Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
MËSIMI 6.4<br />
Mbledhorët 6, 7. Plotësimi i dhjetës<br />
OBJEKTIVAT E ARRITJES SIPAS NIVELEVE (O.A.N):<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi do të jetë në gjendje:<br />
Niveli i ulët:<br />
Të riprodhojë një zbërthimin si shumë dy mbledhorësh për numrat 6,7.<br />
Niveli mesatar:<br />
Të zbërthejë si shumë dy mbledhorësh numat 6,7.<br />
Niveli i lartë:<br />
Të paraqesë sipas radhës zbërthimin si shumë dy mbledhorësh të numave 6,7.<br />
KONCEPTET KRYESORE: veprim, mjete, mbledhje, zbritje, zbërthim.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1-EVOKIMI: Shkrim i shpejtë<br />
Mësuesja u kërkon që të shkruajnë në fletore sa më shumë mbledhje që japin numri 10.<br />
Më pas një nxënës e bën këtë në tabelë. Klasa korrigjon atë ose vetveten.<br />
2-REALIZIMI I KUPTIMIT: Shpjegim dhe Mësimdhënie e ndërsjellë.<br />
Hapet teksti. Njihen nxënësit me temën.<br />
Plotësohet U.1 në tabelë dhe lexohen barazimet nga nxënësit.<br />
U tërhiqet vëmendja nxënësve tek figura. Diskutojnë në dyshe. Pas 5-7 min u kërkohet<br />
që të përshkruajnë me hollësi çfarë shikojnë në të.<br />
Më pas mësuesja ose një nxënës i ndihmuar prej saj, zgjidh veprimet i duke e<br />
demonstruar me mjete dhe duke i shpjeguar ato me gojë.<br />
Punohet në mënyrë të pavarur teksti.<br />
Më pas nxënësit diskutojnë në dyshe veprimet me radhë, duke ia shpjeguar ato njëri tjetrit.<br />
Nxënës të ndryshëm zgjidhin me radhë ushtrimet në tabelë. Mësuesja i nxit që ata të<br />
shpjegojnë me gojë veprimet që bëjnë.<br />
Ushtrimi 2. Mbledhja gjatë me zbërthim në rresht.<br />
Ushtrimi 3. Mbledhja shkurt me zbërthim në rresht.<br />
Punohet F.P, 6.4, në mënyrë të pavarur.<br />
Kontroll individual e vlerësim i punës.<br />
3-REFLEKTIMI: Minitest<br />
Ndahet klasa në grupe sipas rreshtave. Secilit rresht i jepet vetëm një ushtrim si ai më<br />
poshtë, të cilin nxënësit duhet ta zgjidhin brenda 5 minutave.<br />
50