SCENARIUSZ ZAJÄÄ PROWADZACY: Beata Potrykus TEMAT ...
SCENARIUSZ ZAJÄÄ PROWADZACY: Beata Potrykus TEMAT ...
SCENARIUSZ ZAJÄÄ PROWADZACY: Beata Potrykus TEMAT ...
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
<strong>SCENARIUSZ</strong> ZAJĘĆ<br />
<strong>PROWADZACY</strong>: <strong>Beata</strong> <strong>Potrykus</strong><br />
<strong>TEMAT</strong>: Polisensoryczne poznawanie jabłka.<br />
GRUPA: Zespól rewalidacyjno- wychowawczy<br />
TERMIN REALIZACJI: 27.04.2013 r.<br />
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 60 minut<br />
CELE OGÓLNE:<br />
- stymulowanie i rozwijanie zmysłów poprzez dostarczanie różnorodnych bodźców;<br />
- przybliżenie wychowankom otaczającego świata;<br />
- rozwijanie sprawności w obrębie motoryki małej.<br />
CELE OPERACYJNE (WYCHOWANEK):<br />
- próbuje poznać jabłko wykorzystując poszczególne zmysły;<br />
- rozróżnia jabłko pośród innych owoców;<br />
- samodzielnie lub z pomocą myje owoce;<br />
- samodzielnie lub z pomocą kroi jabłko nożem;<br />
- wypełnia farbami kontury jabłek.<br />
METODY: stymulacja polisensoryczna, praktyczne działanie, pokaz<br />
FORMY: indywidualna<br />
POMOCE DYDAKTYCZNE: jabłka, deski do krojenia, nożyki, farby, obrazki<br />
PRZEBIEG ZAJĘĆ:<br />
ZAJĘCIA WSTĘPNE:<br />
1. Powitanie wychowanków z podaniem dłoni.<br />
2. Zaprezentowanie tematu zajęć.<br />
ZAJĘCIA GŁÓWNE:<br />
1. Przyglądanie się jabłkom, wodzenie wzrokiem.
2. Manipulowanie owocami: przekładanie z ręki do ręki, chwytanie, dotykanie,<br />
przesuwanie, turlanie.<br />
3. Sortowanie jabłek i bananów.<br />
4. Dopasowywanie obrazków do rzeczywistego jabłka.<br />
5. Mycie jabłek samodzielnie lub z pomocą nauczyciela.<br />
6. Próby krojenia jabłek na cząstki.<br />
7. Wypełnianie konturów jabłek farbami.<br />
ZAJĘCIA KOŃCOWE:<br />
1. Mycie rąk z pomocą lub samodzielnie.<br />
2. Porządkowanie miejsca zajęć: wycieranie stołów, układanie pomocy na<br />
wyznaczonych miejscach.<br />
3. Wspólne oglądanie prac wykonanych przez wychowanków.<br />
4. Pożegnanie uczniów z podaniem dłoni.<br />
Opracowała: <strong>Beata</strong> <strong>Potrykus</strong>