21.01.2015 Views

Edukata shoqërore 3 - Albas

Edukata shoqërore 3 - Albas

Edukata shoqërore 3 - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “<strong>Edukata</strong> shoqërore 3”<br />

një copë xham nga një shishe e thyer që ndodhej në rërë. Prindërit e çuan në ambulancë. Sa keq Elës do t’i<br />

duhen ditë për t`u shëruar. Duke qarë ajo thotë: Mirupafshim pushime në det!<br />

- Kush mendoni se e ka fajin<br />

- Çfarë duhet bërë që të mos përsëriten raste të tilla<br />

Nxënësit japin përgjigjet e tyre. Duhet këmbëngulur që nxënësit të arrijnë në përfundimin se të gjithë kemi<br />

faj. Faj kanë personat që e kanë hedhur, faj kanë personat që i kanë parë dhe nuk i kanë kritikuar, pastruesi i<br />

plazhit që nuk është treguar i përgjegjshëm për pastrimin e rërës.<br />

Nxënësit japin mendimet e tyre se si mund ta mbajmë pastër mjedisin në plazh.<br />

<br />

Detyrë shtëpie. Gjatë rrugës për në shtëpi vëzhgoni ndryshimet që ka bërë njeriu<br />

në mjedis dhe shkruani 4 ndryshime që ju duken interesante dhe të këndshme.<br />

Shënim: Shkollat janë të pajisura me botimin e REC-ut për edukimin mjedisor, i cili shoqërohet dhe me DVD<br />

ku ndodhen filma vizatimorë, të cilët japin mesazhe të këndshme në lidhje me ruajtjen e mjedisit. Tashmë<br />

shkollat janë pajisur dhe me video-projektor. Shfrytëzojini dhe do të kaloni një orë të bukur dhe konkrete më<br />

nxënësit tuaj.<br />

Gjithashtu shkollat e Tiranës janë pjesë e projekteve të ndryshme mjedisore.<br />

Integroni edukatën shoqërore me veprimtarinë ekstrakurrikulare në tema të tilla.<br />

Tema 2. Unë e ruaj mjedisin tim<br />

<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

• Të dallojë veprimet e dobishme dhe të dëmshme të njeriut në mjedis.<br />

• Të përshkruajë ndryshimet në mjedis bazuar në figurat, filmat vizatimorë.<br />

• Të krijojë mesazhe të ruajtjes dhe mbrojtjes së mjedisit.<br />

• Të analizojë situatat problemore duke iu përgjigjur pyetjeve.<br />

<br />

Parashikimi: Film vizatimor<br />

Fjalë kyç:<br />

Mjetet:<br />

Aftësitë:<br />

shndërrim, ruaj mjedisin, qëndrim kritik.<br />

teksti i nxënësit, video-projektor, DVD e edukimit mjedisor.<br />

të dalluarit, të përshkruarit, të krijuarit, të analizuarit.<br />

Parashikimi<br />

Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />

Ndërtimi i njohurive<br />

Përforcimi<br />

Film vizatimor<br />

Diskutim, analizë situatash<br />

Vëzhgo-nxirr mesazhe<br />

<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Filmi vizatimor “Njeriu dhe natyra”.<br />

Shfaqet filmi dhe iu kërkohet nxënësve të diskutojnë se si e kuptuan atë.<br />

Njeriu i mori gjithçka natyrës. Ajo u shkatërrua dhe njeriu mbeti vetëm me paratë etj. Ç’të bënte tani me to<br />

Nxiten nxënësit të japin idetë e tyre mbi mesazhin që përcjell filmi.<br />

Ndërtimi i njohurive: Diskutim, analizë situatash<br />

Diskutim mbi fotot e dhëna në tekst. Lexohet informacioni për mjedisin.<br />

Punohet situata problemore. Nxënësit diskutojnë në bazë të pyetjeve.<br />

121

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!