You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “<strong>Edukata</strong> shoqërore 3”<br />
Tema 5. Rregullat në lojë<br />
<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
• Të vendosë vetë rregullat e lojës.<br />
• Të respektojë rregullat e lojës.<br />
• Të zbatojë rregullat e vendosur nga të tjerët.<br />
<br />
Parashikimi: Bashkëbisedim<br />
Fjalë kyç:<br />
Mjetet:<br />
Aftësitë:<br />
lojë, bashkëveprim, mirëkuptim.<br />
teksti, shami, top, piktura.<br />
të demonstruarit, të praktikuarit, të zbatuarit.<br />
Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />
Parashikimi<br />
Bashkëbisedim<br />
Ndërtimi i njohurive<br />
Përforcimi<br />
Diskutim<br />
Lojë<br />
<br />
Zhvillimi<br />
i mësimit<br />
Mësojmë rregullat e lojës.<br />
• Loja e parë: Vizatimi i gojës me sy mbyllur.<br />
Në dërrasë të zezë vizatohet një fytyrë, e cila ka hundën, sytë, vetullat dhe veshët, por i mungon goja.<br />
Rregulli i lojës: Lojtari duhet të gjejë vendin e gojës dhe ta vizatojë atë me sy mbyllur:<br />
- Lojtarët i lidhen sytë me shami.<br />
- Shamia i lidhet mirë, që lojtari të mos shikojë.<br />
- Lojtari të gjejë pozicionin e gojës e ta vizatojë me shkumës.<br />
- Nxënësit nuk duhet të reagojnë që lojtari ta gjejë vetë.<br />
Po kështu veprohet dhe për lojën e dytë: “loja e qetësisë” dhe për lojën e tretë: “loja e peshkut”.<br />
Vendosen rregullat që duhen zbatuar për çdo lojë. Nxirren konkluzionet për rregullat që duhet të zbatohen:<br />
- Rregullat e lojës mësohen duke luajtur.<br />
- Ai që nuk i zbaton rregullat në lojë nuk është lojtar i mirë.<br />
Ndërtimi i njohurive: Diskutim<br />
- Cila nga këto tri lojëra ju pëlqeu më shumë Pse<br />
- Në cilën nga këto lojëra u zbatuan më mirë rregullat e lojës<br />
- Në cilën lojë nuk u zbatuan siç duhet rregullat e lojës Pse<br />
Janë mendimet e lira të nxënësve për zbatimin e rregullave të çdo loje.<br />
Përforcimi: Lojë<br />
Nga vetë nxënësit zgjidhet një nxënës, i cili do të zhvillojë para klasës një lojë. Por, përpara se të zhvillohet<br />
loja, nxënësi i zgjedhur si lojtar cakton rregullat e lojës.<br />
<br />
Detyrë (jashtë klase). Mësoni nga prindërit ose shokët e lagjes një lojë,<br />
caktoni rregullat e lojës dhe luani në kohën e lirë si<br />
në shkollë dhe me shokët e pallatit tuaj.<br />
108