27.12.2014 Views

Matematika 2 - Media Print

Matematika 2 - Media Print

Matematika 2 - Media Print

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Mësuesja i nxit që ata të shpjegojnë me gojë veprimet që bëjnë.<br />

Punohet F.P, faqe 54, në mënyrë të pavarur.<br />

Kontroll individual e vlerësim i punës.<br />

3-REFLEKTIMI: Problem i ri<br />

Punohet në fletore gjatë ushtrimi 4 në tekst.<br />

Kontroll individual e vlerësim i punës së disa nxënësve.<br />

Nxënësit që i punojnë ato në tabelë, u përgjigjen me gojë pyetjeve të mësueses për<br />

veprimet që bëjnë dhe radhën e tyre.<br />

Klasa korrigjon veprimet e shokut ose përgjigjet e tij.<br />

Detyrë shtëpie:<br />

Si detyrë mund të jepet nga ushtrime në tekst ose nga F.P, sipas nivelit të nxënësve.<br />

MËSIMI 13.2<br />

Mbledhja e numrave dyshifrorë me kalim të dhjetës<br />

OBJEKTIVAT E ARRITJES SIPAS NIVELEVE (O.A.N):<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi do të jetë në gjendje:<br />

Niveli i ulët:<br />

Të vendosë shumën në mbledhjet shkurt në shtyllë të dy numrave dyshifrorë,<br />

duke e kaluar dhjetën, i ndihmuar nga mjetet ose figura.<br />

Niveli i mesëm<br />

Të njehsojë shkurt e gjatë në shtyllë, shumën e dy numrave dyshifrorë duke<br />

kaluar dhjetën.<br />

Niveli i lartë:<br />

Të shpjegojë me gojë veprimet për të njehsuar shkurt e gjatë në shtyllë,<br />

shumën e dy numrave dyshiforë, duke kaluar dhjetën.<br />

KONCEPTET KRYESORE: veprim, mjete, mbledhje, shumë.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1-EVOKIMI: Stuhi mendimesh<br />

Ushtrime gojore për mbledhjet brenda 10-s. Klasa korrigjon nxënësit që përgjigjen ose<br />

i inkurajon ata.<br />

Shkrim i barazimeve në tabelë nga mësuesja ose nga nxënës të ndryshëm.<br />

2-REALIZIMI I KUPTIMIT: Shpjegim dhe Mësimdhënie e ndërsjellë.<br />

Hapet teksti. Njihen nxënësit me temën.<br />

96

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!