13.07.2015 Views

TEXT - AukcniDum.CZ

TEXT - AukcniDum.CZ

TEXT - AukcniDum.CZ

KATALOG 73. AUKCE – BRNO – 29. 5. 2011OBSAH273 Líbal František (1896-1974) viz také 286"Domy na nábřeţí"............................................................................................................................................................. 5 500 Kčmistrovský olej na lepence, signováno, datováno 1932, kvalitní komorní práce, 20 x 24 (26 x 31)Líbal František malíř, narozen ve Veselí nad Luţnicí, studia u Bukovace a Pirnera na praţské AVU, od roku 1921studoval v Mnichově, Dráţďanech a Frankfurtu nad Mohanem, maloval katedrály v Kolíně nad Rýnem, Paříţi, Remeši,řada výstav v zahraničí, Oslo, Kodaň, Vídeň, Bergen atd., zastoupen v řadě českých galerií, významný český malíř -krajinář 20. století (Toman, Slovník Chagall)274 Kunc Jaromír (1900-1971)"Krajina ve ţních" ............................................................................................................................................................. 1 900 Kčmistrovský olej na dřevě, signováno, kolem poloviny minulého století, kvalitní široký zlacený rám, další komorní sbírková práce,16,5 x 25 (27,5 x 35)Kunc Jaromír významný krajinář, narozen v Humpolci, ţák Engelmüllera a Liebschera, V. Součka a Otakara Nejedlého,řada výstav, vystavoval na dvanácti výstavách SVU Myslbek, zastoupen v Národní galerii, patří mezi představiteleMařákovy školy (Toman, Slovník Chagall)275 Frankl Franz Xaver (1881-1940)"Budovy statku pod Alpami" ........................................................................................................................................ 9 000 Kčmistrovský galerijní olej na zpevněné dřevěné desce, signováno plným jménem, datováno München 1921, kvalitní umělecký,částečně zlacený rám, působivý reprezentativní celek, 53,5 x 73 (67,5 x 87)V roce 2010 byl prodáván u společnosti Dobiaschofsky Auktionen AG pod názvem "Deutschlands höchster Berg" obraz FranzeFrankla z roku 1914 s podobným pohledem na horský masiv Zugspitze (www.artprice.com)Frankl Franz Xaver německý malíř276 Toyen - Čermínová Marie (1902-1980) viz také 277"Oko dívky"........................................................................................................................................................................... 8 000 Kčpřílohová grafika, signováno v desce, nedatováno, kvalitní adjustace, ve výřezu 24 x 15,5 (42,5 x 32,5)Párová k následující položce č. 277Toyen - Čermínová Marie malířka, ilustrátorka, studia na uměleckoprůmyslové škole v Praze u Dítěte a v Paříţi, členkaSkupiny surrealistů v ČSR, členství dále v Devětsil, SVU Mánes, Bretonova surrealistická skupina, do roku 1942vystavovala se Štýrským v Paříţi, některé z posledních výstav věnovaných této malířce - 2004 v Galerii Art Světlanya Luboše Jelínkových v Chrudimi, 2003 v Galerii "V" v Podivíně, 1998 ve Výtvarném centru Chagall v Ostravě nebozastoupení na kolektivních výstavách v Galerii české plastiky v Praze 2004, jedna z nejlepších českých malířek,představitelka surrealismu v celoevropském měřítku (Toman, Lexicon of the CVA)277 Toyen - Čermínová Marie (1902-1980) viz také 276"Oko dravce" ........................................................................................................................................................................ 8 000 Kčpřílohová grafika, signováno v desce, nedatováno, kvalitní adjustace, ve výřezu 24 x 15,5 (42,5 x 32,5)Párová k předcházející položce č. 276278 neurčeno "Orání koňmi" ...................................................................................................................................... 1 900 Kčvelký grafický list, signováno vpravo dole, nepřečteno, první třetina minulého století, původní zdobný rám, 49 x 69 (61 x 81)279 Beneš Vlastimil (1921-1990) viz také 280"Chalupa mezi stromy" .................................................................................................................................................... 7 000 Kčolej na plátně lepeném na lepence, signováno monogramem, datováno 1963, práce významného malíře Rychnovska, 35 x 46 (47 x 58)Beneš Vlastimil učitel, malíř, místem jeho narození byly Ještětice - místní část obce Solnice, místem úmrtí Rychnovnad Kněţnou, v roce 1939 zakončil studium na rychnovském gymnáziu, jako student zpracoval ilustrační doprovodk vydané publikaci St. Dvořáka Pověsti Rychnovska. Od podzimu 1939 studoval na Českém vysokém učení technickémv Praze obor výtvarná výchova a zeměpis, studium dokončil po válce. Pedagogicky působil na školách na Opavsku,v Týništi nad Orlicí, v Hradci Králové vedl na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty oddělení pro národní školy.Kaţdým rokem organizoval pro studenty a zájemce krajinářské kurzy. Ze své tvorby, věnované rodnému kraji, připravilněkteré výstavy, např. v Opočně, Rokytnici v O.h., Jablonném n.O., v Rychnově n. Kn. (http://www.rychnovcity.cz/osobnosti/12.htm)_ 41 _