28.03.2015 Views

1 SCENARIUSZ LEKCJI PLASTYKI W KL. V TEMAT: ŚWIATŁO W ...

1 SCENARIUSZ LEKCJI PLASTYKI W KL. V TEMAT: ŚWIATŁO W ...

1 SCENARIUSZ LEKCJI PLASTYKI W KL. V TEMAT: ŚWIATŁO W ...

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

<strong>SCENARIUSZ</strong> <strong>LEKCJI</strong> <strong>PLASTYKI</strong> W <strong>KL</strong>. V<br />

<strong>TEMAT</strong>: <strong>ŚWIATŁO</strong> W RZEŹBIE – FORMA PRZESTRZENNA<br />

Czas zajęć: 45 min.<br />

Cele:<br />

A. Wiadomości<br />

Uczeń:<br />

Zna i rozumie pojęcia: „rzeźba”, „forma przestrzenna”, „płaskorzeźba”, „rzeźba<br />

abstrakcyjna”, „instalacja”<br />

Potrafi dokonać klasyfikacji rzeźb według podanych kryteriów<br />

Określa funkcję światła w kompozycji rzeźbiarskiej<br />

B. Umiejętności<br />

Uczeń:<br />

Posługując się zdobytymi wiadomościami, tworzy własny, określony rodzaj rzeźby<br />

Celowo i świadomie posługuje się określonymi materiałami wykonując pracę<br />

plastyczną<br />

Komponuje formę przestrzenną z uwzględnieniem światła<br />

C. Postawy:<br />

Kształcenie wrażliwości i zainteresowania sztuką oraz poczucia uczestnictwa<br />

w kulturze<br />

Metody pracy: asymilacji wiedzy (pogadanka), waloryzacyjne (impresyjna i ekspresyjna).<br />

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.<br />

Technika plastyczna: rzeźba pełnoplastyczna, płaskorzeźba (w zależności od możliwości, np.<br />

glina, plastelina, masa solna, instalacja z dostępnych materiałów).<br />

Środki dydaktyczne: Podręcznik „Plastyka kl. 5” S. Stopczyk, prezentacja multimedialna,<br />

przykłady omawianych rzeźb, instrukcja dla uczniów, notatka xero, rzutnik multimedialny,<br />

laptop.<br />

I FAZA WPROWADZAJĄCA<br />

Przebieg lekcji:<br />

1. Czynności organizacyjno-porządkowe – przygotowanie stanowisk pracy.<br />

2. Podanie i zapis tematu w zeszytach uczniów (slajd)<br />

3. Przedstawienie celów lekcji w języku ucznia (slajd)<br />

Na dzisiejszej lekcji dowiesz się:<br />

Co znaczą pojęcia: „rzeźba”, „forma przestrzenna”, „płaskorzeźba”, „rzeźba<br />

abstrakcyjna”, „instalacja”<br />

Będziesz potrafi ł/a dokonać podziału rzeźb według podanych kryteriów<br />

Określisz funkcję światła w rzeźbie<br />

1


Posługując się zdobytymi wiadomościami, stworzysz własny, określony rodzaj rzeźby<br />

Celowo wybierzesz określone materiały wykonując pracę plastyczną<br />

Wykonasz określony rodzaj rzeźby uwzględniając w niej światło.<br />

II FAZA REALIZACYJNA<br />

4. Nawiązanie do tematu lekcji – rozmowa z uczniami i przypomnienie wiadomości nt.<br />

rzeźby. Określenie cech charakterystycznych rzeźby, informacja nt. klasyfikacji rzeźb (pokaz<br />

slajd ów). Rozdanie notatki xero do zeszytu.<br />

Gdzie w otoczeniu możemy spotkać się z rzeźbą? Jaki znaczenie ma w rzeźbie światło?<br />

5. Określenie zadania plastycznego uczniów (slajd). Zadanie polega na wykonaniu<br />

określonego rodzaju rzeźby zgodnie z podanym tematem. Określenie i podanie wymagań wg<br />

elementów oceniania kształtującego (NA CO BE ZU) (slajd):<br />

1. Wykonanie rzeźby zgodnie z podanym rodzajem.<br />

2. Uwzględnienie światła w pracy rzeźbiarskiej.<br />

3. Uwzględnienie koniecznych materiałów.<br />

4. Zaangażowanie w pracy.<br />

5. Estetyka pracy plastycznej.<br />

Rozdanie instrukcji do pracy i wyjaśnienie zadania plastycznego.<br />

6. W celu utrwalenia poznanych wiadomości, uczniowie wykonują indywidualnie ćwiczenie<br />

plastyczne korzystając z instrukcji. Podczas pracy uczniów nauczyciel dokonuje stosownej<br />

korekty, zastosowanie pozytywnych wzmocnień w postaci pochwał oraz „plusów”<br />

III FAZA PODSUMOWUJĄCA<br />

7. Podsumowanie zajęć – prezentacja wyników pracy poszczególnych uczniów (gotowe prace<br />

uczniowie ustawiają na stolikach).Uczniowie na podstawie podanych kryteriów oceniania<br />

wzajemnie (w parach) recenzują swoje prace, dają sobie wskazówki, jak je poprawić.<br />

Podanie pytania kluczowego (slajd): Co łączy „rzeźbę”, „formę przestrzenną”,<br />

„płaskorzeźbę”, „rzeźbę abstrakcyjną”, „instalację”? – sprawdzenie realizacji celów<br />

zajęć.<br />

Wyjaśnienie zadania dla chętnych uczniów (praca domowa): Podaj po jednym przykładzie –<br />

(tytuł rzeźby i nazwisko autora omawianych rzeźb na dzisiejszej lekcji) .<br />

8. Zakończenie lekcji, porządkowanie stanowisk pracy.<br />

Opracowała:<br />

Małgorzata Oktaba<br />

2

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!