Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Kontroll individual e vlerësim i punës së disa nxënësve.<br />
Nxënësit që i punojnë ato në tabelë, u përgjigjen me gojë pyetjeve që lidhen me<br />
veprimet që bëjnë.<br />
Ushtrimi 6.<br />
Klasa korrigjon veprimet e shokut ose përgjigjet e tij.<br />
Detyrë shtëpie :<br />
Si detyrë mund të jepet ushtrimi 2 me kërkesë”Puno gjatë (me zbërthim) veprimet” ose<br />
problema te mësimi 11.3 F.P, fq. 50.<br />
MËSIMI 11.4<br />
Zbritja e numrave dyshifrorë pa prishje të dhjetës.<br />
OBJEKTIVAT E ARRITJES SIPAS NIVELEVE (O.A.N):<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi do të jetë në gjendje:<br />
Niveli i ulët:<br />
Të vendosë ndryshesën në zbritjet shkurt në shtyllë të dy numrave dyshifrorë<br />
pa e prishur dhjetën.<br />
Niveli mesatar:<br />
Të përdorë zbërthimin si shumë dy mbledhorësh, për të gjetur ndryshesën në<br />
zbritjet gjatë në rresht dhe në shtyllë të dy numrave dyshifrorë, pa e prishur 10-n,<br />
sipas një modeli që i jepet.<br />
Niveli i lartë:<br />
Të shpjegojë me gojë veprimet për të njehsuar e gjetur ndryshesën në zbritjet<br />
gjatë në rresht dhe në shtyllë, të dy numrave dyshifrorë pa e prishur 10-n.<br />
KONCEPTET KRYESORE: veprim, mjete, mbledhje, zbritje, zbërthim.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1-EVOKIMI: Problem i ri<br />
Sa shufra e sa kube duhen për të paraqitur numrin 32<br />
83