21.01.2015 Views

Edukata shoqërore 3 - Albas

Edukata shoqërore 3 - Albas

Edukata shoqërore 3 - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “<strong>Edukata</strong> shoqërore 3”<br />

Tema 2. Ç`janë rregullat<br />

<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

• Të flasë për rolin e rregullave të shkruara e të pashkruara në mbarëvajtjen e shoqërisë.<br />

• Të shprehë mendimin e tij për rregullat e shkollës dhe të mbajë qëndrim ndaj tyre.<br />

• Të dallojë rëndësinë e zbatimit të rregullave në jetën e përditshme.<br />

Fjalë kyç:<br />

Mjetet:<br />

rregull, korrektësi.<br />

teksti, rregulla të shkruara në fisha.<br />

<br />

Aftësitë: të diskutuarit, të shkruarit.<br />

Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />

Parashikimi<br />

Bashkëbisedim<br />

Ndërtimi i njohurive<br />

Diskutim situate<br />

Përforcimi<br />

Shkrim i lirë<br />

<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Parashikimi: Bashkëbisedim<br />

Shiko si sillen fëmijët në këto mjedise.<br />

Bisedohet për fotot e para në faqen 16 të tekstit.<br />

- Je djalë shumë i rregullt, sepse po ecën në vijat e bardha.<br />

- Edhe veshja ka rregullat e saj, sepse duhet mbajtur pastër dhe me rregullt, duhet të jetë e hekurosur etj.<br />

- Sjellja e kulturuar në dyqan. Përdoren fjalët: “ju lutem”, “faleminderit”, “mirupafshim” etj.<br />

- Kur ndahemi nga shoku ose shoqja e klasës themi: “mirupafshim”.<br />

Njerëzit marrin vendime bashkërisht si të sillen apo veprojnë në rrugë, shtëpi, shkollë ose mjedise të<br />

ndryshme. Këto vendime quhen rregulla. Ato duhet të zbatohen nga të gjithë.<br />

Ka rregulla të shkruara, si p.sh.: rregullorja e shkollës, rregullat e qarkullimit, rregulla në futboll etj. Ka dhe<br />

rregulla të pashkruara, p.sh.: të mbajmë radhën në biletari, në blerjen e ushqimeve, në hyrjen në autobus, të<br />

tregohemi të sjellshëm me të tjetër etj.<br />

Edhe natyra ka rregullat e saj (pranvera, vera, vjeshta, dimri).<br />

Ndërtimi i njohurive: Diskutim situate<br />

Lexohet situata problemore. Nxënësit u përgjigjen pyetjeve të dhëna.<br />

Situata problemore.<br />

Një grup shokësh po prisnin radhën te sporteli i teatrit për të prerë bileta. Njëri prej tyre më i paduruari hyn pa radhë.<br />

- Si do të vepronit ju në këtë rast<br />

- Me cilat fjalë do ta bindnit shokun se veproi gabim (Kthehu në vendin tënd mbaj radhën! Zbato rregullin!<br />

Përforcimi: Shkrim i lirë<br />

Shkruani në fletoren tuaj disa rregulla që duhen zbatuar në:<br />

o Grupi i parë në shkollë.<br />

o Grupi i dytë në Teatrin e Kukullave.<br />

o Grupi i tretë në bibliotekë.<br />

Çdo përfaqësues grupi prezanton punën e bërë<br />

<br />

Detyrë shtëpie. Bëni një shëtitje në një rrugë kryesore të lagjes suaj, duke u shoqëruar nga<br />

prindërit, dhe diskutoni me babin ose mamin si zbatohen rregullat në mjediset<br />

publike (rrugë, dyqane, lulishte etj.).<br />

105

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!