27.12.2014 Views

Matematika 2 - Media Print

Matematika 2 - Media Print

Matematika 2 - Media Print

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

7 + 4 =……+…..+…..<br />

=……+……<br />

=…..<br />

Detyrë shtëpie:<br />

Mund të jepet një ushtrim nga F.P ose ushtrime nga dërrasa sipas nivelit.<br />

MËSIMI 6.5<br />

Mbledhje në shtyllë duke plotësuar dhjetën<br />

OBJEKTIVAT E ARRITJES SIPAS NIVELEVE (O.A.N):<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi do të jetë në gjendje:<br />

Niveli i ulët:<br />

Të vendosë mbledhorët të zbërthyer në një mbledhje në shtyllë gjysmë të<br />

gatshme, për të gjetur shumën duke plotësuar 10-n. (si tek U. 2 në tekst)<br />

Niveli mesatar:<br />

Të shfrytëzojë zbërthimin si shumë të njërit prej mbledhorëve, për të realizuar<br />

mbledhjen në shtyllë duke plotësuar dhjetën.<br />

Niveli i lartë:<br />

Të shpjegojë me gojë veprimet për mbledhjen në shtyllë, duke plotësuar<br />

dhjetën, duke zbërthyer njërin prej mbledhorëve.<br />

KONCEPTET KRYESORE: veprim, mjete, mbledhje, zbritje, zbërthim.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1-EVOKIMI: Shkrim i shpejtë<br />

Mësuesja u kërkon që të shkruajnë në fletore sa më shumë mbledhje që japin numri 10.<br />

Më pas një nxënës e bën këtë në tabelë. Klasa korrigjon atë ose vetveten.<br />

2-REALIZIMI I KUPTIMIT: Shpjegim dhe Mësimdhënie e ndërsjellë.<br />

Hapet teksti. Njihen nxënësit me temën.<br />

Plotësohet U.1 në tabelë dhe lexohen barazimet nga nxënësit.<br />

U tërhiqet vëmendja nxënësve tek figura. Lihen ata që ta diskutojnë në dyshe. Pas 5<br />

minutash kërkohet që ata të përshkruajnë me hollësi çfarë shikojnë në të.<br />

Më pas mësuesja ose një nxënës i ndihmuar prej saj zgjidh veprimet i duke e<br />

demonstruar me mjete dhe duke e shpjeguar ato me gojë.<br />

Punohet në mënyrë të pavarur teksti.<br />

Më pas nxënësit diskutojnë në dyshe veprimet me radhë duke ia shpjeguar ato njëri tjetrit.<br />

51

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!