Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Vini re!<br />
Pas këtij mësimi në F.P fq.34 ndodhet një punë e pavarur e cila duhet të punohet<br />
pas mësimit 6.9 (Shiko planin).<br />
MËSIMI 6.8<br />
Gjej afërsisht, saktë. Mbledhja e përsëritur<br />
OBJEKTIVAT E ARRITJES SIPAS NIVELEVE (O.A.N):<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi do të jetë në gjendje :<br />
Niveli i ulët:<br />
Të riprodhojë me shkrim mbledhjen me shumë mbledhorë duke plotësuar 10-n<br />
për shuma deri në 20.<br />
Të përsërisë veprimet për matjen me vizore të segmentit që i jepet.<br />
Niveli mesatar:<br />
Të njehsojë mbledhjen me shumë mbledhorë për shuma deri në 20, duke<br />
plotësuar 10-n sipas një modeli që i jepet.<br />
Të masë me vizore pa gabime gjatësinë e segmentit që i jepet.<br />
Niveli i lartë:<br />
Të shpjegojë me gojë veprimet për mbledhjen me shumë mbledhorë, për<br />
shuma deri në 20, duke plotësuar 10-n sipas një modeli që i jepet.<br />
Të krahasojë gjatësitë e segmenteve që i jepen.<br />
KONCEPTET KRYESORE: veprim, mjete, mbledhje, zbritje, zbërthim.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1-EVOKIMI: Problem i ri<br />
Ushtrime me gojë dhe me mjete për mbledhje brenda 10-s. Mësuesja pyet me gojë nxënësit.<br />
10 + 0 = 10 9 + 1 = 10 8 + 2 =10…etj<br />
Shkrim i barazimeve në dërrasë.<br />
2-REALIZIMI I KUPTIMIT: Shpjegim dhe Mësimdhënie e ndërsjelltë.<br />
Njihen nxënësit me temën.<br />
U tërhiqet vëmendja nxënësve tek figura. Diskutojnë në dyshe. Pas 5 minutash u<br />
kërkohet që të përshkruajnë me hollësi çfarë shikojnë në të.<br />
Më pas mësuesja ose një nxënës i ndihmuar prej saj, zgjidh veprimet i duke e<br />
demonstruar me mjete dhe duke i shpjeguar ato me gojë. U kujtohet nxënësve si<br />
veprojmë për të matur gjatësinë e një segmenti.<br />
Punohet në mënyrë të pavarur teksti.<br />
56