You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “<strong>Edukata</strong> shoqërore 3”<br />
Tema 1. Rrugët<br />
<br />
KAPITULLI V<br />
RRUGA<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë llojet e rrugëve sipas gjerësisë dhe ngarkesës së tyre.<br />
• Të diskutojë për rëndësinë e rrugëve në jetën dhe zhvillimin e shoqërisë njerëzore.<br />
• Të përshkruajë rreziqet që vijnë nga mosrespektimi i rregullave të ecjes në rrugë.<br />
<br />
Parashikimi: Stuhi mendimesh<br />
Fjalë kyç:<br />
Mjetet:<br />
rrugë, qarkullim, kalimtar, pasiguri.<br />
pamje të ndryshme rrugësh, makina lodra.<br />
Aftësitë:<br />
të dalluarit, të diskutuarit, të përshkruarit.<br />
Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />
Parashikimi<br />
Ndërtimi i njohurive<br />
Përforcimi<br />
Stuhi mendimesh<br />
Marrëdhënie pyetje-përgjigje, Di / Dua të di/ Mësova<br />
Lojë<br />
<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Mësuesi/ja u drejton nxënësve pyetjen:<br />
- Çfarë dimë për rrugët<br />
të mëdha të ngushta të gjera<br />
autostrada<br />
Rrugët<br />
viza të bardha<br />
të rregulluara<br />
të prishura<br />
- Prezantimi i temës së mësimit.<br />
- Sot do të mësojmë më shumë për rrugët, llojet e tyre, rreziqet që hasim në rrugë dhe rëndësinë e<br />
madhe që ata kanë për zhvillimin e shoqërisë njerëzore.<br />
Ndërtimi i njohurive. Marrëdhënie pyetje-përgjigje dhe Di/Dua të di/ Mësova<br />
Lexohet materiali për Altinin nga një nxënës. Mësuesi/ja u drejton nxënësve pyetjet:<br />
- Ku jeton tani familja e Altinit<br />
- Si e përshkruan ai qytetin<br />
- Çfarë i mungonte tani Altinit<br />
- Pse Altinin e çon gjyshja në shkollë<br />
- Po kur kishte qenë në fshat kush e çonte në shkollë<br />
Lexohet informacioni mbi rrugët.<br />
Nxënësit në dyshe ose në bashkëpunim me mësuesin/en punojnë tabelën e mëposhtme:<br />
112