Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “<strong>Edukata</strong> shoqërore 3”<br />
Tema 1. Shkolla, një familje e madhe<br />
<br />
KAPITULLI III<br />
RREGULLAT<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
• Të përshkruajë shkollën si vendi ku mësohet.<br />
• Të shpjegojë rolin e shkollës për përgatitjen e njeriut për jetën.<br />
• Të argumentojë rolin e shkollës në mbarëvajtjen e marrëdhënieve midis fëmijëve.<br />
Fjalë kyç:<br />
Mjetet:<br />
shkollë, mësim, edukim, detyrë, përgjegjësi.<br />
teksti, pamje nga shkolla.<br />
<br />
Aftësitë: të përshkruarit, të treguarit, të argumentuarit.<br />
Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />
Parashikimi<br />
Pyetja e ditës<br />
Ndërtimi i njohurive<br />
Lexim i drejtuar dhe diskutim<br />
Përforcimi<br />
Punë në grupe<br />
<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Parashikimi: Pyetja e ditës<br />
Në tabelë shkruhet pyetja dhe nxënësit japin përgjigjet e tyre rreth pyetjes.<br />
- Ç’është shkolla<br />
Nga komenti i figurave të tekstit në faqen 14 mësojmë:<br />
1. Shkolla është vendi ku njeriu mëson dhe edukohet.<br />
2. Shkolla përgatit njeriun për jetën. Fëmija në fillim mëson në shkollën 9-vjeçare, pastaj në të mesmen<br />
dhe më pas në shkollën e lartë (universitet).<br />
3. Shkolla është si një familje e madhe, ku të gjithë duhet të njohin dhe të zbatojnë detyrat dhe përgjegjësitë<br />
e tyre. Fëmijët mirëkuptohen mes tyre në shkollë nëpërmjet rregullave. Këto rregulla duhet të njihen e<br />
zbatohen nga mësuesit e nxënësit.<br />
Ndërtimi i njohurive: Lexim i drejtuar dhe diskutim<br />
Mësuesi/ja ngre një nxënës që të lexojë situatën problemore të dhënë në tekst. Një nxënës tjetër çohet<br />
dhe thotë me fjalët e tij këtë situatë.<br />
Arbri është nxënës në klasën e tretë, ka rezultate të shkëlqyera, por nuk i mban me kujdes<br />
librat dhe materialet e punës. Librat e tij janë plot shënime, shkarravina, të grisura etj.<br />
Mësuesi/ja u drejton nxënësve pyetjet:<br />
- A mund ta vlerësojmë Arbrin si nxënës të shkëlqyer<br />
- A kemi ne në klasë nxënës të tillë<br />
- Si duhet ta mësojmë e ta edukojmë shokun (apo shoqen) që të jetë i kujdesshëm<br />
Si në familje edhe në shkollë duhet të njohësh dhe të zbatosh disa rregulla.<br />
104<br />
Përforcimi: Punë në grupe<br />
Mësuesi/ja e ndan klasën në tri grupe. Secilit grup u drejton nga një pyetje:<br />
o Grupi i parë - kur quhet një klasë e zhurmshme<br />
o Grupi i dytë - kur quhet një klasë e qetë<br />
o Grupi i tretë - si do të vepronit ju që klasa të ishte e qetë<br />
<br />
Detyrë shtëpie. Shkruani disa rregulla që duhet të zbatojë nxënësi<br />
në klasë dhe në shkollë.