13.07.2015 Views

TEXT - AukcniDum.CZ

TEXT - AukcniDum.CZ

TEXT - AukcniDum.CZ

KATALOG 73. AUKCE – BRNO – 29. 5. 2011OBSAH91 Drtikol František (1883-1961)"Večer nad krajinou" ..................................................................................................................................................... 18 000 Kčolej na dřevě, signováno, datováno 1946, komorní práce světově proslulého fotografa, který se věnoval i malířské tvorbě22,5 x 30 (32,5 x 40)Drtikol František světově proslulý český fotograf první poloviny 20. století, znám je i jako malíř, v roce 1935 prodal svůjfotoateliér a začal se plně věnovat malování, jeho práce jsou v Galerii hlavního města Prahy, Moravské galerii v Brně,Muzeu v Benátkách nad Jizerou, Národním muzeu či Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, ve výčtu v Lexiconu jsoudalší galerie v městech Chicago, Paříţ, Kolín nad Rýnem, New York, Rochester, Houston, San Francisco, Vídeň,Amsterdam, Tokyo (Slovník Chagall)92 Teissig Karel (1925-2000) viz také 107"Ţenský akt při umývání"............................................................................................................................................... 5 000 Kčmistrovská štětcová malba tuší, signováno, datováno 1969, sběratelská práce, volný list, 50,5 x 23Pochází ze slavné sbírky pana Pavla ParmyTeissig Karel malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, jeden z nejvýznamnějších českých umělců druhé poloviny 20. století,studoval na soukromé malířské Sychrově škole, na AVU v Praze u profesora Nechleby a na Académie Royale des Beaux-Arts v Bruselu, řada výstav a ocenění, zastoupen v mnoha galeriích, včetně Národní Galerie v Praze, 1961 obdrţel CenuToulouse-Lautreca, Paříţ (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)93 Janeček Ota (1919-1996) viz také 98"Satyr s píšťalou a dívčí akt" ........................................................................................................................................ 8 000 Kčmistrovský barevný lept, signováno, datováno 1987, číslováno 89/100, značeno slepotiskem vyraţenou značkou Lyry Pragensis,krásná velká sběratelská práce, volný list na ručním papíře, 50 x 36Pochází ze slavné sbírky pana Pavla ParmyJaneček Ota jeden z nejlepších českých malířů 20. století, kreslíř, grafik, ilustrátor, věnoval se scénografii, tvorbě plastik,loutek, známek, studoval na UMPRUM v Praze u Kysely, Nováka, na ČVUT u Blaţíčka a C. Boudy, člen SVU Mánes,SČUG Hollar, skupiny UB, kolem sta výstav, zastoupení v galeriích po celém světě, řada monografií o tomto umělci(Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)94 Velčovský Josef (1945-)"Rty" ......................................................................................................................................................................................... 2 500 Kčmistrovská barevná litografie, signováno, datováno 1991, číslováno 97/100, krásný sběratelský kus, volný list, 35 x 25Pochází ze slavné sbírky pana Pavla ParmyVelčovský Josef malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, narozen ve Václavovicích u Frýdku, studoval ateliér monumentálnímalby u profesora K. Součka na AVU v Praze a u S.W. Heytera v Atelieru 13 v Paříţi, byl na stáţi v Bretagni a Provenci,zastoupen v Národní Galerii Praha, řada výstav u nás i v zahraničí (Slovník Chagall)95 Šerých Jaroslav (1928-) viz také 271"Café a la belle vue du cimetiere" ............................................................................................................................... 3 500 Kčmistrovský grafický list, signováno, nedatováno, krásný sběratelský kus, volný list, 48,5 x 32Pochází ze slavné sbírky pana Pavla ParmyŠerých Jaroslav malíř, grafik, ilustrátor, narozen v Havlíčkově Brodě, studoval u profesorů V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší školeuměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Turnově, malbu u profesora V. Rady na AVU v Praze a ve speciálnígrafické škole u profesora V. Pukla, aspirantura u profesora V. Silovského tamtéţZASTOUPENÍ V GALERIÍCH:National Gallery of Art, Washington D. C., Smart Museum of Art, Chicago, Public Library New York, USANárodní galerie v PrazeMinisterstvo kultury ČSFRPamátník národního písemnictví, PrahaČeské muzeum výtvarných umění, PrahaAlšova jihočeská galerie Hluboká nad VltavouMoravská galerie v BrněVýchodočeská galerie v PardubicíchSeveročeská galerie výtvarného umění LitoměřiceGalerie moderního umění v Roudnici nad Labem, v Hradci KrálovéGalerie umění Karlovy VaryGalerie výtvarného umění v Ostravě, Chebu, Havlíčkově Brodě, HodoníněOblastní galerie Liberec, Zlín, Olomouc, Náchod, Vysočiny v JihlavěGalerie F. Studeného NitraOblastné galérie Banská Bystrice, TrenčínŠkolská galéria PúchovStaatliche Kunstsammlungen, Dresden, BRDSbírka moderního umění, Vatikán,OCENĚNÍ:Čestné členství Societas Martinů, 2000_ 22 _