03.06.2015 Views

Obliczanie pole trapezu - konspekt lekcji informatyki w klasie VI.pdf

Obliczanie pole trapezu - konspekt lekcji informatyki w klasie VI.pdf

Obliczanie pole trapezu - konspekt lekcji informatyki w klasie VI.pdf

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Krysztof Jerzy<br />

Szkoła Podstawowa<br />

w Sicinach<br />

Scenariusz <strong>lekcji</strong> matematyki w <strong>klasie</strong> V<br />

Temat: Pole <strong>trapezu</strong><br />

Cele <strong>lekcji</strong>:<br />

poznanie sposobu obliczania pola <strong>trapezu</strong><br />

doskonalenie umiejętności obliczania pola równoległoboku<br />

doskonalenie umiejętności posługiwania się przyrządami<br />

kształcenie umiejętności współdziałania i współpracy z innymi, rozwijanie wyobraźni<br />

i inwencji twórczych, rozwijanie umiejętności wnioskowania i formułowania<br />

precyzyjnych wypowiedzi<br />

Pomoce: przybory geometryczne, nożyczki, karton, klej<br />

Czas trwania: 45 minut<br />

Przebieg <strong>lekcji</strong>:<br />

Etapy <strong>lekcji</strong><br />

Zaangażowanie<br />

Badanie<br />

Przebieg <strong>lekcji</strong><br />

1. Podział klasy na grupy<br />

w sposób losowy.<br />

2. Każda grupa wybiera lidera<br />

i sekretarza.<br />

3. Przypomnienie pojęć<br />

niezbędnych do wykonania<br />

zadania:<br />

definicja <strong>trapezu</strong>,<br />

rodzaje trapezów,<br />

definicja<br />

równoległoboku,<br />

określenie wysokości<br />

figury.<br />

4. Wyjaśnienie na czym<br />

będzie <strong>pole</strong>gała praca na<br />

<strong>lekcji</strong> (załącznik)<br />

1. Każda grupa zapoznaje się<br />

z instrukcją.<br />

2. Uczniowie samodzielnie<br />

analizują <strong>pole</strong>cenia,<br />

przedstawiają pomysły jak<br />

z trapezów ułożyć<br />

równoległobok.<br />

Kluczowe<br />

kompetencje<br />

Komunikacja<br />

nauczyciel –<br />

uczniowie, uczeń –<br />

uczniowie.<br />

Organizacja pracy<br />

i przydział funkcji<br />

Skuteczne<br />

porozumiewanie się<br />

w grupie (mówienie<br />

i słuchanie).<br />

Planowanie<br />

i organizacja pracy<br />

własnej.<br />

Uwagi


Przekształcenie<br />

Prezentacja<br />

Refleksja<br />

1. Po wyjaśnieniu<br />

wątpliwości uczniowie<br />

układają równoległobok.<br />

2. Każda grupa zastanawia się<br />

co można powiedzieć o<br />

polu powstałego<br />

równoległoboku<br />

1. Każda z grup przedstawia<br />

efekty swojej pracy.<br />

2. Omawiają sposób<br />

otrzymania wzoru na <strong>pole</strong><br />

<strong>trapezu</strong>.<br />

Dokonanie samooceny –<br />

odpowiedź na pytanie: czego<br />

nauczyliśmy się na <strong>lekcji</strong>.<br />

Praca w grupie.<br />

Wzajemne uczenie<br />

się.<br />

Analiza czytanego<br />

tekstu.<br />

Rozwiązywanie<br />

problemów.<br />

Umiejętność<br />

komunikowania się.<br />

Właściwe używanie<br />

języka<br />

matematycznego.<br />

Ocena wyników<br />

Rysunek do zadania:


Załącznik<br />

Instrukcja do samodzielnej pracy dla uczniów<br />

1. Narysujcie na kartonie dwa identyczne, dowolne, duże trapezy<br />

różnoramienne. Wytnijcie je.<br />

2. Zaznaczcie na trapezach z obu stron:<br />

podstawę górną kolorem czerwonym,<br />

podstawę dolną kolorem niebieskim,<br />

wysokość kolorem zielonym.<br />

3. Ułóżcie z tak przygotowanych trapezów równoległobok (trapez można<br />

obracać w sposób dowolny).<br />

4. Zastanówcie się, co możecie powiedzieć o wymiarach otrzymanego<br />

równoległoboku.<br />

5. Zastanówcie się co możecie powiedzieć o polu ułożonego<br />

równoległoboku.<br />

6. Spróbujcie wyprowadzić ogólny wzór na <strong>pole</strong> <strong>trapezu</strong>.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!