rola Internetu w procesie nauczania
rola Internetu w procesie nauczania
rola Internetu w procesie nauczania
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE 2 EKTEMAT: The Internet: a blessing or a curse? – the role of the Internet in the learningprocess. (Internet: przekleństwo czy błogosławieństwo? – <strong>rola</strong> <strong>Internetu</strong> w <strong>procesie</strong><strong>nauczania</strong>.)PROWADZĄCY: nauczyciel kontraktowy Katarzyna JacakPOZIOM ZAAWANSOWANIA: średniozaawansowany (intermediate)I. GŁÓWNE ZAGADNIENIA LEKCJI:Lekcja dotyczy doskonalenia umiejętności gramatycznych w kontekście ćwiczeńprzygotowujących do egzaminu maturalnego. W tym przypadku są to różne strukturygramatyczne służące do wyrażania przyszłości. Uczniowie utrwalą formy przyszłe zapomocą ćwiczeń gramatycznych i testu interaktywnego dostępnych na stronieinternetowej nauczyciela (www.kjacak.u2.pl). Ćwiczenia te będą stanowiły podstawę dodoskonalenia umiejętności językowych: napisania krótkiej formy użytkowej – email,przeprowadzenia rozmowy na temat wad i zalet <strong>Internetu</strong> w <strong>procesie</strong> <strong>nauczania</strong> ilogicznego argumentowania swojej wypowiedzi.II. CELE LEKCJI:Po zakończeniu lekcji uczeń zna:- strukturę i użycie form przyszłych: Future Simple, to be going to, Present Simple,Present Continuous- strukturę pisania krótkiej formy użytkowej – email formalny i nieformalny- adresy stron internetowych z materiałami dydaktycznymi: słowniki, ćwiczeniagramatycznePo zakończeniu lekcji uczeń potrafi:- poprawnie stosować formy przyszłe- napisać wiadomość email – formalną i nieformalną- wypowiadać się na temat wad i zalet <strong>Internetu</strong> do celów edukacyjnych- korzystać z <strong>Internetu</strong>, obsługiwać pocztę elektroniczną
III. METODY PRACY:Lekcje te dobrze jest przeprowadzić według podejścia komunikacyjnego, a więcpołączenia różnych metod: metody konwersacyjnej – włączanie ucznia do uczestnictwa wrozmowach toczących się w języku obcym, metody kognitywnej – przyswajanie językaprzez ucznia ma charakter innowacyjny, twórczy, prawo do błędów, metody naturalnej –nauczanie zbliżonej do naturalnej formy komunikacji, wyeliminowanie stresu.IV. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:- zeszyt ćwiczeń (Matura Success Intermediate Activator, L. White, Longman)- strona internetowa nauczyciela (www.kjacak.u2.pl)- strony internetowe słowników językowych (www.ling.pl, www.megaslownik.pl,www.ldoceonline.pl)- strony internetowe z interaktywnymi ćwiczeniami gramatycznymi(www.testyourenglish.pl).V. PRZEBIEG LEKCJI:a) WPROWADZENIE:- nauczyciel rozdaje uczniom klucz odpowiedzi do zadania domowego (zeszyt ćwiczeństr. 43). Uczniowie sprawdzają zadanie z kluczem (praca w parach). Nauczyciel wybierakilku uczniów i prosi ich o uzasadnienie dlaczego dana odpowiedź jest poprawna.- uczeń zapisuje temat lekcji na tablicy. Nauczyciel omawia problematykę lekcji oraz jejcel.- nauczyciel przypomina formy gramatyczne służące do wyrażania przyszłości(nauczyciel – uczniowie). Uczniowie identyfikują formy przyszłe w ćwiczeniu(www.kjacak.u2.pl, zakładka gramatyka → formy przyszłe ćwiczenie). Następniedopasowują formy przyszłe do ich funkcji (praca indywidualna).- uczniowie sprawdzają ćwiczenie z kluczem, analiza ćwiczenia (www.kjacak.u2.pl,zakładka gramatyka → formy przyszłe odpowiedzi ).b) ROZWINIĘCIE: TEST INTERAKTYWNY- nauczyciel objaśnia instrukcję do testu interaktywnego (www.kjacak.u2.pl, zakładka testgramatyczny → test 3).- uczniowie wykonują test interaktywny (praca indywidualna). Po zakończeniu testu(jeden test składa się z 12 losowo wybranych pytań) uczeń jest informowany o ocenie jaką
