Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Nxënësit që i punojnë ato në dërrasë u përgjigjen me gojë pyetjeve të mësueses për<br />
veprimet që bëjnë dhe radhën e tyre. Klasa korrigjon veprimet e shokut ose përgjigjet e tij.<br />
Ose:<br />
Punohet në fletën e minitestit një ushtrim me zbritje shkurt në shtyllë.<br />
Detyrë shtëpie :<br />
Si detyrë mund të jepen nga ushtrime në tekst ose nga F.P, sipas nivelit të nxënësve ose<br />
ushtrime nga tabela.<br />
MËSIMI 20.8<br />
Parashikimi i motit<br />
OBJEKTIVAT E ARRITJES SIPAS NIVELEVE (O.A.N):<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi do të jetë në gjendje:<br />
Niveli i ulët:<br />
Të listojë dy ngjarje të sigurta<br />
Niveli i mesëm:<br />
Të dallojë ngjarjen e sigurt, nga ngjarja e mundur dhe e pamundur.<br />
Niveli i lartë:<br />
Të shpjegojë me gojë kur një ngjarje është e sigurt, e mundur dhe e pamundur.<br />
KONCEPTET KRYESORE: ngjarje, rezultat, ngjarje e sigurt, ngjarje e mundur dhe<br />
ngjarje e pamundur.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1-EVOKIMI: Stuhi mendimesh<br />
Nxënësit lexojnë shënimet që kanë marrë për motin gjatë javës.<br />
Mësuesja u kërkon që ata t’i paraqesin ne një tabelë:<br />
E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel<br />
diell diell vranësira vranësira shi vranësira shi<br />
Pra: Është e sigurt se ditën e hënë ka qenë mot me diell. Etj.<br />
Po nesër si e parashikoni ju motin<br />
Jeni të sigurt për këtë<br />
Kur nuk jemi plotësisht të sigurt, cilën fjalë përdorim (ka mundësi, mund)<br />
Po nëse një ngjarje nuk mund të ndodhë cilën fjalë përdorim (e pamundur)<br />
148