Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
MËSIMI 2.4<br />
Mosbarazimet. Operatori në veprime me numrat<br />
OBJEKTIVAT: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
Të riprodhojë faktet e mbledhjes dhe të zbritjes brenda 5.<br />
Të lidhë mbledhorët me veprimin e mbledhjes (e të zbritjes) në tabelat me operatorë.<br />
Të planifikojë zbatime të këtyre veprimeve në situata problemore të jetës së<br />
përditshme.<br />
KONCEPTET KRYESORE: operatorë, numra njëshifrorë, ndryshesë, shumë,<br />
mbledhorë, krahasim.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1. EVOKIMI<br />
Mësuesja zhvillon këtë veprimtari:<br />
Për këtë mësim, veprimtaritë e zhvilluara në këtë fazë përmbledhin fakte të mbledhjes<br />
apo të zbritjes brenda 5. Mund të përdoren forma të larmishme: me gojë, me shkrim,<br />
situata problemore. Rikujtohet lidhja midis termave mbledhor + mbledhor = shumë.<br />
Punohen tabela të tipit:<br />
MBLEDHOR 2 4 1 2<br />
MBLEDHOR 1<br />
SHUMË 5 3 2<br />
Në këto tabela është e rëndësishme të bëhet i zakonshëm nga nxënësit përdorimi i<br />
termave mbledhor apo shumë. Ky moment do t’i përgatitë fëmijët për të krijuar bazat e<br />
para të një fjalori aktiv matematikor. Pyetje të llojit:<br />
- Çfarë është dhënë (SHUMA)<br />
- Çfarë mungon (mbledhori)<br />
- Si e gjejmë<br />
I orientojnë nxënësit drejt një të menduari kritik dhe praktik.<br />
2- REALIZIMI I KUPTIMIT<br />
Hapet teksti. Ushtrimi 2 synon rikujtimin e punës me operatorët e mbledhjes e të<br />
zbritjes. Në ushtrimin 3 duhet nënvizuar krahasimi i gjatësisë së shufrave që nxënësi të<br />
dallojë madhësinë e numrit gjatë krahasimit edhe figurativisht (pra numri 5 që është më<br />
i madh, ka më shumë kube se numri 4 që është më i vogël etj.).<br />
Tabela e ushtrimit 5 duhet të kopjohet në fletore (barazimet e saj) që nxënësi të kuptojë<br />
mënyrën e paraqitjes si barazim të këtyre ushtrimeve.<br />
Problema 6 është një situatë problemore për nxënës të nivelit të përparuar. Ajo synon<br />
që numri 5 të emërtohet si shumë 3 mbledhorësh.<br />
27