Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
MËSIMI 7.2<br />
Zbrit duke prishur 10-n<br />
OBJEKTIVAT E ARRITJES SIPAS NIVELEVE (O.A.N):<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi do të jetë në gjendje:<br />
Niveli i ulët:<br />
Të vendosë në barazimet gjysmë të gatshme ndryshesën, i ndihmuar nga figura<br />
që i jepet. (U.1 f.q.50 në tekst).<br />
Niveli mesatar:<br />
Të përdorë zbërthimin si shumë dy mbledhorësh të njërit mbledhor (zbritësit)<br />
për të gjetur ndryshesën e dy numrave brenda 20-s, sipas modelit që i jepet.<br />
Niveli i lartë:<br />
Të shpjegojë me gojë veprimet për zbritjen e dy numrave brenda 20-s, duke<br />
zbërthyer si shumë dy mbledhorësh, njërin mbledhor (zbritësin).<br />
KONCEPTET KRYESORE: veprim, mjete, mbledhje, zbritje, zbërthim.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1-EVOKIMI: Stuhi mendimesh<br />
Si zbërthehen si shumë numrat 8,7,6,9,4<br />
Nxënësi thonë me gojë barazimet. Mësuesja ose ata vetë i shkruajnë në dërrasë.<br />
Ndërkohë që klasa i paraqet ato në bankë me gishta. Barazimet shkruhen në dërrasë<br />
nga mësuesja ose nga nxënësit.<br />
2-REALIZIMI I KUPTIMIT: Shpjegim dhe Mësimdhënie e ndërsjellë.<br />
Hapet teksti. Njihen nxënësit me temën.<br />
Plotësohet U.1 dhe lexohen barazimet nga nxënësit.<br />
U tërhiqet vëmendja nxënësve tek figura. Diskutojnë në dyshe. Pas 5 minutash u<br />
kërkohet të përshkruajnë me hollësi çfarë shikojnë në të.<br />
Më pas mësuesja ose një nxënës i ndihmuar prej saj zgjidh veprimet i duke shpjeguar<br />
ato me gojë.<br />
Punohet në mënyrë të pavarur teksti.<br />
Më pas nxënësit diskutojnë në dyshe veprimet e tekstit.<br />
Nxënës të ndryshëm zgjidhin me radhë ushtrimet në dërrasë. Mësuesja i nxit që ata të<br />
shpjegojnë me gojë veprimet që bëjnë.<br />
Punohet në mënyrë të pavarur në F.P. 7.2, Ushtrimi 1,2,3, faqe 40.<br />
Kontroll individual e vlerësim i punës.<br />
3-REFLEKTIMI: Problem i ri<br />
Punohet në mënyrë të pavarur F.P 7.2, Ushtrimi 4.<br />
Diskutohen zgjidhjet me klasën.<br />
64