Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “<strong>Edukata</strong> shoqërore 3”<br />
Tema 2. Kur unë kam nevojë<br />
<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të përshkruajë 2-3 institucione në shërbim të qytetarëve, duke u bazuar në<br />
materialin e dhënë.<br />
• Të diskutojë për barazinë në shërbimin që ofrojnë këto institucione si një e drejtë<br />
e qytetarëve.<br />
• Të ofrojë zgjidhje të situatave problemore, duke u bazuar në përvojat e tij/saj.<br />
Fjalë kyç:<br />
Mjetet:<br />
shërbim, institucione, barazi në shërbim.<br />
teksti i nxënësit, foto të institucioneve në komunitet.<br />
<br />
Aftësitë: të përshkruarit, të diskutuarit, të shprehurit.<br />
Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />
Parashikimi<br />
Stuhi mendimesh<br />
Ndërtimi i njohurive<br />
Punë në grupe<br />
Përforcimi<br />
Rrjeti i diskutimit<br />
<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Parashikimi: Stuhi mendimesh<br />
- Për çfarë kanë nevojë njerëzit në një lagje (ambulancë, shkollë, çerdhe, gjelbërim, lulishte, park<br />
lodrash, farmaci, dentist, stacion policie, shitore)<br />
- A gjenden këto shërbime në lagjen tuaj<br />
- Cili i siguron ato<br />
Nxënësit japi mendimet e tyre. Mësuesi/ja vazhdon t’iu prezantojë atë ç’ka do të mësojnë në këtë temë mësimore.<br />
- Sot do të mësojmë se shumë nga këto institucione, shërbime që ju përmendët më sipër, qytetarëve<br />
ia siguron shteti dhe në këtë rast institucionet quhen institucione publike dhe në disa raste këto institucione<br />
mund të jenë private.<br />
Ndërtimi i njohurive: Punë në grupe<br />
Mësues/ja i orienton nxënësit të lexojnë në faqen 26 informacionin mbi institucionet dhe më pas iu kërkon të<br />
numërojnë nga 1-4. Njëshat do të paraqesin në mënyrë të përmbledhur shërbimet që ofron policia, dyshat për<br />
zjarrfikëset, treshat për ndërmarrjet e gjelbërimit, katrat për ndihmën e shpejtë ose urgjencën. P.sh.:<br />
1. Zjarrfikëset: shuajnë zjarret, në raste përmbytjesh, aksidentesh, ecin shumë shpejt, ndezin sirenat, në<br />
mënyrë që rruga të jetë e lirë.<br />
2. Policia: mbron njerëzit nga keqbërësit, iu krijon qetësi qytetarëve.<br />
Nxënësit lexojnë punët e tyre.<br />
Punohen situatat problemore në grupe sipas ndarjeve të realizuara më lart. Nxënësit ofrojnë zgjidhjet e tyre. Sigurisht<br />
mësuesi/ja shton informacione për ujësjellësin, për ndihmën sociale, për shërbimin arsimor shtetëror dhe atë privat.<br />
Përforcimi: Rrjeti i diskutimit<br />
Mësuesi/ja ndërton në tabelë rrjetin e diskutimit:<br />
Po Pyetja Jo<br />
A mendoni se në shkollë mësuesit i trajtojnë të gjithë<br />
nxënësit njëlloj<br />
Nëse nxënësit japin përgjigje pozitive, atëherë mësuesi/ja i nxit me pyetjet Pse mësuesit iu trajtojnë në<br />
mënyrë të barabartë të gjithëve (Sepse të gjithë jemi të barabartë dhe një shtet demokratik ka qëllimin e tij<br />
kryesor që të gjithë shtetasit të jenë të barabartë.)<br />
110<br />
Vlerësohen nxënësit për pjesëmarrjen dhe mendimet që dhanë gjatë kësaj ore mësimi.