Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
2 1<br />
P. sh: > …………….etj.<br />
3 3<br />
Kontroll individual e vlerësim i punës.<br />
Nxënësit që i punojnë ato në dërrasë, u përgjigjen me gojë pyetjeve të mësueses për<br />
veprimet që bëjnë. Klasa korrigjon veprimet e shokut ose përgjigjet e tij.<br />
Detyrë shtëpie:<br />
Si detyrë mund të jepen ushtrime nga teksti, sipas nivelit të nxënësve ose shkrime nga<br />
tabela.<br />
MËSIMI 19.4<br />
Llogaritja e kohës<br />
OBJEKTIVAT E ARRITJES SIPAS NIVELEVE (O.A.N):<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi do të jetë në gjendje:<br />
Niveli i ulët:<br />
Të vendosë orën e plotë, ditët e javës, muajt e vitit dhe stinët që listohen nga<br />
shokët.<br />
Niveli i mesëm<br />
Të përdorë vizatimin e orës/kalendarin për të lexuar orën e plotë dhe me 15,<br />
30, 45 minuta, ditën, muajin ose vitin.<br />
Niveli i lartë:<br />
Të shpjegojë veprimet për të llogaritur kohën që ka kaluar në situatat e thjeshta<br />
problemore me një veprim.<br />
KONCEPTET KRYESORE: kalendar, orë, kohë që ka kaluar, e shkuar.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1-EVOKIMI: Stuhi mendimesh<br />
Mësuesja paraqet para nxënësve një orë, një kalendar dhe kërkon që nxënësit të<br />
kujtojnë çfarë dinë për to.<br />
Të gjitha thëniet e nxënësve i shkruan në dërrasë.<br />
Pamja del afërsisht:<br />
140