Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
MËSIMET 4.9, 4.10<br />
Veprimet me numrin 20<br />
OBJEKTIVAT: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
Të emërtojë numrat si shumë.<br />
Të zbërthejë numrin 20 si shumë dy mbledhorësh.<br />
Të gjejë shumën në boshtin numerik.<br />
Të zhvillojë situata të ndryshme problemore nisur nga zbatimi i mbledhjes deri në 20.<br />
KONCEPTET KRYESORE: operatorë, varg numerik, bosht numerik, mbledhur +<br />
mbledhur = shumë, rendi i dhjetësheve, rendi i njësheve.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1- EVOKIMI<br />
Mësuesja zhvillon këtë veprimtari:<br />
-Gjen shumën me objekte të ndryshme, të cilat i paraqet në tabelë duke dalluar termat e<br />
mbledhjes. Mund të operohet me dy-tre mbledhorë.<br />
Jepet vargu i numrave deri në 20 duke bërë krahasimin midis dhjetëshes së parë e të dytë.<br />
Do të ndalohet në drejtshkrimin e saktë të numrave me fjalë si dhe në zbërthimin e<br />
numrave si shumë dy ose më shumë mbledhorësh (për nxënës të përparuar).<br />
2- REALIZIMI I KUPTIMIT<br />
Hapet teksti. Njihen nxënësit me temën.<br />
Jepen në tabelë ushtrime tipike me boshtin numerik, ku nxënësit mund të kenë<br />
paraqitur vështirësi (sidomos mbledhja ose zbritja në të, pasi është një mënyrë<br />
abstrakte e të menduarit të nxënësit). Qarkimi me nga 10 dhe plotësimi i tabelës nuk<br />
paraqet vështirësi për nxënësit, pasi janë familjarizuar me të.<br />
3- REFLEKTIMI<br />
Këtë çast mësuesja mund ta shfrytëzojë për t’u kërkuar nxënësve të zgjidhin situata të<br />
ndryshme problemore, ku kërkohet zbatimi praktik i njohurive të marra.<br />
Detyrë shtëpie:<br />
Jepet fletorja e punës dhe ushtrime plotësuese që përfshijnë zbritjen në boshtin<br />
numerik, zbërthimin e numërorëve në dy ose tre mbledhorë, zbritjen në shtyllë etj.<br />
PUNË E PAVARUR<br />
Ushtrimet janë një përmbledhje e njohurive të marra për emërtimin e numërorëve me<br />
dy dhe tre mbledhorë. Ushtrimi 2 synon të plotësohet tabela me faktet e mbledhjes (e<br />
cila, për nxënës të përparuar do të jepet të shkruhet në formë barazimesh në fletore).<br />
Ushtrimi 3 synon të rikujtojë njohuritë e marra në gjeometri/plan për të ndërtuar<br />
segmente me gjatësi të dhënë krahasuar me një segment të ndërtuar nga vetë nxënësit.<br />
41