13.07.2015 Views

TEXT - AukcniDum.CZ

TEXT - AukcniDum.CZ

TEXT - AukcniDum.CZ

KATALOG 73. AUKCE – BRNO – 29. 5. 2011OBSAH289 monogramista J.P."Orání koněm" ........................................................................................................................................................................ 400 Kčkresba uhlem, vlevo dole signováno monogramem, datováno 1921, volný list, 33 x 49,2290 Mervart Augustin (1889-1968)"Vesnice" ................................................................................................................................................................................ 1 200 Kčkresba tuţkou, signováno, datováno 22.7.1950 a uveden název vesnice - Tylovice, volný list, 22 x 32,4Mervart Augustin významný moravský malíř krajinář, narodil se v Krásně nad Bečvou, studoval sochařství u profesoraF. Hrachovce, A. Balána, základy malířství získal u B. Jaroňka, ţil a tvořil v Přerově, člen SVU Mánes, od roku 1910 seúčastnil všech členských výstav, více neţ 30 výstav u nás i ve světě, Kodaň, New York, atd., zastoupen v mnoha galeriích,včetně galerie Národní, jeden z nejlepších moravských malířů (Toman, Slovník Chagall)291 Bezděk František (1906-1983) viz také 213"Krojovaná jízda" .............................................................................................................................................................. 1 000 Kčkresba tuší a akvarelem, signováno písmenem B, datováno 1971, 30 x 43 (50,2 x 61,2)292 Pařík Jiří (1930-)"Tři zmrzlí - Pankrác, Servác, Bonifác" .................................................................................................................. 4 500 Kčkresba tuší a akvarelem, signováno, datováno 1985, 40 x 57,5 (44,4 x 62,6)Pařík Jiří ilustrátor a karikaturista, autodidakt, jako kreslíř spolupracoval s redakcí Literárních novin, Kulturní tvorby,Mladého světa, Plamen, Výtvarná práce atd., existují sběratelé tohoto kreslíře a karikaturisty (Slovník Chagall)293 neurčeno "Batisovský štít" .................................................................................................................................... 900 Kčmistrovský pastel, signováno, datováno 1962, ve výřezu 30 x 44 (50,5 x 64)294 Bártek viz také 297"Horské pleso" ........................................................................................................................................................................ 950 Kčolej na kartonu, signováno, první polovina minulého století, 14 x 21,2 (27,2 x 33,5)Bártek regionální akademický malíř proslulý obrazy a obrázky z častých cest po Orientu ve třicátých letech 20. století295 Paur Jaroslav (1918-1987)"Krajina" ................................................................................................................................................................................... 500 Kčolej na kartonu, signováno, datováno 1956, 23,6 x 31 (27,2 x 34,4)Paur Jaroslav malíř, narozen v Kladně - Dubí, studoval na grafické škole uţitých umění v Praze, na Ukrajinské akademiiv Praze u profesora Kulece, soukromě u malíře Miloše Maliny a na praţské akademii u profesora Obrovského, člen SVUMánes, ČFVU, vystavoval na XI. zlínském saloně 1948, časté výstavy s SVU Mánes, více viz výčet v Lexiconu,mimořádně významný český malíř 20. století, zastoupen v Národní galerii Praha, Národní galerii Varšava, Národní galeriiBudapešť, v Galerii hlavního města Prahy, Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem, v roce 1968 oceněníZaslouţilý umělec, za cyklus obrazů "Varšava 1946" byl oceněn řádem Polonia restituta (Toman, Lexicon of the CVA)296 neurčeno "Portrét muţe v dobovém obleku" ................................................................................................ 800 Kčkresba tuší, signováno, druhá polovina minulého století, 18 x 14 (40 x 29,5)297 Bártek viz také 294"Jarní podhorská krajina" ................................................................................................................................................ 950 Kčolej na kartonu, signováno, první polovina minulého století, 16 x 20,3 (29 x 33,5)Bártek regionální akademický malíř proslulý obrazy a obrázky z častých cest po Orientu ve třicátých letech 20. století_ 43 _