otrzymał za swoją pracę. Nauczyciel nagradza uczniów, którzy jako pierwsi otrzymalioceny bardzo dobre lub dobre. Uczniowie otrzymują oceny za aktywność.c) PISANIE KRÓTKIEJ FORMY UŻYTKOWEJ – EMAIL- nauczyciel prosi uczniów o napisanie na kartce swojego adresu email (praca w parach).Następnie nauczyciel zbiera adresy napisane przez uczniów.- nauczyciel przypomina strukturę pisania krótkiej formy użytkowej – email formalny inieformalny (nauczyciel - uczniowie).- uczniowie losują temat emailu i adres, na który będą dany email pisali. Uczniowie pisząemail na podany adres (praca w parach). Każdy email zawiera formy przyszłe, któreuczeń musi odgadnąć i poprawnie sformułować. Uczniowie mogą korzystać ze słownikówinternetowych. Nauczyciel wyznacza czas pracy.- osoby, które otrzymały email odpowiadają na niego.d) ZAKOŃCZENIE- uczniowie odpowiadają na pytanie zamieszczone w temacie lekcji – czy Internet toprzekleństwo czy błogosławieństwo i dlaczego (nauczyciel - uczniowie).VI. ZADANIE DOMOWE:- ćwiczenia gramatyczne (www.testyourenglish.pl).VII. DODATKOWE UWAGI DOTYCZĄCE REALIZACJI LEKCJI:W przypadku wolniejszego tempa pracy uczniów nauczyciel może poprosić uczniów odokończenie pisania krótkiej formy użytkowej na zadanie domowe i wysłania wiadomościemail na pocztę nauczyciela. Ważne jest aby na lekcji pojawiły się ćwiczenia, w którychuczniowie potrafią wykorzystać formy przyszłe w praktyce.W przypadku szybszego wykonania zadań przewidzianych na jednostkę lekcyjnąnauczyciel może poprowadzić dyskusję na temat własnych doświadczeń uczniów wkorzystaniu z <strong>Internetu</strong> do celów edukacyjnych.Opracowała: Katarzyna Jacak
KARTA PRACYPrzebywasz u angielskiej rodziny na wymianie, która ma potrwać dwa miesiące. Napisz doswojego znajomego Anglika krótki email, w którym: opisz w jakim celu przybyłeś do Anglii. podaj gdzie się zatrzymałeś. obiecaj wysłać koledze zdjęcia z zeszłorocznych wakacji. poinformuj kiedy zamierzasz wrócić do Polski.Podpisz się jako XYZ. W zadaniu nie jest określony limit słów. Oceniana jest umiejętnośćzwięzłego przekazu informacji określonych w poleceniu (4 punkty) i poprawność językowa (1punkt).Wyprowadziłeś się wraz z rodzicami na wieś. Napisz krótki email do znajomego z Kanady, wktórym: zapytasz o jego samopoczucie. opiszesz co ci się najbardziej podoba w nowym domu i dlaczego. wspomnisz o spotkaniu z nowymi sąsiadami, które ustaliłeś na jutro. wyrazisz nadzieję, że spotkasz się z kolegą wykorzystując to, że przyjeżdża do Polski.Podpisz się jako XYZ. W zadaniu nie jest określony limit słów. Oceniana jest umiejętnośćzwięzłego przekazu informacji określonych w poleceniu (4 punkty) i poprawność językowa (1punkt).Wyprowadziłeś się wraz z rodzicami do dużego miasta. Napisz krótki email do swojegobyłego nauczyciela języka angielskiego, Anglika, w którym: opiszesz swoje uczucia związane z przeprowadzką. opiszesz okolicę, w której teraz mieszkasz. poinformujesz o swoich planach związanych z zaproszeniem nauczyciela do nowegodomu. poinformujesz o której godzinie dojeżdżają autobusy do twojego miasta.Podpisz się jako XYZ. W zadaniu nie jest określony limit słów. Oceniana jest umiejętnośćzwięzłego przekazu informacji określonych w poleceniu (4 punkty )i poprawność językowa (1punkt).Przebywasz w Anglii na praktykach zawodowych. Byłeś umówiony na konsultację ze swoimnauczycielem. Niestety zachorowałeś i nie możesz iść na spotkanie. Napisz email, w którym: przeprosisz za zaistniałą sytuację. napiszesz co ci dokładnie dolega. powiesz, że z pewnością nie będziesz obecny na zajęciach w przyszłym tygodniu. wyrazisz nadzieję, że nadrobisz zaległości.Podpisz się jako XYZ. W zadaniu nie jest określony limit słów. Oceniana jest umiejętnośćzwięzłego przekazu informacji określonych w poleceniu (4 punkty) i poprawność językowa (1punkt).
Planowałeś wyjechać w odwiedziny do znajomej w Irlandii. Niestety złamałeś nogę i musiszten wyjazd odwołać. Napisz email do znajomej, w którym: poinformujesz o zaistniałej sytuacji. napiszesz w jakich okolicznościach złamałeś nogę. wyrazisz obawę, że nie odwiedzisz koleżanki w najbliższym terminie. napiszesz kiedy z pewnością przyjedziesz do Irlandii.Podpisz się jako XYZ. W zadaniu nie jest określony limit słów. Oceniana jest umiejętnośćzwięzłego przekazu informacji określonych w poleceniu (4 punkty) i poprawność językowa (1punkt).Podczas pobytu na wycieczce w górach silnie się przeziębiłeś i nie będziesz mógł w terminiewysłać tłumaczenia, które obiecałeś nauczycielowi. Napisz do niego krótki email, w którym: poinformujesz o zaistniałej sytuacji. napiszesz w jakich okolicznościach zachorowałeś. wyrazisz obawę, że nie wyślesz tłumaczenia w ustalonym terminie. obiecasz wykonać pracę po powrocie do zdrowia.Podpisz się jako XYZ. W zadaniu nie jest określony limit słów. Oceniana jest umiejętnośćzwięzłego przekazu informacji określonych w poleceniu (4 punkty) i poprawność językowa (1punkt).