21.01.2015 Views

Edukata shoqërore 3 - Albas

Edukata shoqërore 3 - Albas

Edukata shoqërore 3 - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “<strong>Edukata</strong> shoqërore 3”<br />

Tema 1. Individi<br />

<br />

KAPITULLI I<br />

INDIVIDËT DHE GRUPI<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

• Të dallojë individin nga veçoritë e tij/saj morale dhe shoqërore.<br />

• Të diskutojë për situatat e dhëna duke iu përgjigjur pyetjeve përkatëse.<br />

• Të dallojë se ku ndryshojnë individët nga njëri-tjetri.<br />

Fjalë kyç:<br />

Mjetet:<br />

individ, sjellje individuale.<br />

teksti, pamje të fëmijëve në klasë dhe familje.<br />

<br />

Aftësitë: të dalluarit, të diskutuarit.<br />

Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />

Parashikimi<br />

Bashkëbisedim<br />

Ndërtimi i njohurive<br />

Diskutim problemor<br />

Përforcimi<br />

Veprimtari praktike<br />

<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Parashikimi: Bashkëbisedim<br />

Bashkëbisedohet me nxënësit.<br />

Çdo njeri ka cilësitë e veta.<br />

- Pse Altini dhe Jona, megjithëse janë motër e vëlla ndryshojnë shumë nga njëri-tjetri Nxënësit japin<br />

mendimet e tyre, duke lexuar një nga fragmentet e faqes 4 të tekstit, p.sh.:<br />

Altini i zgjuar, i pëlqen kompjuteri, ha shumë frutat;<br />

Jona punëtore, i pëlqejnë librat, ha shumë ëmbëlsirat.<br />

Nxënësit arrijnë në një përfundim: edhe pse ata janë motër e vëlla janë të ndryshëm, sepse janë dy njerëz<br />

të ndryshëm. Çdo njeri dallohet nga gjinia, pamja, sjellja dhe shijet e tij.<br />

Çdo njeri është një individ. Ai ka cilësitë e tij vetjake, që e dallojnë nga të tjerët. Ai dallohet nga pjesëtarët e<br />

tjerë të familjes dhe të shoqërisë së tij. Ndonëse njerëzit janë të ndryshëm ata duhet ta respektojnë njëri-tjetrin.<br />

Sjellja e zbukuron njeriun. Ajo e bën atë të mirë ose të keq, të bukur ose të shëmtuar. Kjo quhet sjellje<br />

individuale.<br />

Ndërtimi i njohurive: Diskutim problemor<br />

Situata problemore:<br />

- Altini i tregon Jonës ato që ndodhin në klasën e tij. Jona e dëgjon me vëmendje të vëllanë, por nuk<br />

bën të njëjtën gjë si ai. Altini mërzitet.<br />

Pyetje: - Si e shpjegoni sjelljen e Jonës Po ti si vepron në situata të tilla<br />

- Altini e Jona jetojnë në një pallat afër Shtëpisë së të moshuarve. Ata shkojnë shpesh në shtëpinë e<br />

të moshuarve: u recitojnë vjersha, u këndojnë këngë, tregojnë gazmore dhe u çojnë dhurata.<br />

Pyetje: - Cila mendoni ju se është dhurata më e bukur për të moshuarit (Dhurata më e bukur që bëjnë<br />

fëmijët për të moshuarit është sjellja e tyre e mirë. Fëmijët ua bëjnë jetën më të bukur atyre me sjelljen e tyre<br />

të kulturuar.)<br />

Përforcimi: Veprimtari praktike në klasë<br />

Lexoni në tekst disa cilësi dhe i gruponi në dy shtylla. P.sh.: i kujdesshëm - e çrregullt; i zhurmshëm<br />

- i vëmendshëm etj.<br />

Sipas cilësive që grupove diskuto me shokët se cilat tregojnë sjellje të mirë dhe cilat sjellje jo të mirë.<br />

99

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!