të emërtojë me numër thyesor gjysmën, çerekun,<br />
treçerekun dhe të plota,<br />
��të ngjyrosë pjesën e figurës së dhënë sipas numrit thyesor,<br />
��të paraqesë 1/2 1/4 3 /4 4/4 në boshtin thyesor.<br />
Mjetet: Mollë, biskota plastelinë, rrethore, kohore.<br />
Fjalët kyç: Thyesat, gjysma, çereku, treçereku, e plota.<br />
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
Marrim një plastelinë e bashkë me nxënësit formojmë një<br />
figurë. Figura ngjitet në tabelë.<br />
Prezantimi:<br />
E ndajmë në dy pjesë të barabarta. Vizatojmë njërën pjesë.<br />
Pjesa e vijëzuar quhet gjysmë ose 1/2. Kjo është 1/2 ose gjysma<br />
e figurës.Po kështu veprohet duke e ndarë në 4 pjesë të<br />
barabarta dhe marrim një pjesë, pra 1/4 ose çerekun,po kështu<br />
themi dhe për 3/4 ose treçerekun dhe 4/4 ose e plotë.<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />
dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />
46
Tema 13.4: KRAHASIMI I THYESAVE<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
��të krahasojë thyesat në boshtin numerik,<br />
��të krahasojë thyesat me emërues të njëjtë, duke zbatuar<br />
rregullin përkatës,<br />
��të krahasojë thyesat e dhëna mbi bazën e modeleve e<br />
figurave.<br />
Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, rrethorë, katrorë, drejtkëndorë<br />
prej letre.<br />
Fjalë kyç: Thyesë, krahasim.<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
Shënoj në tabelë thyesat<br />
½, 1/3, ¼ etj.Vizatoj figura dhe ngjyros ½, 1/3, ¼ etj.<br />
Prezantimi:<br />
Vizatojmë boshtin numerik (në të dytat)Vizatojmë boshtin<br />
numerik (në të tretat). Krahasoj: 1/2>1/3<br />
Vizatojmë boshtin numerik (në të katërtat)<br />
2/3 > 2/4 2/4 < ¾ 2/5 < 3/5<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
47<br />
LIBRI I MËSUESIT
Mbyllja, detyra: Caktohet detyra e shtëpisë dhe jepen<br />
udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 14.1: SHUMËZIMI SI MBLEDHJE<br />
MBLEDHORËSH TË BARABARTË<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
�� të paraqesë shumëzimin si mbledhje mbledhorësh të<br />
barabartë, sipas modelit të dhënë,<br />
�� të gjejë numrin e elementeve të një rreshtimi duke e<br />
paraqitur si shume mbledhorësh të barabartë,<br />
��të zbatojë në situata problemore shumëzimin si shumë<br />
mbledhorësh të barabartë.<br />
Mjetet: Tabela, teksti i nxënësit.<br />
Fjalët kyç: Shumëzim, mbledhje, mbledhorë të barabartë.<br />
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Veprimtari gojore:<br />
6 + 6 = 3 + 3 = 5 + 5 =<br />
2 + 2 +2 = 4 + 4 = 2 + 2 =<br />
1 + 1 = 4 + 4 + 4 =<br />
Prezantimi:<br />
Vizatojmë në tabelë rreshtin 3 me 4 me ngjyra të ndryshme<br />
për çdo rresht.Qarkojmë elementët e çdo rreshti.<br />
Sa rreshta kemi? (3)Sa rrathë janë gjithsej? 4 + 4 + 4 = 12<br />
48
Pra: 3*4 = 4 + 4 + 4 = 12<br />
Marrim rreshtin 3 me 4 dhe qarkojmë shtyllat.<br />
Sa shtylla kemi? (4)Sa rrathë janë gjithsej? 3 +3 + 3 + 3 = 12<br />
Pra: 3*4 = 3 +3 + 3+ 3 = 12<br />
Shumëzimi paraqitet si mbledhje të mbledhorëve të<br />
barabartë.<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />
dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />
Tema 14.10: SHUMËZIMI ME ANË TË COPËTIMIT<br />
NË RRESHTA<br />
Objektivat:<br />
Në fund të orë së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
��të gjejë prodhimin me anë të copëtimit në rreshta,<br />
��të gjejë prodhimin me anë të operatorëve,<br />
��të përdorë metodën e copëtimit për gjetjen e numrit të<br />
elementeve të një rreshtimi.<br />
Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, tabelë.<br />
Fjalë kyç: Copëtim, rreshta, prodhim.<br />
49<br />
LIBRI I MËSUESIT
Veprimtari gojore:<br />
5x2= 4x4=<br />
9x5= 3x4=<br />
3x3= 2x9=<br />
6x7= 8x8=<br />
<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
Prezantimi:<br />
Vizatoj në tabelë rreshtimin 4 me 6. Sa rreshta kam? Sa<br />
shtylla kam?<br />
Kryejmë copëtimin sipas rreshtave. Kemi 4 rreshta me nga<br />
6 elementë secili rresht.<br />
Paraqes në tabelë barazimin:<br />
4x6 = (2 + 2) · 6<br />
= (2 · 6) + (2 · 6)<br />
= 12 + 12<br />
= 24<br />
Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />
Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />
dhe vlerësimi.<br />
Mbyllja, detyra: Caktohet detyra e shtëpisë dhe jepen<br />
udhëzimet përkatëse.<br />
50