Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
KAPITULLI 17<br />
Në kapitullin e shtatëmbëdhjetë është përfshirë linja e numrit (kuptimi dhe veprimi me<br />
numrin). Ky kapitull synon që nxënësit në fund të tij:<br />
‣ Të lexojnë, të shkruajnë dhe të numërojnë numra natyrorë deri në 1000, duke<br />
kuptuar lidhjen ndërmjet vendit të çdo shifre me vlerën e saj.<br />
‣ Të përdorin kuptimin e numrit natyror për të krahasuar numrat natyrorë deri<br />
në 1000.<br />
Në fund të këtij kapitulli nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
Niveli i ulët Niveli i mesëm Niveli i lartë<br />
Të rishkruajë emërtimin e<br />
numrit si shumë.<br />
Të interpretojë numërorin e<br />
plotë, si numëror të<br />
zbërthyer.<br />
Të përdorë mbledhjen për<br />
të emërtuar ndryshe<br />
numërorin e plotë, si të<br />
zbërthyer, edhe anasjelltas.<br />
Të vërë në dukje lidhjen<br />
midis rendeve në paraqitjen<br />
e numrit.<br />
Të hartojë zgjidhje të<br />
situatave të ndryshme<br />
problemore nga jeta e<br />
përditshme.<br />
Të krahasojë vargjet rritëse<br />
dhe ato zbritëse.<br />
MËSIMI 17,1; 17.2; 17.3<br />
NJ, DH, Q. Numëror i rregullt. Numëror me zero<br />
OBJEKTIVAT: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
Të riprodhojë emërtime të numrave deri në 1000.<br />
Të zbatojë njohuritë mbi rendet e numrave.<br />
Të interpretojë numërorin e plotë si numëror të zbërthyer dhe anasjelltas.<br />
Të përcaktojë rendet në numërorët e dhënë.<br />
KONCEPTET KRYESORE: shufra, kube, pllaka, numra një, dy dhe treshifrorë, varg<br />
numrash, numëror i zbërthyer, numëror i plotë, numërator.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1- EVOKIMI<br />
-Para se të kalohet në punën me librin, e gjithë veprimtaria e zhvilluar ka lidhje me<br />
paraqitjen e vendosjes së numërorëve në numërator. Mësuesja duhet ta përqendrojë<br />
punën e saj në dhënien e kuptimit të çdo rendi shoqëruar me anën kuptimore dhe<br />
figurative në numra konkretë. P.sh: për numrin treshifror 234 tregohet që në këtë<br />
130