13.07.2015 Views

TEXT - AukcniDum.CZ

TEXT - AukcniDum.CZ

TEXT - AukcniDum.CZ

KATALOG 73. AUKCE – BRNO – 29. 5. 2011OBSAH128 Multrus Josef (1898-1957)"Podvečer na kraji města" ........................................................................................................................................... 19 000 Kčolej na plátně, signováno, první polovina minulého století, 51 x 70 (68 x 88)Multrus Josef malíř,narozen v Praze, na umělecké průmyslové škole v Praze ţák Bendy, potom studium na akademiiu Nechleby, studijní pobyt v Jugoslávii a Itálii, kaţdoroční výstavy v JUV Praha, dále v Rubešově a Topičově saloněa další, zastoupen v řadě evropských galerií, včetně Národní galerie Praha (Toman, Slovník Chagall)129 Jílek Jan (1905-1982) viz také 220"Krajina s rybníkem" ....................................................................................................................................................... 6 500 Kčolej na sololitu, signováno, kolem poloviny minulého století, 34 x 68,5 (53,5 x 88)Jílek Jan malíř, pedagog, narozen v Batelově u Jihlavy, studia na ČVUT u Blaţíčka a na akademii ve speciálce u W.Nowaka, člen Spolku východočeských výtvarných umělců v Pardubicích, vystavoval s SVU Mánes, na Východočeskýchsalonech a na Zlínském salonu (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)130 Procházka Josef (1909-1984) viz také 85"Zimní les - Ze Svatavy" ............................................................................................................................................... 19 000 Kčolej na plátně, signováno, kolem poloviny minulého století, vzadu autorský štítek s razítkem Československého fondu výtvarnýchumělců, 52 x 74 (72 x 92,5)131 Černovická Luisa (1903-)"Kytice vlčích máků" ..................................................................................................................................................... 12 000 Kčolej na plátně, signováno, kolem roku 1935, výborná, vysoce reprezentativní a dekorativní práce, jejíţ kvalitě odpovídá i skvělýluxusní ručně řezaný rám, který je sám o sobě významným uměleckým dílem, 66 x 76 (83 x 93)Černovická Luisa malířka, studia na škole uměleckých řemesel v Brně v malířské speciálce u Süssera, v sochařskéspeciálce u Lichtága, potom u R. Vejrycha a na Ukrajinské akademii v Praze, známá a uznávaná malířka květinovýchzátiší (Toman, Slovník Chagall)132 Kraus Vilém (1915-1998)"Prodej knih na břehu Seiny" ....................................................................................................................................... 5 000 Kčkresba barevnými křídami, signováno, druhá polovina minulého století, 29 x 42,3 (45,5 x 55,5)Vlevo dole text "Paris - Bouquinisté“Kraus Vilém malíř, grafik, keramik, narozen v Prostějově, studoval profesuru kreslení u O. Blaţíčka a C. Boudyna ČVUT v Praze, člen ČFVU, Lege Artis, středoškolský profesor v Prostějově, soudní znalec pro umění a staroţitnosti(Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)133 Šimon Tavik František (1877-1942)"Štramberk - Nokturno" ................................................................................................................................................. 5 000 Kčbarevná akvatinta, signováno v tisku i tuţkou, počátek minulého století, 25,3 x 23,5 (52 x 44,5)Šimon Tavik František světově proslulý český grafik, kreslíř a malíř, člen SVU Mánes, nositel řádu Čestné legie,profesor na několika akademiích, studia na praţské akademii u Pirnera, tvořil převáţně v Paříţi, jiţ v roce 1898 sezúčastnil výstavy spolku Mánes v Topičově saloně, v roce 1900 a 1902 kolektivních výstav spolku Nanes ve Vídnia Berlíně atd.- dlouhý výčet v Tomanovi a v Lexiconu, zastoupení: Galerie výtvarného umění v Ostravě, Východočeskágalerie v Pardubicích, Národní galerie v Praze, Galerie hlavního města Prahy v Praze, Galerie moderního uměnív Roudnici nad Labem, ve světových galeriích (Toman, Lexicon of the CVA, www.tfsimon.com )134 Konůpek Jan (1883-1950) viz také 162,163,164,165,166,167,168,169,170,171,172"Z cyklu Orfeus" ................................................................................................................................................................. 1 800 Kčlept, signováno v desce i tuţkou, datováno 1941, 34 x 24 (48 x 34)Konůpek Jan významný český i evropský malíř, kreslíř a zejména grafik, ilustrátor, rytec, studia na ČVUT v Prazeu prof. Kouly a Schultze, dále na praţské akademii u prof. Bukovace, Pirnera a grafika De Piana, vystavoval praktickyna všech výstavách spolku Mánes i spolku Hollar, člen SURSUM a ARTĚLU, široké zastoupení v Národní Galerii Praha,zastoupen v galeriích po celém světě, řada ocenění, jeden z nejvýznamnějších českých malířů počátku století(dva celostránkové sloupce v Tomanovi, Slovník Chagall)_ 27 _