Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
3-REFLEKTIMI: Problem i ri<br />
Punohet në fletore ushtrimi 4 në tekst me kërkesën: Paraqit si barazime veprimet me<br />
operatorë.<br />
Kontroll individual e vlerësim i punës së disa nxënësve.<br />
Klasa korrigjon veprimet e shokut ose përgjigjet e tij.<br />
Detyrë shtëpie:<br />
Si detyrë mund të jepet ushtrimi 5 në tekst si dhe ushtrimet 2 dhe 3 në F.P.<br />
MËSIMI 12.3<br />
Zbritja e numrave njëshifrorë nga dhjetëshet e plota<br />
OBJEKTIVAT E ARRITJES SIPAS NIVELEVE (O.A.N):<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi do të jetë në gjendje:<br />
Niveli i ulët:<br />
Të vendosë ndryshesën në zbritjet shkurt të një numri njëshifror nga një numër<br />
dyshifror me dhjetëshe të plota, duke prishur dhjetën.<br />
Niveli mesatar:<br />
Të zbërthejë zbritësin si shumë dy mbledhorësh, për të gjetur ndryshesën e një numri<br />
njëshifror nga një numër dyshifror me dhjetëshe të plota, duke prishur dhjetën.<br />
Niveli i lartë:<br />
Të shpjegojë me gojë veprimet për të njehsuar ndryshesën në zbritjen e një numri<br />
njëshifror nga një numër dyshifrorë me dhjetëshe të plota duke prishur dhjetën.<br />
KONCEPTET KRYESORE: veprim, mjete,mbledhje, shumë, zbërthim, operatorë.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1-EVOKIMI: Shkrim i lirë<br />
Shkruani sa më shumë barazime me zbritje brenda numrit 10.<br />
Nxënësit shkruajnë për 4-5 minuta.<br />
Lexohen ushtrimet me zë nga nxënës të ndryshëm.<br />
2-REALIZIMI I KUPTIMIT: Shpjegim dhe Mësimdhënie e ndërsjellë.<br />
Hapet teksti. Njihen nxënësit me temën.<br />
Plotësohet Ushtrimi 1dhe lexohen barazimet nga nxënësit.<br />
U tërhiqet vëmendja nxënësve tek figura. Diskutojnë në dyshe. Pas 5 minutash u<br />
kërkohet të përshkruajnë me hollësi çfarë shikojnë në të.<br />
Më pas mësuesja (ose një nxënës i ndihmuar prej saj) zgjidh veprimet duke shpjeguar<br />
ato me gojë dhe duke i demonstruar me shufra dhe kube.<br />
87