13.07.2015 Views

TEXT - AukcniDum.CZ

TEXT - AukcniDum.CZ

TEXT - AukcniDum.CZ

KATALOG 73. AUKCE – BRNO – 29. 5. 2011OBSAH118 Wiesner Richard (1900-1972)"Při snídani s maminkou" ............................................................................................................................................ 15 000 Kčmistrovský galerijní olej na plátně, signováno, datováno 1958, výborná práce výborného malíře, 55 x 74Na 71. aukci v Brně jsme prodali Wiesnerův obraz "Velké zátiší u prostřeného stolu" za 285 000 KčWiesner Richard malíř, pedagog, narodil se v Rudě nad Moravou (Šumperk,) absolvent akademie v Praze u Obrovskéhoa Nechleby, jako stipendista byl dva roky v Paříţi, člen SVU Mánes, Svazu čs. výtvarných umělců, Svazu českýchvýtvarných umělců, Skupiny 58, od roku 1971 Národní umělec, významný český malíř 20. století, zastoupen v Galeriiumění v Karlových Varech, Galerii výtvarného umění v Ostravě, Vlastivědném muzeu v Šumperku, Galerii moderníhoumění v Roudnici nad Labem, vystavoval s SVU Mánes, na zlínských salonech, v roce 1937 na Světové výstavě v Paříţi,v Benátkách, Finsku, Libanonu, Maďarsku, NSR (1955,) New Yorku, Polsku, Sýrii, Tunisu, na mnoha místechv Československu (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)119 nesignováno "Svatý Florian" .............................................................................................................................. 4 500 Kčolej na papíře lepeném na plátně, nesignováno, lidová malba, podle dokumentu Národního památkového ústavu Praha jdeo počátek 19. století. Povolení Památkového úřadu k prodeji a trvalému vývozu přiloţeno32,5 x 24 (43 x 32,5)120 Špála Václav (1885-1946)"Zátiší s jablky a hruškami" ....................................................................................................................................... 49 000 Kčmistrovský akvarel, signováno vlevo i vpravo dole, datováno 1943, na akvarel neobvykle velká práce, případný kupec si můţedomluvit dobu na konzultaci se svým znalcem, skvělá nabídka, 57 x 47 (67,5 x 57)Špála Václav soukromá studia v krajinářském ateliéru, v letech 1902-1903 studium na UPŠ Praha u Lišky, od roku 1903studia na praţské akademii u Bukovace a Thieleho, člen Osmy, SVU Mánes, spoluzakladatel Skupiny výtvarných umělců,od roku1945 Národní umělec, vynikající malíř, jehoţ díla dosahují cen aţ kolem 2 000 000 Kč (Toman, Slovník Chagall,Lexicon of the CVA)OBRAZOVÁ ČÁST poloţky 121-140121 Bělský František (1884-1968)"Stádo ovcí na pastvě" ................................................................................................................................................... 24 000 Kčolej na dřevě, signováno, první polovina minulého století, 80,5 x 120,5 (101,5 x 143,5)Bělský František malíř, grafik, působil jako středoškolský profesor v České Třebové, studoval na Královské bavorskéakademii výtvarných umění v Mnichově a na AVU v Praze u profesorů Brömse a Hynaise, maloval motivy s domácímizvířaty, ale i figurální motivy a podobizny (Toman, Slovník Chagall)122 nesignováno Ikona "Apoštolové Petr a Pavel" .......................................................................................... 4 000 Kčtempera a zlacení na dřevěné desce, Rusko, minulé století. Povolení Památkového úřadu k prodeji a vývozu přiloţeno26 x 17,5 (28,5 x 19,8)123 Řehořek František (1890-1982) viz také 60,123,124,125,126,127"Ţena ve slavnostně vázaném šátku s modlitební kníţkou" ............................................................................ 4 000 Kčakvarel, signováno, první polovina minulého století, 42,5 x 36,5 (84 x 77)124 "Růţe" ........................................................................................................................................................................... 2 500 Kčakvarel, signováno, datováno 1972, 44 x 33 (70 x 55,2)125 "Petrklíče"................................................................................................................................................................... 2 500 Kčakvarel, signováno, datováno 1969, 44 x 32,5 (70 x 55,2)126 "Měsíček lékařský" ................................................................................................................................................. 2 500 Kčakvarel, signováno, šedesátá - sedmdesátá léta minulého století, 43,5 x 32 (70 x 55,2)127 "Mečíky" ...................................................................................................................................................................... 3 500 Kčakvarel, signováno, datováno 1972, 43 x 32 (70 x 55,2)Řehořek František malíř, rodák z Boskovic, studoval v malířské speciálce profesora H. Schwaigera, zaměřoval sena figurální malbu (Toman, Slovník Chagall)_ 26 _