27.12.2014 Views

Matematika 2 - Media Print

Matematika 2 - Media Print

Matematika 2 - Media Print

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

MËSIMI 6.1<br />

Mblidh deri në 20 pa kaluar dhjetën<br />

OBJEKTIVAT E ARRITJES SIPAS NIVELEVE (O.A.N):<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi do të jetë në gjendje :<br />

Niveli i ulët:<br />

Të vendosë mbledhorët në barazimin gjysmë të gatshëm, për të gjetur shumat<br />

deri në 20 pa kaluar dhjetën, duke u mbështetur tek figura ose mjetet.<br />

Niveli mesatar:<br />

Të zbërthejë si shumë njërin mbledhor për të gjetur shumat deri në 20 pa<br />

kaluar dhjetën.<br />

Niveli i lartë:<br />

Të shpjegojë me gojë veprimet për mbledhjen deri në 20, pa kaluar dhjetën,<br />

duke zbërthyer si shumë njërin mbledhor.<br />

KONCEPTET KRYESORE: veprim, mjete, mbledhje, zbritje, zbërthim.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1-EVOKIMI: Stuhi mendimesh<br />

Ushtrime me gojë për mbledhjet brenda 10-s (Mund t’i nxitësh që veprimet t’i<br />

paraqesin edhe me gishta ose me mjete të tjera. Klasa kryen të njëjtat veprime dhe<br />

korrigjojnë shokun, nëse nevojitet.<br />

Barazimet shkruhen në dërrasë nga mësuesja ose nga nxënësit.<br />

2-REALIZIMI I KUPTIMIT: Shpjegim dhe mësimdhënie e ndërsjellë.<br />

Hapet teksti. Njihen nxënësit me temën.<br />

Plotësohet U.1 dhe lexohen barazimet nga nxënësit.<br />

U tërhiqet vëmendja nxënësve tek figura. Lihen ata që ta diskutojnë në dyshe. Pas 5-7<br />

min u kërkohet që të përshkruajnë me hollësi çfarë shikojnë në të.<br />

Më pas mësuesja (ose një nxënës i ndihmuar prej saj) zgjidh veprimet i duke shpjeguar<br />

ato me gojë.<br />

Punohet teksti në mënyrë të pavarur.<br />

Më pas nxënësit diskutojnë në dyshe veprimet.<br />

Nxënës të ndryshëm zgjidhin me radhë ushtrimet në dërrasë (ose disa prej tyre).<br />

Mësuesja i nxit që ata të shpjegojnë me gojë veprimet që bëjnë.<br />

Punohet F.P 6.1 në mënyrë të pavarur.<br />

Kujdes!!<br />

Nxënësit duhet të shtojnë ose të heqin rrethorë tek ushtrimet e F.P.<br />

Kontroll individual e vlerësim i punës.<br />

46

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!