Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
MËSIMI 12.2<br />
Mbledhja e disa mbledhorëve me disa dhjetëshe të plota<br />
OBJEKTIVAT E ARRITJES SIPAS NIVELEVE (O.A.N):<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi do të jetë në gjendje:<br />
Niveli i ulët:<br />
Të vendosë shumën në mbledhjet shkurt të katër mbledhorëve duke plotësuar<br />
disa dhjetëshe të plota.<br />
Niveli mesatar:<br />
Të lidhë (qarkojë) mbledhorët për të plotësuar disa dhjetëshe të plota në<br />
mbledhjet shkurt, të jo më shumë se katër mbledhorëve.<br />
Niveli i lartë:<br />
Të shpjegojë me gojë veprimet për të njehsuar shkurt mbledhjen e katër<br />
mbledhorëve, duke plotësuar disa dhjetëshe të plota.<br />
KONCEPTET KRYESORE: veprim, mjete, mbledhje, shumë, zbërthim, operatorë.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1-EVOKIMI: Shkrim i lirë<br />
Shkruani sa më shumë barazime me mbledhje për numri 10.<br />
U tërhiqet vëmendja nxënësve që të kujtojnë zbërthimin e tij.<br />
Lihen nxënësi që të shkruajnë për 4-5 min.<br />
Lexohen ushtrimet me zë nga nxënës të ndryshëm.<br />
2-REALIZIMI I KUPTIMIT: Shpjegim dhe Mësimdhënie e ndërsjellë.<br />
Hapet teksti. Njihen nxënësit me temën.<br />
Plotësohet Ushtrimi 1dhe lexohen barazimet nga nxënësit.<br />
U tërhiqet vëmendja nxënësve tek figura. Lihen ata që ta diskutojnë në dyshe. Pas 5<br />
minutash u kërkohet që të përshkruajnë me hollësi çfarë shikojnë në të.<br />
Më pas mësuesja (ose një nxënës i ndihmuar prej saj) zgjidh veprimet duke i shpjeguar<br />
ato me gojë.<br />
Punohet në mënyrë të pavarur teksti (Ushtrimet 2-4)<br />
Më pas nxënësit diskutojnë në dyshe veprimet.<br />
Nxënës të ndryshëm zgjidhin me radhë ushtrimet në tabelë (ose disa prej tyre).<br />
Një vëmendje të veçantë i duhet kushtuar punimit me nxënësit ushtrimeve 4-5 në tekst.<br />
Mësuesja i nxit që ata të shpjegojnë me gojë veprimet që bëjnë.<br />
Punohet mësimi 12.2 te F.P, fq.51, në mënyrë të pavarur.<br />
Kontroll individual e vlerësim i punës.<br />
86