Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “<strong>Edukata</strong> shoqërore 3”<br />
Tema 3. Marrëdhëniet individ-grup<br />
<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
• Të përshkruajë grupet shoqërore ku bën pjesë.<br />
• Të tregojë se marrëdhëniet midis individëve dhe grupit kërkojnë korrektesë<br />
dhe mirëkuptim.<br />
• Të përcaktojë detyrat dhe të drejtat e një anëtari grupi.<br />
<br />
<br />
Parashikimi: Bashkëbisedim<br />
Fjalë kyç:<br />
Mjetet:<br />
Aftësitë:<br />
marrëdhënie, bashkëveprim, mirëkuptim.<br />
teksti, pamje nga veprimtaritë në klasë.<br />
të treguarit, të përshkruarit, të përcaktuarit.<br />
Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />
Parashikimi<br />
Bashkëbisedim<br />
Ndërtimi i njohurive<br />
Diskutim problemor<br />
Përforcimi<br />
Pyetje-përgjigje<br />
<br />
Zhvillimi<br />
i mësimit<br />
Organizohet me nxënësit një bashkëbisedim:<br />
- Në sa grupe mund të marrë pjesë individi (Individi mund të marrë pjesë në disa grupe.)<br />
- Si duhet të jenë lidhjet në grup (Anëtarët e grupit duhet të kenë marrëdhënie të mira. Ata duhet të<br />
bashkëpunojnë dhe të mirëkuptohen me njëri-tjetrin.)<br />
Ndërtimi i njohurive: Diskutim problemor<br />
Lexohen situatat problemore në tekst dhe diskutohet rreth tyre.<br />
Situata problemore:<br />
Alitini ia grisi pa dashje fletoren Blertës dhe i tha vajzës: “Më fal...”<br />
Blerta: “S’ka gjë se kam fletore tjetër”. Kjo sjellje e vajzës quhet mirëkuptim.<br />
- Si janë marrëdhëniet ndërmjet tyre (Marrëdhëniet ndërmjet tyre janë tolerante.)<br />
- Si janë marrëdhëniet ndërmjet nxënësve të një klase kur një shok ose shoqe e klasës është me aftësi<br />
të kufizuara (Ndihma që të gjithë i japim shoqes së sëmurë quhet solidaritet.)<br />
Motra pastron shtëpinë, kurse vëllai rri në divan.<br />
Diskutoni mbi këtë situatë duke u mbështetur te fotoja e tekstit.<br />
Marrëdhëniet midis motrës dhe vëllait nuk janë të mira. Djali duhet ta ndihmojë motrën në punët e shtëpisë<br />
dhe të kenë mirëkuptim dhe bashkëveprim me njëri-tjetrin.<br />
Përforcimi: Pyetje-përgjigje<br />
Diskutoni me njëri-tjetrin në klasë duke iu përgjigjur pyetjeve:<br />
- Si janë marrëdhëniet e bashkëveprimit dhe mirëkuptimit midis shoqeve e shokëve të klasës<br />
- Si e kryeni vetshërbimimin për pastrimin e klasës<br />
101