Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
KAPITULLI 9<br />
Në kapitullin e nëntë janë përfshirë nënlinjat e kuptimit të numrit dhe të matjes. Ky<br />
kapitull synon që nxënësit në fund të tij:<br />
‣ Të lexojnë dhe të shkruajnë thyesa të thjeshta, duke u bazuar në modele konkrete.<br />
‣ Të matin kohën duke përdorur njësitë orë, gjysmëorë, çerek ore, minutë.<br />
Në fund të këtij kapitulli nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
Niveli i ulët Niveli i mesëm Niveli i lartë<br />
Të lexojë thyesa të thjeshta,<br />
nisur nga modeli i dhënë.<br />
Të lexojë orën.<br />
Të shpjegojë ndryshimin<br />
midis thyesave të ndryshme.<br />
Të identifikojë paraqitjen e<br />
orës si thyesë.<br />
Të shpjegojë mënyrën e paraqitjes<br />
së një numri në thyesë.<br />
Të kryejë veprime me<br />
minuta dhe orë, në situata<br />
të jetës së përditshme.<br />
MËSIMI 9.1<br />
Thyesat<br />
OBJEKTIVAT: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
Të lexojë paraqitjen e thyesave të ndryshme.<br />
Të identifikojë pjesët përbërëse të një thyese.<br />
Të shpjegojë kuptimin e pjesëve përbërëse të një thyese.<br />
KONCEPTET KRYESORE: ndaj në pjesë të barabarta, thyesë.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1- EVOKIMI<br />
Mësimi fillon me një veprimtari praktike për ndarjen në mënyrë të barabartë të<br />
sendeve që mësuesja ose nxënësit kanë marrë në klasë. Do të ngulmohet në dhënien e<br />
konceptit të ndarjes në mënyrë të barabartë, për të arritur tek thyesa. Gjatë veprimtarisë<br />
mësuesja do të tregojë se numri që tregon në sa pjesë është ndarë sendi (ose figura)<br />
vendoset poshtë thyesës, ndërsa numri që tregon sa pjesë kemi marrë (ose ngjyrosur)<br />
vendoset lart thyesës. Ky është momenti më i rëndësishëm ku duhet ndaluar gjatë.<br />
2- REALIZIMI I KUPTIMIT<br />
Puna me tekstin mbështetet në të njëjtat veprimtari të zhvilluara gjatë evokimit.<br />
Qëllimi është që nxënësit të punojnë të pavarur duke u mbështetur në kërkesat e<br />
ushtrimeve, sigurisht nën drejtimin e mësueses.<br />
71