Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
MËSIMI 4.8<br />
Krahasimi i gjatësive (me sy)<br />
OBJEKTIVAT: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
Të dallojë ndryshimet e trupave në gjatësi.<br />
Të përdorë fjalët më i/e gjatë apo më i/e shkurtër për të krahasuar gjatësitë e trupave.<br />
Të vërë në dukje karakteristikën e veçantë të një trupi, krahasuar me trupat e tjerë.<br />
Të përshkruajë mënyrën e krahasimit të gjatësisë së trupave.<br />
KONCEPTET KRYESORE: gjatësi, më i/e gjatë, më i/e shkurtër.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1- EVOKIMI<br />
Mësuesja zhvillon këtë veprimtari:<br />
-Nxjerr para klasës 3-4 fëmijë të gjatësive të ndryshme (vajza dhe djem) dhe u kërkon<br />
të gjejnë ndryshimet e tyre pa e përmendur fjalën gjatësi. Nxënësit mund të sugjerojnë<br />
ndryshimet në ngjyrën apo modelin e flokëve, shëndetin apo bukurinë e tyre. Aq më<br />
mirë! Në këtë mënyrë dallimet do të jenë në funksion të mësimit të ditës. Mësuesja<br />
ndalon në çastin kur fillon të krahasohet gjatësia dhe duhet pasur shumë kujdes në<br />
përdorimin e saktë të fjalëve krahasuese më i/e gjatë apo më i/e shkurtër, sepse shpesh<br />
nxënësit kanë vështirësi në përdorimin e tyre. (Përdoren më i lartë apo më i ulët dhe<br />
anasjelltas për sende dhe njerëz.)<br />
2- REALIZIMI I KUPTIMIT<br />
Hapet teksti. Njihen nxënësit me temën.<br />
Nxënësit nxiten të mendojnë për figurat e paraqitura dhe të dallojnë gjatësitë e<br />
fëmijëve apo të sendeve në figurë. Duhen pyetur sa më shumë nxënës, në mënyrë që të<br />
përdorin fjalët krahasuese edhe me saktësi gjuhësore.<br />
Ushtrimi 2,3,4 krahason gjatësinë e segmenteve duke përdorur termat e njohur: më i<br />
gjatë se…..më i shkurtër se…..po aq…..sa. Duhet theksuar se ky dallim mund të bëhet<br />
vetëm DUKE KRAHASUAR apo duke vendosur pranë njëri-tjetrit segmentet ose<br />
objektet për krahasim.<br />
Në ushtrimin 6 bëhet një ripërsëritje e fakteve të mbledhjes deri në 20.<br />
3- REFLEKTIMI<br />
Në këtë fazë bëhet kontrolli i dijeve të marra gjatë orës së mësimit.<br />
Mësuesja mund t’i nxitë nxënësit që ata, vetë, të dallojnë objekte për krahasim gjatësish duke<br />
përdorur mjetet e punës apo objektet e ndryshme në klasë. Në këtë çast mund të përdoret<br />
puna në grupe dyshe, që nxënësit, nëpërmjet punës ndërvepruese, të ndihmojnë njëri-tjetrin.<br />
Detyrë shtëpie:<br />
Jepet fletorja e punës ku nxënësit duhet të vizatojnë segmente sipas kërkesës dhe të<br />
krahasojnë gjatësinë e objekteve. Kjo fletë pune duhet të korrigjohet për të gjithë<br />
klasën që mësuesja të ketë të qartë shkallën e përvetësimit të krahasimit të objekteve,<br />
kuptimin e segmentit, drejtëzës apo gjysmëdrejtëzës nga të gjithë nxënësit.<br />
40