Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
MËSIMI 3.11, 3.12<br />
Mëso relacionin “më shumë se” “më pak se”. Zbato në problema<br />
OBJEKTIVAT: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
Të kuptojë të dhënat e problemës.<br />
Të plotësojë të dhënat sipas kërkesave.<br />
Të zgjidhë problemat duke shpjeguar mënyrën e zgjidhjes së tyre.<br />
KONCEPTET KRYESORE: më shumë se, më pak se.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1- EVOKIMI<br />
Do të rikujtohen shprehjet “më shumë se”, “më pak se”, “aq sa”, duke dhënë shembuj<br />
me rrethorë në tabelë. Mund të përdoren edhe shembujt invers: të vizatohen bashkësi<br />
me numër të ndryshëm elementesh dhe nxënësit të përcaktojnë nëse ka “më shumë”<br />
ose “më pak” elementë pas krahasimit të tyre.<br />
2- REALIZIMI I KUPTIMIT<br />
Punohen problemat duke i lënë nxënësit të punojnë sipas nivelit të tyre: në mënyrë të<br />
pavarur ose duke i ndihmuar në kuptimin e të dhënave ose plotësimin e tyre. Këto dy<br />
orë janë mjaft të ngjeshura dhe do të shfrytëzohen të gjitha fazat e mësimit për të<br />
arritur një të kuptuar të plotë të fjalorit të përdorur , zbatimit të njohurive të marra gjatë<br />
ushtrimeve dhe përshtatjes së tyre në zgjidhjen e situatave problemore.<br />
3-REFLEKTIMI<br />
Edhe në këtë fazë do të vazhdojë puna me librin dhe mësuesja, duke njohur nivelin e të<br />
gjithë nxënësve të klasës, do të shpërndajë ngarkesën sipas nevojave të tyre.<br />
Detyrë shtëpie:<br />
Do të punohet fleta e punës së mësimit.<br />
Pas këtij mësimi do të zhvillohet punë e pavarur.<br />
35