Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
MËSIMI 10.1; 10.2; 10.3<br />
Numrat nga 10 deri në 100<br />
OBJEKTIVAT: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
Të riprodhojë emërtime të numrave deri në 100.<br />
Të zbatojë faktet e emërtimit të numrave deri në 100, në forma të ndryshme (si shumë).<br />
Të hartojë paraqitje të numrave deri në 100 si vargje numerike.<br />
Të interpretojnë numërorin e plotë si numëror të zbërthyer.<br />
KONCEPTET KRYESORE: shufra, kube, numra një dhe dyshifrorë, varg numrash.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1- EVOKIMI<br />
Para se të kalohet në punën me librin, e gjithë veprimtaria e zhvilluar ka lidhje me<br />
paraqitjen e kubeve, shufrave dhe rendeve që përfaqësojnë ata te numrat me dy shifra.<br />
Mësuesja shkruan në tabelë numra një e dyshifrorë dhe kërkon që vetë nxënësit të<br />
dallojnë dy llojet e bashkësive të formuara dhe cilësinë e tyre të përbashkët. Termat<br />
njëshifrorë dhe dyshifrorë duhen shoqëruar me kubet dhe shufrat. Jepen zbërthime të<br />
ndryshme të numrave ose me shufra + kube, ose me DH + NJ. Nxënësit nxiten të<br />
punojnë në grupe dyshe për të kontrolluar dhe për të korrigjuar njëri-tjetrin. Puna në<br />
bankë duhet të shoqërohet me paraqitjen e ushtrimeve në tabelë:<br />
2 shufra + 3 kube = 23 kube ose 2 DH +3 NJ = 20 + 3 = 23 etj.<br />
Mund të zhvillohen veprimtari edhe për vargjet e numrave, duke nisur nga brenda 10,<br />
duke kaluar në vargjet brenda 100 (me dhjetëshe të plota), në mënyrë që klasa të jetë e<br />
përgatitur për vargjet me njëshe brenda 100.<br />
2- REALIZIMI I KUPTIMIT<br />
Puna me librin fillon me paraqitjen e shufrave dhe të kubeve. Nxënësit janë të<br />
familjarizuar tashmë me këtë punë dhe vështirësia e vetme është për nxënësit e nivelit<br />
të ulët, që mund të ngatërrojnë paraqitjen e numrave si shumë mbledhorësh.<br />
Ushtrimet e këtyre mësimeve synojnë të plotësohen paraqitjet e numrave në forma të<br />
ndryshme: si shumë dymbledhorësh dhe në tri format përkatëse: me shufra+kube; me<br />
DH+NJ, si dhe në formën klasike p.sh.: 35=30+5.<br />
Puna më e vështirë mbetet në ushtrimin që u kërkohet nxënësve të plotësojë vargjet e<br />
numrave ku janë dhënë vetëm disa pika orientimi. Nxënësit që kanë vështirësi, mund<br />
të orientohen drejt tabelës, ku paraqitet vargu i numrave deri në dhjetë, i cili mund të<br />
përdoret për plotësimin e këtyre vargjeve.<br />
3- REFLEKTIMI<br />
Në këtë moment nxënësve mund t’u jepen ushtrime rikrijuese për të kthyer paraqitjet e<br />
shumës së numrave në forma të ndryshme:<br />
10 + 3 = 13 → 1 DH + 3 NJ = 13 ose 10 + 3 = 13 → 1 shufër + 3 kube = 13 kube<br />
Gjithashtu nxënësve mund t’u jepen vargje numrash në tabelë për plotësim individual<br />
ose në formë konkursi.<br />
76