28.03.2015 Views

Scenariusz lekcji plastyki w kl. VI „Perspektywa powietrzna”.

Scenariusz lekcji plastyki w kl. VI „Perspektywa powietrzna”.

Scenariusz lekcji plastyki w kl. VI „Perspektywa powietrzna”.

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

SCENARIUSZ LEKCJI PLASTYKI W KL. <strong>VI</strong><br />

TEMAT: PERSPEKTYWA POWIETRZNA<br />

Czas zajęć: 45 min.<br />

Cele:<br />

A. Wiadomości<br />

Uczeń:<br />

Zna i rozumie pojęcia: „perspektywa”, „perspektywa <strong>powietrzna”</strong>.<br />

Potrafi dokonać <strong>kl</strong>asyfikacji perspektywy według podanych kryteriów.<br />

Określa funkcję perspektywy powietrznej w kompozycji malarskiej w tym<br />

w malarstwie renesansowym.<br />

B. Umiejętności<br />

Uczeń:<br />

Posługując się zdobytymi wiadomościami, potrafi stworzyć własną kompozycję malarską z zastosowaniem perspektywy powietrznej.<br />

Celowo i świadomie posługuje się określonymi elementami kompozycji plastycznej<br />

i materiałami wykonując pracę plastyczną .<br />

C. Postawy:<br />

Kształcenie wrażliwości i zainteresowania sztuką oraz poczucia uczestnictwa<br />

w kulturze.<br />

Metody pracy: asymilacji wiedzy (pogadanka), waloryzacyjne (impresyjna i ekspresyjna).<br />

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.<br />

Technika plastyczna: malowanie farbami plakatowymi.<br />

Środki dydaktyczne: Podręcznik „Plastyka <strong>kl</strong>. 4 - 6” S. Stopczyk, prezentacja multimedialna (przykłady omawianych rodzajów perspektywy w tym<br />

perspektywy powietrznej, przykłady malarstwa renesansowego z zastosowaniem perspektywy powietrznej, ), karta pracy, rzutnik multimedialny, laptop z<br />

dostępem do Internetu.<br />

Netgrafia:<br />

http://www.tomaszgrzyb.pl/main.php?g2_itemId=518<br />

1


Przebieg <strong>lekcji</strong>:<br />

I FAZA WPROWADZAJĄCA<br />

1. Czynności organizacyjno-porządkowe – przygotowanie stanowisk pracy.<br />

2. Podanie i zapis tematu w zeszytach uczniów (slajd)<br />

3. Przedstawienie celów <strong>lekcji</strong> w języku ucznia (slajd)<br />

Na dzisiejszej <strong>lekcji</strong>:<br />

Przypomnisz sobie, co to jest „perspektywa”?<br />

Co znaczy pojęcie: „perspektywa <strong>powietrzna”</strong>?<br />

Będziesz potrafi ł/a dokonać podziału perspektywy według podanych kryteriów.<br />

Określisz funkcję perspektywy powietrznej w kompozycji malarskiej.<br />

Posługując się zdobytymi wiadomościami, stworzysz własną kompozycję malarską<br />

z zastosowaniem perspektywy powietrznej.<br />

Wykonując pracę plastyczną, wybierzesz określone elementy kompozycji plastycznej<br />

i materiały.<br />

4. Nawiązanie do tematu <strong>lekcji</strong> – rozmowa z uczniami i przypomnienie wiadomości nt. pojęcia „perspektywy”. Przypomnienie poznanych, podstawowych<br />

rodzajów perspektywy (pokaz slajdów).<br />

II FAZA REALIZACYJNA<br />

1. Określenie tematu <strong>lekcji</strong> – informacja nt. pojęcia „perspektywy powietrznej” (pokaz reprodukcji z uwzględnieniem perspektywy powietrznej w<br />

malarstwie renesansowym). Kiedy w otoczeniu możemy zaobserwować perspektywę powietrzną?<br />

2. Rozdanie karty pracy i wyjaśnienie zadania (praca domowa).<br />

3. Określenie zadania plastycznego uczniów (slajd). Wyjaśnienie zadania plastycznego - zadanie polega na wykonaniu pracy plastycznej – pejzażu z<br />

uwzględnieniem perspektywy powietrznej.(inspiracja uczniów poprzez pokaz zdjęć pejzażu<br />

z zastosowaniem perspektywy powietrznej: http://www.tomaszgrzyb.pl/main.php?g2_itemId=518).<br />

2


1. Określenie i podanie wymagań wg elementów oceniania kształtującego (NA CO BE ZU) (slajd):<br />

Wykonanie pracy malarskiej zgodnie z podanym tematem.<br />

Uwzględnienie perspektywy powietrznej w pracy.<br />

Uwzględnienie elementów kompozycji plastycznej i właściwych materiałów.<br />

Estetyka pracy plastycznej.<br />

4. W celu utrwalenia poznanych wiadomości, uczniowie wykonują indywidualnie ćwiczenie plastyczne. Podczas pracy uczniów, nauczyciel dokonuje<br />

stosownej korekty, zastosowanie pozytywnych wzmocnień w postaci pochwał oraz „plusów”<br />

III FAZA PODSUMOWUJĄCA<br />

1. Podsumowanie zajęć – prezentacja wyników pracy poszczególnych uczniów (gotowe prace uczniowie wieszają w <strong>kl</strong>asowej galerii).Uczniowie na<br />

podstawie podanych kryteriów oceniania recenzują swoje prace, dając sobie wskazówki, jak je poprawić.<br />

2. Podanie pytania <strong>kl</strong>uczowego (slajd): Jakie znaczenie ma w malarstwie perspektywa powietrzna? – sprawdzenie realizacji celów zajęć.<br />

3. Zakończenie <strong>lekcji</strong>, porządkowanie stanowisk pracy.<br />

Opracowała:<br />

Małgorzata Oktaba<br />

3


KARTA PRACY<br />

Uzupełnij rysunki w dodatkowy element (zastosuj odpowiednią kolorystykę) i dopisz właściwą definicję perspektywy.<br />

Perspektywa linearna -<br />

Perspektywa kulisowa -<br />

Perspektywa malarska -<br />

Perspektywa rzędowa -<br />

Perspektywa powietrzna -<br />

4

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!