21.01.2015 Views

Edukata shoqërore 3 - Albas

Edukata shoqërore 3 - Albas

Edukata shoqërore 3 - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Libër mësuesi për tekstin “<strong>Edukata</strong> shoqërore 3”<br />

Tema 3. Jam përdorues i rrugës<br />

<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

• Të tregojë jo më pak se dy rregulla të ecjes në rrugë.<br />

• Të dallojë shenjat e dhëna.<br />

• Të diskutojë për rëndësinë e zbatimit të rregullave të qarkullimit në rrugë.<br />

• Të analizojë situatat problemore, duke u ndihmuar nga ilustrimet.<br />

<br />

<br />

<br />

Fjalë kyç:<br />

Mjetet:<br />

Aftësitë:<br />

përdorues i rrugës, kalimtar.<br />

shenja të qarkullimit rrugor, foto të rrugëve.<br />

të dalluarit, të diskutuarit, të analizuarit.<br />

Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />

Parashikimi<br />

Ndërtimi i njohurive<br />

Përforcimi<br />

Lapsat në mes<br />

Lexim zinxir dhe koment<br />

E vërtetë apo e gabuar<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Parashikimi: Lapsat në mes<br />

Nxënësit ndahen në grupe. Iu kërkohet që secili prej tyre të shkruajë nga një rregull të ecjes në rrugë.<br />

Nxënësit kanë mësuar dhe në klasën e dytë rregulla të tilla. Mësuesi/ja afrohet në grupet e nxënësve dhe i<br />

drejton lapsin një nxënësi. Nxënësi lexon rregullin që ka shkruar.<br />

Pasi mbaron veprimtaria mësuesi/ja i prezanton nxënësve se çfarë do të mësojnë sot.<br />

Ndërtimi i njohurive: Lexim zinxhir dhe koment<br />

Lexohen rregullat zinxhir dhe diskutohet rreth tyre. Nxënësit mund t’i konkretizojnë rregullat me fotot e<br />

rrugëve që kanë sjellë.<br />

Më pas komentohen shenjat paralajmëruese. Mësuesi/ja kërkon që nxënësit t’i komentojnë ato.<br />

Shpesh në klasë ka nxënës që kanë njohuri të mira për këto shenja. Mësuesi/ja i lavdëron dhe i inkurajon<br />

për njohuritë e tyre, vëmendjen që ata kanë treguar gjatë ecjeve në rrugë të ndryshme.<br />

Komentohen dhe shenjat e spitalit, restorantit dhe telefonit, të cilat gjenden në rrugë të ndryshme ose në<br />

qytete.<br />

Ilustrohen dhe diskutohen figurat ku nxënësit japin idetë e tyre të ecjes në rrugë.<br />

Punohen situatat problemore në dyshe. Nxënësit diskutojnë mbi këto situata.<br />

Përforcimi: E vërtetë apo e gabuar<br />

Nxënësit në dyshe punojnë thëniet, të cilat janë shkruar në një fletë muri nga mësuesi/ja.<br />

V G Këmbësorët ecin në rrugë.<br />

V G Makinat duhet të ecin në trotuar.<br />

V G Në rrugët pa vija të bardha kalohet në pjesën më të gjerë të saj.<br />

V G Ne jemi përdorues të mirë të rrugës kur respektojmë semaforin,<br />

<br />

shpejtësinë dhe largësinë midis automjeteve.<br />

Detyrë shtëpie. Shkruani një mesazh që ti more në mësimin e sotëm.<br />

115

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!