Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “<strong>Edukata</strong> shoqërore 3”<br />
Tema 1. Mjedisi që na rrethon<br />
<br />
KAPITULLI VI<br />
SHËNDETI DHE MJEDISI<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
• Të japë përkufizimin e fjalës mjedis bazuar në materialin e dhënë.<br />
• Të diskutojë për ndryshimet mbi mjedisin bazuar në figura dhe vëzhgimet e tij/saj.<br />
• Të diskutojë për rëndësinë e mbrojtjes dhe ruajtjes së mjedisit.<br />
<br />
Parashikimi: Stuhi mendimesh<br />
Fjalë kyç:<br />
Mjetet:<br />
mjedis, natyrë, gjelbërim.<br />
teksti i nxënësit, materiale dhe botime të edukimit mjedisor.<br />
Aftësitë:<br />
të diskutojë, të reflektojë.<br />
Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />
Parashikimi<br />
Ndërtimi i njohurive<br />
Përforcimi<br />
Stuhi mendimesh<br />
Vëzhgo-diskuto<br />
Studim rasti<br />
<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Ju e keni dëgjuar fjalën mjedis. - Si e kuptoni ju atë<br />
Nxënësit japin përgjigjet e tyre, të cilat mësuesi/ja i shkruan në tabelë.<br />
shtëpia klasa shkolla<br />
uji<br />
Mjedis<br />
ajri<br />
deti liqeni pema lulet<br />
Mësuesi/ja prezanton temën e re.<br />
- Sot do të mësojmë më shumë për mjedisin, ndryshimet që pëson ai si pasojë e punës së njeriut.<br />
Ndërtimi i njohurive: Vëzhgo-diskuto<br />
Lexohet informacioni për mjedisin, duke e ilustruar me figurat përkatëse.<br />
Nxënësit komentojnë figurat dhe dallojnë ndryshimet që ka pësuar mjedisi natyror nga ndërhyrja e njeriut.<br />
Diskutohet mbi ndotjet e mjedisit nga tymrat e fabrikave, ndërtimet e shumta. Nxënësit japin idetë e tyre mbi<br />
mjedisin në komunitetin e tyre.<br />
Punohen situatat problemore. Nxënësit diskutojnë për dy sjelljet e vajzës dhe vlerësojnë sjelljen pozitive të saj.<br />
Diskutohen pyetjet.<br />
Nxënësit në bashkëpunim me mësuesin/en diskutojnë për ligjet dhe rregullat që vendos shteti, në mënyrë që<br />
mjedisi të jetë i pastër dhe i shëndetshëm për qytetarët e tij.<br />
Secili nga ne duhet të punojë për mbajtjen pastër të mjedisit.<br />
Nxënësit japin mendimet e tyre mbi mënyrat si veprojnë ato për ruajtjen e mjedisit.<br />
120<br />
Përforcimi: Studim rasti<br />
Mësuesi/ja jep një studim rasti. Nxënësit nxiten të diskutojnë në grupe, duke iu përgjigjur pyetjeve<br />
Ela po pushon në plazhin e Durrësit me prindërit e saj. Duke vrapuar në rërë papritur ajo çan këmbën me