Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
MËSIMI 16.1; 16.2<br />
Rreshtimi<br />
OBJEKTIVAT: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
Të dallojë mënyrën e vendosjes së numrave në një rreshtim.<br />
Të lidhë përmasat e duhura me numrin e elementeve në çdo rresht.<br />
Të përcaktojë përmasat e një rreshtimi të dhënë.<br />
KONCEPTET KRYESORE: rresht, rreshtim, përmasë.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1- EVOKIMI<br />
Ky është momenti më i rëndësishëm i mësimit, ku nxënësit do t’i jepet koncepti i parë<br />
mbi shumëzimin me anë të rreshtimit. Është menduar që ky koncept të jepet me një<br />
skenë nga jeta e përditshme shkollore ku fëmijët, nisur edhe nga përvoja e tyre, dinë që<br />
para se të futen në shkollë duhet të rreshtohen. Nga fjala rresht do të kalohet në fjalën<br />
rreshtim. Këtë situatë mësuesja mund ta nënvizojë atë ditë qysh në momentin e<br />
rreshtimit, para futjes në klasë. Nga figura dhe shpjegimi i librit duhet pasur kujdes që,<br />
qysh në fillim, nxënësi ta ketë të qartë se çfarë tregojnë përmasat e rreshtimit (njëlloj si<br />
tek thyesa); pra: cili numër tregon numrin e rreshtave dhe cili numrin e elementeve për<br />
çdo rresht. Mund të kryhen disa veprimtari të tilla në tabelë.<br />
2- REALIZIMI I KUPTIMIT<br />
Mbështetet në punën me librin dhe sa të jetë e mundur, punën e pavarur të fëmijëve në<br />
lidhje me caktimin e përmasave ose ushtrime të anasjella.<br />
3-REFLEKTIMI<br />
Duhet të rikujtohen njohuritë e dhëna mbi termat rreshtim dhe përmasa e sidomos<br />
përkufizimi “Rreshtimi ka dy përmasa”, për të pasur më të lehtë dhënien e konceptit të<br />
shumëzimit dhe dy faktorëve.<br />
Detyrë shtëpie:<br />
Punohet në fletë pune ose dhe ushtrime plus që mësuesja e gjykon të arsyeshme të japë<br />
për nxënës të talentuar.<br />
128