Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Më pas nxënësit diskutojnë në dyshe veprimet me radhë duke ia shpjeguar ato njëri tjetrit.<br />
Nxënës të ndryshëm zgjidhin me radhë ushtrimet në dërrasë. Mësuesja i nxit që ata të<br />
shpjegojnë me gojë veprimet që bëjnë veçanërisht U.4 (Problema).<br />
Punohet në mënyrë të pavarur F.P faqe 35.<br />
Ushtrime plotësuese:<br />
Vizato segmentin:<br />
AB = 4cm BC → 3cm më i gjatë se AB dhe EF → 2 cm më i shkurtër se AB<br />
Krahaso gjatësitë e tyre. Cili segment është më i gjatë Cili segment është më i shkurtër<br />
3-REFLEKTIMI: Problem i ri<br />
Paraqit si mbledhje në shtyllë U.3, faqe 47 në tekst.<br />
Detyrë shtëpie:<br />
Mund të jepet një ushtrim nga teksti ose F.P.<br />
MËSIMI 6.9<br />
Zbatoj vetitë e mbledhjes<br />
OBJEKTIVAT E ARRITJES SIPAS NIVELEVE (O.A.N):<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi do të jetë në gjendje:<br />
Niveli i ulët:<br />
Të identifikojë njërën nga dy vetitë e mbledhjes që jepen në libër.<br />
Ose<br />
Të riprodhojë me shkrim njërën nga vetitë e mbledhjes për shuma deri në 20.<br />
Niveli mesatar:<br />
Të shfrytëzojë vetitë e mbledhjes për të gjetur shuma deri në 20 sipas një<br />
modeli që i jepet (vetinë e shoqërimit dhe të ndërrimit).<br />
Niveli i lartë:<br />
Të shpjegojë me gojë vetinë e mbledhjes që zbaton për të gjetur shuma deri në 20.<br />
KONCEPTET KRYESORE: veprim, mjete, mbledhje, zbritje, zbërthim.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1-EVOKIMI: Problem i ri<br />
Ushtrime me gojë dhe me mjete për mbledhje brenda 10-s. Mësuesja pyet me gojë<br />
nxënësit.<br />
10 + 0 = 10 9 + 1 = 10 8 + 2 =10…etj<br />
Shkrim i barazimeve në dërrasë.<br />
57