Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
MËSIMI 3.4<br />
Si të gjesh numrin sekret<br />
OBJEKTIVAT: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
Të dallojë vargjet e numrave rritës ose zbritës në një kufizim të dhënë.<br />
Të eliminojë numrat sipas kërkesës.<br />
Të shpjegojë mënyrën e veprimit sipas kërkesës.<br />
Të zgjidhë situata të ndryshme nisur nga zbatimi i kërkesave të dhëna.<br />
KONCEPTET KRYESORE: varg numerik, numër sekret.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1- EVOKIMI<br />
Zhvillohet një bisedë mbi kuptimin e fjalës sekret apo numër sekret. Do të pranohen<br />
mendimet e nxënësve dhe do të tentohet të zhvillohen veprimtari për gjetjen e një fjale<br />
apo numri që mësuesja mendon, por pa dhënë asnjë orientim. Pas disa tentativave,<br />
nxënësit do të arrijnë në përfundimin se nuk mund ta gjejnë një numër sekret, nëse nuk<br />
dinë asgjë për të. Atëherë do të jepen të dhëna një e nga një. Mund të fillohet me një të<br />
dhënë p.sh:<br />
është numër nga 0-5. Lihen nxënësit të tentojnë dy herë.<br />
Jepet një orientim i ri:<br />
është numër më i madh se 2. Jepen disa përgjigje.<br />
Më pas:<br />
është numër më i vogël se 4. Tani nxënësit e gjejnë numrin sekret.<br />
Mësuesja dhe nxënësit arrijnë në përfundimin, se për të gjetur numrin sekret duhet të<br />
jepen disa të dhëna.<br />
Mund të zhvillohen disa veprimtari të tilla.<br />
2- REALIZIMI I KUPTIMIT<br />
Gjatë kësaj faze zhvillohet puna me librin, duke ndaluar në çdo hap për t’u kuptuar<br />
mirë nga nxënësit. E rëndësishme është që çdo fazë të përvetësohet mirë para se të<br />
hidhemi në hapin tjetër.<br />
3-REFLEKTIMI<br />
Në këtë moment mund të kalohet në punën me grupe dyshe me numra sekretë të<br />
menduar nga njëri prej nxënësve të grupit dhe gjetur nga tjetri. Mësuesja mund të<br />
shfrytëzojë të dhëna mungesore, të dhëna gabim nga nxënës të caktuar dhe kërkon që<br />
të gjenden gabimet e të korrigjohen këto gabime nga vetë fëmijët.<br />
Detyrë shtëpie:<br />
Jepen detyrë vargje numrash me numra “sekretë” dhe kërkohet nga nxënësit që të<br />
përcaktojnë të dhënat për gjetjen e tyre p.sh: në vargun 6 7 9 10 ku mungon numri 8,<br />
nxënësit do të japin të dhënat:<br />
31