Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
KAPITULLI 1<br />
Në fund të këtij kapitulli nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
Niveli i ulët Niveli i mesëm Niveli i lartë<br />
Të identifikojë ndryshimin<br />
midis sasisë së elementeve<br />
të bashkësive.<br />
Të përshkruajë ndryshimin<br />
midis elementeve të<br />
bashkësisë.<br />
Të dallojë figurat<br />
gjeometrike nga trupat<br />
gjeometrikë.<br />
Të shpjegojë ndryshimin<br />
midis sasisë së elementeve<br />
të bashkësisë.<br />
Të përdorë krahasimin për<br />
të dalluar ndryshimin<br />
midis bashkësive.<br />
Të tregojë llojet e<br />
ndryshme të figurave<br />
gjeometrike që dallojnë në<br />
mjedisin rrethues.<br />
Të identifikojë ndryshimet<br />
e cilësisë së elementeve të<br />
ndryshëm në një bashkësi.<br />
Të krahasojë elementet e<br />
bashkësive të ndryshme<br />
midis tyre.<br />
Të shpjegojë<br />
karakteristikat e llojeve të<br />
ndryshme të figurave<br />
gjeometrike dhe t’i dallojë<br />
ato nga trupat gjeometrikë.<br />
MËSIMI 1.1<br />
Emërtimi i numërorëve<br />
OBJEKTIVAT: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
Të identifikojë veprimet me numrat dhe termat e saktë që duhet të përdorë.<br />
Të renditë sipas rendit numrat në vargje rritëse dhe zbritëse.<br />
Të shkruajë numrat me rendin e njësheve e të dhjetësheve me fjalë.<br />
KONCEPTET KRYESORE: numërorë, mbledhim, mbledhorë, shumë.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1- EVOKIMI<br />
Mësuesja zhvillon këtë veprimtari:<br />
Fillimisht përsëriten emërtimet e numrave të ndryshëm që mësuesja i paraqet në tabelë:<br />
me njëshe apo dhjetëshe. Kërkohet që nxënësit të lidhin numrat në veprime të<br />
mbledhjes apo të zbritjes. P.sh: 3 + 5 = Me çfarë veprimi mund t’i lidhim këta<br />
numra Do të pranohen edhe veprimi i mbledhjes edhe i zbritjes duke i nxitur nxënësit<br />
që të emërtojnë edhe kufizat si MBLEDHOR apo SHUMË!<br />
Për çdo numër do të kërkohet edhe drejtshkrimi i tyre duke ngulmuar në shkrimin e<br />
saktë të shkronjës ë. P.sh. tek numri 10→dhjetë, 25→njëzet e pesë, etj.<br />
20