27.12.2014 Views

Matematika 2 - Media Print

Matematika 2 - Media Print

Matematika 2 - Media Print

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

MËSIMI 5.1; 5.2<br />

Dhjetëshet e plota. Njihu me numrin 100<br />

OBJEKTIVAT: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

Të emërtojë numrat deri në 100 me dhjetëshe të plota.<br />

Të klasifikojë përbërësit e numrave dyshifrorë në rendet përkatëse: njëshe<br />

(kube), dhjetëshe (shufra), qindëshe (pllaka).<br />

Të dallojë rendet në numrat dyshifrorë.<br />

KONCEPTET KRYESORE: kube (njëshe), shufra (dhjetëshe), pllaka (qindëshe),<br />

rende, numra njëshifrorë, numra dyshifrorë.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1- EVOKIMI<br />

Mësuesja zhvillon këtë veprimtari:<br />

-Para se të kalohet në punën me librin, e gjithë veprimtaria e zhvilluar ka lidhje me<br />

paraqitjen e kubeve, shufrave dhe rendeve që përfaqësojnë ata te numrat me dy shifra.<br />

Mësuesja shkruan në tabelë numra njëshifrorë e dyshifrorë dhe kërkon që vetë nxënësit<br />

të dallojnë dy llojet e bashkësive të formuara dhe cilësinë e tyre të përbashkët. Termat<br />

njëshifrorë dhe dyshifrorë duhen shoqëruar me kubet dhe shufrat. Kryhen disa paraqitje<br />

të numrave të ndryshëm, që nxënësit të dallojnë figurativisht ndryshimin e tyre.<br />

Bashkohen 10 kube para se të jepet koncepti i shufrës; gjithashtu bashkohen 10 shufra,<br />

që të jepet kuptimi i pllakës. Kjo veprimtari duhet zhvilluar me kujdes, që nxënësit të<br />

kuptojnë paraqitjen e ushtrimeve të librit të tipit: 1 shufër=10 kube apo 1 pllakë=10<br />

shufra për të arritur te barazimi 1 pllakë=100 kube.<br />

2- REALIZIMI I KUPTIMIT<br />

Hapet teksti dhe punohen ushtrimet që synojnë të bëhen këmbime të shufrave me<br />

kubet, drejtshkrim të dhjetësheve të plota, mbledhje me to (të ndihmuar nga mbledhja e<br />

numrave brenda dhjetëshes së parë). E rëndësishme është puna me boshtin numerik<br />

(me dhjetëshe të plota), si dhe zgjidhja e situatave problemore (të shoqëruara nga<br />

paraqitja me skemë).<br />

3- REFLEKTIMI<br />

Në këtë fazë bëhet kontrolli i dijeve të marra gjatë orës së mësimit.<br />

Mund të punohen vargje numrash apo shkrimi i numërorëve, që mësuesja mund të japë<br />

të paraqitur me shufra apo me kube.<br />

Detyrë shtëpie:<br />

Punohet fleta e punës e mësimit ose, si detyrë plotësuese për nxënësit e nivelit të parë,<br />

mësuesja mund të kërkojë që të emërtohen numrat deri në 100 si shumë dy ose tre<br />

mbledhorësh (sigurisht me dhjetëshe të plota).<br />

43

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!