27.12.2014 Views

Matematika 2 - Media Print

Matematika 2 - Media Print

Matematika 2 - Media Print

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

MËSIMI 20.1, 20.2, 20.3<br />

Mbledhja e numrave treshifror pa kalim të 10,100.<br />

OBJEKTIVAT E ARRITJES SIPAS NIVELEVE (O.A.N):<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi do të jetë në gjendje:<br />

Niveli i ulët:<br />

Të vendosë shumën në mbledhjet shkurt të dy numrave treshifrorë duke e<br />

kaluar 10,100.<br />

Niveli i mesëm<br />

Të përdorë zbërthimin si shumë të dy mbledhorëve, vetinë e ndërrimit e të<br />

shoqërimit për të gjetur shumën e dy numrave treshifrorë, duke e kaluar<br />

dhjetën sipas një modeli që i jepet, shkurt ose gjatë, në rresht ose në shtyllë.<br />

Niveli i lartë:<br />

Të shpjegojë me gojë veprimet për të njehsuar shumën e dy numrave<br />

treshifrorë, duke e kaluar 10 dhe 100, duke përdorur zbërthimin si shumë të dy<br />

mbledhorëve, vetinë e ndërrimit e të shoqërimit të mbledhjes.<br />

KONCEPTET KRYESORE: veprim, mjete, mbledhje, shumë, zbërthim, vetia e<br />

ndërrimit,vetia e shoqërimit të mbledhjes.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1-EVOKIMI: Stuhi mendimesh<br />

Si mund të paraqitet numri 38, me shifra dhe kube<br />

Sa shufra dhe sa kube duhen<br />

Pra:<br />

3 shufra + 8 kube = 38 ndryshe 30 + 8 = 38<br />

Po numrin 382 382 = 300 + 80 + 2<br />

Punohen 2 – 3 ushtrime të tjera me pllaka, shufra dhe kube dhe shkruhen barazimet në<br />

tabelë nga mësuesja ose nga nxënësit.<br />

2-REALIZIMI I KUPTIMIT: Shpjegim dhe Mësimdhënie e ndërsjellë.<br />

Hapet teksti. Njihen nxënësit me temën.<br />

Plotësohet Ushtrimi 1 dhe lexohen barazimet nga nxënësit.<br />

U tërhiqet vëmendja nxënësve tek figura. Diskutojnë në dyshe. Pas 5 – 7 minutash u<br />

kërkohet të përshkruajnë me hollësi çfarë shikojnë në të.<br />

Më pas mësuesja (ose një nxënës i ndihmuar prej saj) zgjidh veprimet, duke i shpjeguar<br />

ato me gojë dhe duke i demonstruar me mjete ose paraqitet një pamje e zmadhuar e<br />

figurës së tekstit.<br />

Punohet në mënyrë të pavarur teksti. Ushtrimet 2 – 4.<br />

Më pas nxënësit diskutojnë në dyshe veprimet.<br />

144

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!