13.07.2015 Views

Scenariusz zajęcia dla grupy 5 – latków na miesiąc październik 1 z ...

Scenariusz zajęcia dla grupy 5 – latków na miesiąc październik 1 z ...

Scenariusz zajęcia dla grupy 5 – latków na miesiąc październik 1 z ...

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

<strong>Sce<strong>na</strong>riusz</strong> <strong>zajęcia</strong> <strong>dla</strong> <strong>grupy</strong> 5 <strong>–</strong> <strong>latków</strong><strong>na</strong> <strong>miesiąc</strong> <strong>październik</strong> 1z domi<strong>na</strong>cją działalności ruchowejmetodą twórczą Laba<strong>na</strong>Temat : Wyczucie płynności ruchu w czasie wykonywania ćwiczeńw opowieści ruchowej pt.: „Jesienne prace w ogrodzie” metodą gim<strong>na</strong>stykitwórczej Laba<strong>na</strong> .Cele operacyjne : dzieci potrafią :• Maszerować w rytm muzyki.• Reagują prawidłowo <strong>na</strong> dany syg<strong>na</strong>ł.• Poz<strong>na</strong>ją jak wyczuwać ciężar ciała.• Potrafią odwzorować ruch kolegi.• Poz<strong>na</strong>ją wyczucie przestrzeni.• Poz<strong>na</strong>ją wyczucie czasu.• Potrafią dobrać się w pary.Środki wspomagające: Tamburyn, wesoła jesien<strong>na</strong> muzyka.Przebieg zajęć :1. Zabawa orientacyjno <strong>–</strong> porządkowa: „ Słonko świeci , deszczykpada.” Na zapowiedź <strong>na</strong>uczycielki: „ słonko świeci, dziecimaszerują w rytm muzyki <strong>na</strong> działkę. aby robić „jesienneporządki.” Na zapowiedź „deszcz pada,” dzieci wykonują przysiadpodparty, chroniąc się przed deszczem.2. Adaptacja ruchów własnych do ruchów partnera <strong>–</strong> Dzieci dobierająsię w pary <strong>–</strong> chłopiec z dziewczynką. Dzieci maszerują w parachprzez „miasto,” w którym jest wiele sklepów i ciekawych wystaw.W szybie ok<strong>na</strong> wystawowego jest odbicie dzieci. Raz chłopiecjest odbiciem i <strong>na</strong>śladuje ruchy dziewczynki a potem <strong>na</strong> odwrót.3. Adaptacja ruchów własnych <strong>–</strong> Dzieci maszerują dalej <strong>na</strong> działkę.O ile tu ciężkiej pracy. W parach <strong>–</strong> chłopcy, pracują łopatami<strong>–</strong> a dziewczynki grabią tam gdzie przekopali chłopcy. Bardzociężka to praca, teraz dziewczynki <strong>na</strong>śladują pracę kopaczką,a chłopcy w przekopanym miejscu wyrywają trawę, chwasty dowiadra.4. Wyczucie własnego ciężaru ciała <strong>–</strong>Teraz trzeba powynosić wiadraz trawą i chwastami. Dzieci <strong>na</strong>śladują wynoszenie ciężkich wiadera <strong>na</strong>stępnie coraz to lżejszych, gdyż chwastów jest coraz mniej dowyniesienia.


5. Wyczucie własnego ciała <strong>–</strong> Nasza działka jest przygotowa<strong>na</strong> dozimy. W <strong>na</strong>grodę, że tak przyjemnie minęła ciężka praca, <strong>na</strong>szerączki się cieszą <strong>–</strong> które tak dzielnie pracowały, W czasie tańca rąk(tańczą tylko ręce), później niech <strong>na</strong>grodę mają nóżki, za wytrwałąpracę. Niech zatańczy również głowa, która musiała dużo myśleć,aby <strong>na</strong>sza praca była użytecz<strong>na</strong>, itp.6. Adaptacja ruchów własnych do ruchów partnera <strong>–</strong> Na działkęprzybiegł <strong>na</strong>sz piesek. Dzieci dobierają się w pary, jedno dzieckojest psem, a drugie opiekunem psa. Piesek przygląda się z boku jakdziecko dzielnie pracowało i chce podzielić tą radość bawiąc sięz nimi. Piesek bawi się w pozycji niskiej <strong>–</strong> <strong>na</strong> czworaka. Po chwilizmia<strong>na</strong> ról.7. Wyczucie przestrzeni <strong>–</strong> Spójrzcie ile <strong>na</strong> drzewie pięknychkolorowych liści. Jakie one piękne, może uda <strong>na</strong>m się leciutkodotknąć któregoś z nich. Dzieci w miejscu podskakują jak<strong>na</strong>jwyżej, aby dotknąć kolorowy liść..8. Adaptacja ruchów własnych do ruchów partnera <strong>–</strong> Żal <strong>na</strong>modchodzić z działki, ale trzeba wracać do przedszkola. Lecz jeszczezabawimy się przy „krzaku porzeczki” <strong>–</strong> jedno dziecko jestkrzakiem a drugie wymyśla ćwiczenia wokół krzaka tak aby nieporuszyć drzewka, po chwili zmia<strong>na</strong> ról.9. Wyczucie czasu <strong>–</strong> Teraz już musimy wracać do przedszkola <strong>–</strong> chódwg określanych wartości nut granych przez <strong>na</strong>uczyciela.Opracowała Violetta Jaworska

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!