27.12.2014 Views

Matematika 2 - Media Print

Matematika 2 - Media Print

Matematika 2 - Media Print

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Nxënës të ndryshëm zgjidhin me radhë ushtrimet në tabelë. Mësuesja i nxit që ata të<br />

shpjegojnë me gojë veprimet që bëjnë, veçanërisht U.4 dhe problemën.<br />

3-REFLEKTIMI: Punë e pavarur<br />

Punohet F.P, 6.5, në mënyrë të pavarur.<br />

Kontroll individual e vlerësim i punës.<br />

Detyrë shtëpie:<br />

Mund të japësh një ushtrim nga F.P ose ushtrime nga tabela sipas nivelit.<br />

MËSIMI Orë e lire 1/3<br />

Ushtrime me mbledhje në shtyllë<br />

OBJEKTIVAT E ARRITJES SIPAS NIVELEVE (O.A.N):<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi do të jetë në gjendje:<br />

Niveli i ulët:<br />

Të vendosë mbledhorët të zbërthyer në një mbledhje në shtyllë gjysmë të<br />

gatshme për të gjetur shumën, duke plotësuar 10-n. (si tek U.2 në tekst)<br />

Niveli mesatar:<br />

Të shfrytëzojë zbërthimin si shumë njërit prej mbledhorëve, për të realizuar<br />

mbledhjen në shtyllë duke plotësuar dhjetën.<br />

Niveli i lartë:<br />

Të shpjegojë me gojë veprimet për mbledhjen në shtyllë duke plotësuar<br />

dhjetën, duke zbërthyer njërin prej mbledhorëve.<br />

KONCEPTET KRYESORE: veprim, mjete, mbledhje, zbritje, zbërthim.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1-EVOKIMI:Shkrim i shpejtë<br />

Mësuesja u kërkon nxënësve që të shkruajnë në fletore, sa më shumë mbledhje që japin<br />

numri 10.<br />

Më pas një nxënës e bën këtë në tabelë. Klasa korrigjon atë ose vetveten.<br />

2-REALIZIMI I KUPTIMIT: Shpjegim dhe Mësimdhënie e ndërsjellë.<br />

Njihen nxënësit me temën.<br />

Mësuesja u jep nxënësve ushtrime nga dërrasa ose fletë me ushtrime të përgatitura më<br />

parë prej saj.<br />

1-Vendos sipas radhës numrat 0-20 në bosht.<br />

2-Qarko me të kuqe numrat çift. Plotëso bashkësinë me to.<br />

3-Qarko me blu numrat tek. Plotëso bashkësinë me to.<br />

52

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!